moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Kopiec pamięci

Usypany z gruzów zniszczonej Warszawy przez wiele lat był zapomniany i zaniedbywany. Dziś na kopcu Powstania Warszawskiego wznosi się kilkumetrowej wysokości symbol Polski Walczącej. U jego stóp rozpalany jest co roku w rocznicę wybuchu walk ogień, który płonie przez 63 dni.


W czasie porządkowania i odbudowywania Warszawy po wojnie gruz ze zburzonej stolicy usypano w kopiec usytuowany na Dolnym Mokotowie, po południowej stronie ulicy Bartyckiej.

Architekt Stanisław Gruszczyński zaproponował wówczas, żeby wzgórze stało się warszawskim panteonem, bo wraz z gruzem trafiły tu na pewno szczątki poległych w Powstaniu Warszawskim mieszkańców. Pomysł ten jednak nie znalazł poparcia ówczesnych władz miasta.

Kopiec przez wiele lat zapomniany zarósł krzakami i chaszczami. Dopiero w 50. rocznicę wybuchu powstania Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej uzyskał zgodę, by na jego szczycie postawić znak Polski Walczącej.

Stalową 15-metrową kotwicę zaprojektował płk Eugeniusz Ajewski „Kotwa”, uczestnik powstania. Dziś obok niej stoją dwie tablice. Jedna jest poświęcona pamięci żołnierzy i mieszkańców Warszawy poległych w latach II wojny, druga upamiętnia twórcę pomnika.


W 2004 r. uporządkowano szczyt kopca i zbudowano prowadzące na niego schody. Wzdłuż nich ustawiono drewniane krzyże z nazwiskami poległych w powstaniu żołnierzy. Jednocześnie rady miasta zmieniła nazwę kopca z Czerniakowskiego na kopiec Powstania Warszawskiego.

Co roku w celu uczczenia rocznicy wybuchu powstania na szczycie wzniesienia rozpalany jest ogień, który z Grobu Nieznanego Żołnierza przynosi sztafeta złożona z kombatantów, żołnierzy i harcerzy. Ogień płonie przez 63 dni – tyle, ile trwały powstańcze walki.


Wirtualna batalia w obronie sojusznika
 
Z archiwum „Szarego”
Kto zostawia ślady w sieci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO