moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Tutaj podpisano rozkaz o wybuchu Powstania

Na warszawskiej Ochocie stoi kamienica, w której w konspiracyjnej kwaterze Armii Krajowej pod koniec lipca 1944 r. podpisano rozkaz o wybuchu powstania w stolicy. O tym wydarzeniu informuje umieszczona na budynku tablica.


– Alarm, do rąk własnych Komendantom Obwodów. Nakazuję „W” dnia 1 sierpnia godzina 17.00 – tak brzmiał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany 31 lipca 1944 r. przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera”. Oficer podpisał go około godziny 19.00 w konspiracyjnym lokalu sztabu okręgu, urządzonym w mieszkaniu nr 46 na ulicy Filtrowej 68.

Bezpośrednim impulsem do takiej decyzji były informacje o zbliżaniu się Rosjan do Warszawy. Na spotkaniu 21 lipca komendant główny AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał wstępną zgodę na rozpoczęcie powstania w stolicy. Plan zaakceptował Delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski.

W tym czasie wojska niemieckie przegrywały na wszystkich frontach, a w ich szeregach zapanowała panika spowodowana zbliżaniem się Armii Czerwonej. Podczas narady dowództwa AK 31 lipca o 17.00 „Monter” poinformował, że wojska radzieckie wyzwoliły już kilka podwarszawskich miejscowości, a sowieckie czołgi widziano nawet na Pradze. To przeważyło o podjęciu decyzji o powstaniu.


Wkrótce opanowano niemiecką panikę, a zwycięska ofensywa pancerna wojsk III Rzeszy spowolniła sowiecki marsz. Bór-Komorowski uznał jednak, że jest już za późno na odwołanie powstania bez narażania struktur AK na dekonspirację.

Historyczny budynek przy Filtrowej 68 spłonął częściowo w czasie walk, ale kamienica przetrwała wojnę. W mieszkaniu, w którym mieściła się konspiracyjna kwatera, sześć lat temu właściciel znalazł ukryte tajne dokumenty Okręgu Warszawskiego AK. Trafiły one do Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO