moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję
Tutaj podpisano rozkaz o wybuchu Powstania

Na warszawskiej Ochocie stoi kamienica, w której w konspiracyjnej kwaterze Armii Krajowej pod koniec lipca 1944 r. podpisano rozkaz o wybuchu powstania w stolicy. O tym wydarzeniu informuje umieszczona na budynku tablica.


– Alarm, do rąk własnych Komendantom Obwodów. Nakazuję „W” dnia 1 sierpnia godzina 17.00 – tak brzmiał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego wydany 31 lipca 1944 r. przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera”. Oficer podpisał go około godziny 19.00 w konspiracyjnym lokalu sztabu okręgu, urządzonym w mieszkaniu nr 46 na ulicy Filtrowej 68.

Bezpośrednim impulsem do takiej decyzji były informacje o zbliżaniu się Rosjan do Warszawy. Na spotkaniu 21 lipca komendant główny AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski wydał wstępną zgodę na rozpoczęcie powstania w stolicy. Plan zaakceptował Delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski.

W tym czasie wojska niemieckie przegrywały na wszystkich frontach, a w ich szeregach zapanowała panika spowodowana zbliżaniem się Armii Czerwonej. Podczas narady dowództwa AK 31 lipca o 17.00 „Monter” poinformował, że wojska radzieckie wyzwoliły już kilka podwarszawskich miejscowości, a sowieckie czołgi widziano nawet na Pradze. To przeważyło o podjęciu decyzji o powstaniu.


Wkrótce opanowano niemiecką panikę, a zwycięska ofensywa pancerna wojsk III Rzeszy spowolniła sowiecki marsz. Bór-Komorowski uznał jednak, że jest już za późno na odwołanie powstania bez narażania struktur AK na dekonspirację.

Historyczny budynek przy Filtrowej 68 spłonął częściowo w czasie walk, ale kamienica przetrwała wojnę. W mieszkaniu, w którym mieściła się konspiracyjna kwatera, sześć lat temu właściciel znalazł ukryte tajne dokumenty Okręgu Warszawskiego AK. Trafiły one do Archiwum Akt Nowych w Warszawie.


Polska świętuje powrót nad Bałtyk
 
Żyj zdrowiej
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO