Dewizie „Ne cedat Akademia”, czyli „Niech się Akademia nie poddaje!” od lat posłuszni są ludzie związani z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Słowa te szczególny wymiar nabrały po 6 listopada 1939 roku, kiedy to naziści aresztowali profesorów krakowskich uczelni, w większości UJ, i wywieźli do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau.
Akcja wymierzona w polską inteligencję przeszła do historii pod nazwą „Sonderaktion Krakau”. Z Collegium Novum UJ niemieccy okupanci do więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie wywieźli 183 uczonych. Następnego dnia przewieźli ich do koszar, w których obecnie stacjonuje 16 Batalion Powietrznodesantowy. Od 10 do 27 listopada 1939 roku naukowcy byli więzieni we Wrocławiu, a następnie w obozach koncentracyjnych.
W 76. rocznicę „Sonderaktion Krakau” w sali nr 56 Collegium Novum UJ, w której aresztowano uczonych, odczytano Apel Poległych i przypomniano wydarzenia z 1939 roku. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod Dębem Wolności oraz przed trzema tablicami upamiętniającymi: męczeństwo zamordowanych profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, zbrodnię katyńską i ofiary „Sonderaktion Krakau”. Wartę honorową przy tablicach oraz w historycznej sali nr 56 wystawili żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. Spadochroniarze zaciągnęli również posterunek honorowy w 16 Batalionie Powietrznodesantowym przed tablicą pamiątkową umieszczoną na frontonie budynku, w którym naukowcy byli przetrzymywani od 7 do 9 listopada 1939 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia delegacja UJ, w asyście przedstawicieli 16 bpd i prezes Stowarzyszenia „Ne Cedat Academia”, złożyła pod tablicą wieniec.
Film: Jacek Szustakowski / portal polska-zbrojna.pl