moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
CBA prześwietli firmy współpracujące z armią

Resort obrony i CBA podpiszą porozumienie o współpracy antykorupcyjnej – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. Chodzi o objęcie jak najszczelniejszą ochroną przetargów w ramach modernizacji armii oraz zapobieganie aferom korupcyjnym. Dlatego CBA m.in. przyjrzy się firmom zatrudniającym byłych żołnierzy, którzy organizowali przetargi.


– Ścisła współpraca MON i CBA trwa już dwa lata, ale nie miała uregulowanych podstaw prawnych – mówi Marcin Szaładziński, dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON. Teraz to się zmieni. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu minister obrony Tomasz Siemoniak i Paweł Wojtunik, szef CBA podpiszą porozumienie, które zacieśni współpracę pomiędzy resortem obrony a Biurem. Chodzi o objęcie jak najskuteczniejszą ochroną antykorupcyjną rozpoczynających się wielkich przetargów w ramach modernizacji armii. – Takie porozumienie ma ogromy sens, dlatego że walka z korupcją jest naszą wspólną sprawą – mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA.

17 września rząd przyjął „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych”. Dokument zakłada, że Ministerstwo Obrony Narodowej do 2022 roku kupi m.in. śmigłowce, samoloty szkoleniowe, bezzałogowce, okręty i systemy obrony powietrznej i antyrakietowej. Na unowocześnienie wojska wydane zostanie w sumie 130 mld zł.

Pieniądze są ogromne, a koncerny rywalizujące o kontrakty nie przebierają w środkach. Dlatego nowa umowa ureguluje, wzmocni i ułatwi zasady współpracy między CBA a resortowym Biurem Procedur ds. Antykorupcyjnych. – Ponadto będziemy się zwracać do CBA o to, by służba sprawdziła firmy zatrudniające byłych żołnierzy w zakresie przestrzegania art. 122a ustawy o służbie żołnierzy zawodowych. Przepis ten mówi o zakazie zatrudniania przez trzy lata byłych żołnierzy mających do czynienia z zakupami uzbrojenia – wyjaśnia Marcin Szaładziński. Obie instytucje będą wymieniać się informacjami na temat przetargów i umów zawieranych w wojsku, w szczególności tych dotyczących inwestycji budowlanych, usług ochrony oraz gospodarki paliwowej. W ramach porozumienia, CBA pomoże również w przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli w resorcie. – Porozumienie zakłada też organizowanie wspólnych konferencji i paneli tematycznych – dodaje dyrektor Biura ds. Procedur Antykorupcyjnych MON.

Minister Siemoniak, oprócz porozumienia z CBA, planuje również wzmocnić współpracę między CBA, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i Żandarmerią Wojskową w zwalczaniu zagrożeń korupcyjnych, zwłaszcza na poziomie jednostek wojskowych, aby nie powtórzyła się afera taka, jak miała niedawno miejsce w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Zatrzymano tam sześć osób: żołnierzy i pracowników cywilnych za „ustawianie przetargów w jednostce, w wyniku których wojsko płaciło za usługi, których nie otrzymywało. Chodzi o zamówienia warte blisko 7 milionów złotych” – czytamy w komunikacie.

Edyta Żemła

autor zdjęć: arch. CBA

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1381605360
CBA- twór powstały z niewiedzy prawnej. Całość poczynań prawnych jest zawarta w ustawodawstwie. Same organy są śmieszne ponieważ odwołują się do pewnej jednej, zabronionej czynności z kodeksu karnego tz. korupcji. 1. Utrzymywanie tego rodzaju" służb" poniża Nas jako Naród = z założenia jesteśmy skorumpowani. 2. Tak "rozumiąc" rzeczywistość można powołać służby anty : do spraw krzyczących po 22.00 godzinie, nie usuwających sopli z wysokich budynków zimą, wypływających zbyt daleko na jeziorze. p.s. nie po to kształcimy szeroko funkcjonariuszy państwowych, by tworzyć dodatkowe ograniczone "struktury".
F9-66-6A-55

„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spełniliśmy swój obowiązek
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najpierw „Sonda”, później promocja
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
High Confidence Operations
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Preselekcja u komandosów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Piknik ze smakiem
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Przysięga śląskich terytorialsów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Pułaski” wrócił do kraju
Sprawdzają Brutusa
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Czarny odchodzi do cywila
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Irańskie szachy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Od sojusznika do kata
Desant z transportowca-giganta
Zielonka dla Patriotów
Rivalry on Closed Sea
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Warszawa walczy, wracamy
Przez krew zdobyty Śląsk
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rozpoczynamy nową erę
Amerykańska przyszłość WZL
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO