moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rocznica powstania Batalionu „Zośka”

To więcej niż legenda, to symbol harcerskiej służby całym życiem – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników obchodów 70-lecia powstania Batalionu „Zośka”. Do dziś żyje kilkunastu byłych „zośkowców”. Wielu z nich spotkało się na dzisiejszej uroczystości.


– „Zośka” i kultywowane w niej wartości – dobro ojczyzny, honor i braterstwo były dla mnie kierunkowskazem na całe życie, nie tylko w czasie walki i komunistycznego terroru – mówił portalowi polska-zbrojna.pl prof. Tytus Karlikowski, przewodniczący Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Batalionu „Zośka”.

Podczas Powstania Warszawskiego miał 17 lat – był jednym z najmłodszych żołnierzy batalionu. W walkach na Starym Mieście był ranny. Stracił oko. Ocalał przeprowadzony kanałami przez kolegów. Dziś razem z kilkunastoma byłymi „zośkowcami” spotkał się w Centralnej Bibliotece Wojskowej na obchodach 70-lecia powstania ich oddziału.

„Batalion „Zośka” to więcej niż legenda, to symbol harcerskiej służby całym życiem” – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent Bronisław Komorowski, który objął obchody honorowym patronatem. Minister obrony Tomasz Siemoniak w swoim przesłaniu podkreślał, że żołnierze batalionu dali lekcje bohaterstwa i poświęcenia budując fundamenty wolnej Polski.

Uroczystość uświetnił koncert piosenek powstańczych zespołu „Śląsk” i film dokumentalny poświęcony batalionowi. Potem przyszedł czas na wspomnienia. − Najcięższy moment powstania? Kiedy w czasie walk o kościół Jana Bożego na Starówce trafił mnie pocisk – opowiada Jan Maruszewski „Janusz”. Jak dodaje, lekarzom nie udało się wydobyć wszystkich odłamków i jeden z nich tkwi nadal w jego głowie. – Odejdę z nim pewnie na wieczną wartę – uśmiecha się pan Jan.

Byli żołnierze „Zośki” z rozrzewnieniem wspominali też walczące z nimi dziewczęta. Jedną z nich była Anna Wyganowska-Eriksson „Ania”, która dołączyła do oddziału w czasie powstania. – Najpierw byłam łączniczką batalionu AK „Czata 49”, ale jako harcerka chciałam walczyć z harcerzami i dlatego przeszłam do plutonu „Zośki” – opowiada. Za udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie pani Anna była dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.


„Zośkowców” cieszył też udział w obchodach żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, która kontynuuje ich tradycje. – My już powoli odchodzimy i dobrze, że młodzi będą pamiętać o naszym oddziale – stwierdził Jan Maruszewski.

Dowódca komandosów płk Wiesław Kukuła podkreślał natomiast, że jego żołnierze starają się być godnymi następcami „Zośki”. – Walcząc z zagrożeniami na całym świecie czujemy się współczesnymi „zośkowcami”. Też nieraz patrzyliśmy śmierci w oczy i znamy okrucieństwo wojny, jesteśmy też gotowi na wezwanie Ojczyzny stanąć w jej obronie – mówił oficer.

Uroczystość w CBW zakończyła trzydniowe obchody rocznicy powstania Batalionu „Zośka”. Wcześniej jego żołnierze w towarzystwie komandosów z Lublińca odwiedzili w Warszawie miejsca pamięci związane z oddziałem i uczestniczyli w Apelu Poległych.

* * * * *

Batalion Armii Krajowej „Zośka” powstał 1 września 1943 r. z przekształcenia istniejącego od 1942 r. harcerskiego oddziału szturmowego Szarych Szeregów. Nazwę przyjął na pamiątkę poległego w jeden z akcji dywersyjnych dowódcy warszawskich grup szturmowych kpr. pchor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Dowódcą oddziału był ppor. Ryszard Białous „Jerzy”. W trakcie okupacji żołnierze „Zośki” uczestniczyli w akcjach dywersyjnych i sabotażowych, a w Powstaniu Warszawskim brali udział w najcięższych walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. Poległo wtedy 360 jego żołnierzy, czyli 70 procent oddziału.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Andrzej
1382366820
Chyba w 1955 r był Światowy Zlot Młodzieży w Warszawie połączony z otwarciem Pałacu Kultury i Nauki - darem towarzysza Stalina dla Polski. Zamiast wiwatować na placu przed pałacem, ojciec zabrał mnie na Powązki na groby Zośki, Ponurego i innych bohaterów ucząc mnie w ten sposób patriotyzmu. To było wielkie przeżycie!!! Pozdrawiam serdecznie.
1C-7C-CF-47

Posłowie o sytuacji w Iraku
 
Klasy wojskowe po nowemu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
Obradowała Rada Gabinetowa
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
We Are All Darfur
Kobieta technikiem pokładowym Casy
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misje na dłużej
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Misja wojownika
Rekordowy budżet MON
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kajak idealny dla komandosa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Defense Without Politics
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Beagle dla żołnierzy?
Benemerenti 2020
Za wolność naszą i waszą
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ostatni samochód Marszałka
Pomagali z narażeniem życia
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Terytorialsi za oceanem
Serwis AW101 w Łodzi
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Następcy Wstęg poszukiwani
Kondor wystartował
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polsko-łotewska „Zima”
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Przeciw trzem wrogom
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO