moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze skorzystają na zmianach

Zdecydowana większość spośród ponad 70 zmian jest dla żołnierzy korzystna. Nowelizacja przyczyni się więc do zahamowania odejść z wojska, a samą służbę uczyni bardziej przewidywalną i atrakcyjną – mówi płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Uchwalona w piątek przez parlament nowelizacja znosi dwa z 23 przepisów dających podstawy do zwolnienia żołnierza ze służby. Chodzi o przepisy nakazujące obligatoryjne zwolnienie żołnierza ze służby za niezłożenie w terminie oświadczenia majątkowego oraz w sytuacji, gdy otrzyma on ocenę niedostateczną z egzaminu ze sprawności fizycznej. Postulat ich likwidacji był wielokrotnie podnoszony przez żołnierzy. Cieszę się, że w końcu udało się to zmienić.

Żołnierze zgadzają się oczywiście z opinią, że sprawność fizyczna jest bardzo ważna w ich zawodzie i należy o nią dbać, ale panowało powszechne przekonanie, że restrykcje grożące za niezdany egzamin z WF są zbyt surowe. Teraz ocena niedostateczna z tego sprawdzianu będzie obniżała ocenę ogólną z opiniowania żołnierza. Będzie to wystarczająca motywacja do tego, by dbać o swoją kondycję fizyczną. Nowe przepisy pozostawiają jednak dowódcy prawo do zdecydowania, czy żołnierz, który otrzyma ocenę niedostateczną z egzaminu z WF powinien zostać w służbie czy nie. Wydalenie ze służby będzie więc fakultatywne, a nie obligatoryjne. To właściwe rozwiązanie. Poprzednie przepisy były zbyt sztywne – nie przewidywały różnych sytuacji życiowych, w których mógł znaleźć się żołnierz. Na przykład tego, że wartościowy żołnierz nie był w stanie zdać egzaminu ze względu na przejściowe problemy zdrowotne.

Na wniosek Konwentu Dziekanów zrezygnowano także z przepisu, który nakazywał zwolnić ze służby za nieterminowe złożenie oświadczenia majątkowego. W opinii żołnierzy była to kara zbyt daleko idąca. Ustawa nie pozostawiała pola manewru – nawet z powodu jednodniowego spóźnienia żołnierz musiał opuścić szeregi armii. Wyjątków nie robiono nawet dla generałów.

Uchylenie tego przepisu nie oznacza, że nie będzie żadnych sankcji za niezłożenie oświadczenia majątkowego. Wobec żołnierza, który zaniedba tego obowiązku, będzie wszczynane postępowanie dyscyplinarne. Może się ono zakończyć – ale nie musi – zwolnieniem wojskowego ze służby.

Nie została za to uwzględniona inną nasza propozycja. Chcieliśmy ograniczyć liczbę stanowisk, na których żołnierze muszą składać oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Dziś takim obowiązkiem jest objęta niemal jedna trzecia wojskowych. Uważamy, że nie ma takiej potrzeby.

Wśród pozytywnych zmian z pewnością należy wymienić podzielenie stanowisk służbowych oficerów młodszych i szeregowych do dwóch stopni wojskowych, a podoficerów – do trzech. To pozwoli z czasem zrównać posiadany stopień wojskowy z odpowiednim stanowiskiem służbowym. Dobrym rozwiązaniem są także zapisy dotyczące zniesienia kadencyjności w korpusie podoficerów zawodowych czy umożliwienie żołnierzom służby kontraktowej pełnienia służby w rezerwie kadrowej. To ostatnie uelastyczni przechodzenie na inne stanowiska, ale również umożliwi lepsze przygotowanie do objęcia stanowisk wymagających szczególnych kwalifikacji.

Oczekiwaną przez żołnierzy zmianą jest wprowadzenie możliwości wyznaczania ich na niższe stanowisko służbowe – za zgodą żołnierza – w razie likwidacji lub zmiany zajmowanego przez nich stanowiska. Dotychczas, jeśli taki żołnierz nie znalazł odpowiedniego dla jego stopnia stanowiska, zwalniał się ze służby.

Chociaż większość zmian zapisanych w ustawie była zaakceptowana zarówno przez środowisko wojskowych, jak i przez ustawodawców, to jednak były kwestie, które budziły wśród żołnierzy kontrowersje. Na przykład kwestia corocznego opiniowania żołnierzy. Dla niektórych tak częste ocenianie żołnierzy jest nieuzasadnione.

Nie ukrywam, że naszemu środowisku nie spodobał się także przepis, według którego żołnierz, który odejdzie ze służby po otrzymaniu wyższego stanowiska (w czasie krótszym niż 12 miesięcy), dostanie świadczenia odprawowe wyliczone na podstawie uposażenia, jakie miał na poprzednim, niższym stanowisku. Uważamy, że ustawodawca powinien uwzględniać sytuacje szczególne – np. że wojskowy rezygnuje ze służby z powodu choroby współmałżonka.

płk Marian Babuśka
Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych

dodaj komentarz

komentarze

~kg66
1389732600
W dniu dzisiejszym po uroczystym mianowaniu na stopień st.chor.sztab. u wielu osób pozostał niesmak i rozczarowanie ,dotyczy to głównie żołnierzy ,którzy z różnych przyczyn pełnili obowiązki na U-7 i po mianowaniu nic się nie zmieniło ,natomiast ci szczęśliwcy ,którzy byli na U-8 automatycznie zostali zaszeregowani do grupy uposażenia U-10 ,wg.stawek uposażenia różnica w pieniążkach bardzo duża w tych samych stopniach w związku z powyższym nasuwa się pewna refleksja czy są równi i równiejsi,czy nie można było wszystkich st.chor.sztab. zaszeregować obligatoryjnie do grupy U-10 bez względu na to czy jest w korpusie podoficerów czy też podoficerów starszy zapewne tak byłoby uczciwiej i nie byłoby negatywnych opinii na temat nowej pragmatyki dotyczącej mianowań dla osób posiadających nieaktualne stopnie wojskowe, a tak zamiast się cieszyć pozostaje niedosyt ,który będzie odczuwany co miesiąc patrząc na wydruk z konta i kolegę obok ,który miał więcej szczęścia w przeszłości przy wyznaczaniu na stanowisko służbowe
81-9C-77-6B
~seba
1383496560
Teraz podejście do egzaminu będzie przesłanką do korupcji lub kolesiostwa jeden z oceną 2 zostanie a drugi nie a wszyscy powinni być równi wobec prawa ocena dwa z WF = zwolnionko do cywila
9F-AA-9C-F0
~krzysztof
1382108520
Konwent stał sie fasadą. Mówi wciąż jak to fajnie jest. Zmiany też są fajne - tylko z jakiej perspektywy ? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach... i tak oto znów zmieniono zasady... Była moda na kursy dzięki którym miano oficera awansować na wyższy stopień. Od 01.01.2014 przejście takiego kursu staje się "3 miesieczną, zorganizowaną stratą czasu" bo z dnia na dzień aby awansować na stopień majora należy ukończyć studia podyplomowe. Teraz tylko czekać jak się okaże że muszą to być studia w AON.
15-BB-26-74

Double Eagle po nowemu
 
We Are All Darfur
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Żyj zdrowiej
They Train Together, They Fight Together
Nauka zimowego pływania
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
Rywalizacja strzelców wyborowych
Podziemna potęga
Nowy wiceminister w MON
Arsenał Iranu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Szturmani na Lipie
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
O Patriotach na WAT
Własne interesy Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ważka bliżej
Chciałem walczyć z Niemcami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
USA nie zacznie wojny z Iranem
Darłowo czeka na śmigłowce
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
For the Right Cause
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Umowa na Harpie podpisana!
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Czerwoni w odwrocie
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Symulatory strzelań Rosomaków
Iran uderza w USA
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO