moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rocznica powstania Batalionu „Zośka”

To więcej niż legenda, to symbol harcerskiej służby całym życiem – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do uczestników obchodów 70-lecia powstania Batalionu „Zośka”. Do dziś żyje kilkunastu byłych „zośkowców”. Wielu z nich spotkało się na dzisiejszej uroczystości.


– „Zośka” i kultywowane w niej wartości – dobro ojczyzny, honor i braterstwo były dla mnie kierunkowskazem na całe życie, nie tylko w czasie walki i komunistycznego terroru – mówił portalowi polska-zbrojna.pl prof. Tytus Karlikowski, przewodniczący Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Batalionu „Zośka”.

Podczas Powstania Warszawskiego miał 17 lat – był jednym z najmłodszych żołnierzy batalionu. W walkach na Starym Mieście był ranny. Stracił oko. Ocalał przeprowadzony kanałami przez kolegów. Dziś razem z kilkunastoma byłymi „zośkowcami” spotkał się w Centralnej Bibliotece Wojskowej na obchodach 70-lecia powstania ich oddziału.

„Batalion „Zośka” to więcej niż legenda, to symbol harcerskiej służby całym życiem” – napisał w liście do uczestników uroczystości prezydent Bronisław Komorowski, który objął obchody honorowym patronatem. Minister obrony Tomasz Siemoniak w swoim przesłaniu podkreślał, że żołnierze batalionu dali lekcje bohaterstwa i poświęcenia budując fundamenty wolnej Polski.

Uroczystość uświetnił koncert piosenek powstańczych zespołu „Śląsk” i film dokumentalny poświęcony batalionowi. Potem przyszedł czas na wspomnienia. − Najcięższy moment powstania? Kiedy w czasie walk o kościół Jana Bożego na Starówce trafił mnie pocisk – opowiada Jan Maruszewski „Janusz”. Jak dodaje, lekarzom nie udało się wydobyć wszystkich odłamków i jeden z nich tkwi nadal w jego głowie. – Odejdę z nim pewnie na wieczną wartę – uśmiecha się pan Jan.

Byli żołnierze „Zośki” z rozrzewnieniem wspominali też walczące z nimi dziewczęta. Jedną z nich była Anna Wyganowska-Eriksson „Ania”, która dołączyła do oddziału w czasie powstania. – Najpierw byłam łączniczką batalionu AK „Czata 49”, ale jako harcerka chciałam walczyć z harcerzami i dlatego przeszłam do plutonu „Zośki” – opowiada. Za udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie pani Anna była dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych.


„Zośkowców” cieszył też udział w obchodach żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, która kontynuuje ich tradycje. – My już powoli odchodzimy i dobrze, że młodzi będą pamiętać o naszym oddziale – stwierdził Jan Maruszewski.

Dowódca komandosów płk Wiesław Kukuła podkreślał natomiast, że jego żołnierze starają się być godnymi następcami „Zośki”. – Walcząc z zagrożeniami na całym świecie czujemy się współczesnymi „zośkowcami”. Też nieraz patrzyliśmy śmierci w oczy i znamy okrucieństwo wojny, jesteśmy też gotowi na wezwanie Ojczyzny stanąć w jej obronie – mówił oficer.

Uroczystość w CBW zakończyła trzydniowe obchody rocznicy powstania Batalionu „Zośka”. Wcześniej jego żołnierze w towarzystwie komandosów z Lublińca odwiedzili w Warszawie miejsca pamięci związane z oddziałem i uczestniczyli w Apelu Poległych.

* * * * *

Batalion Armii Krajowej „Zośka” powstał 1 września 1943 r. z przekształcenia istniejącego od 1942 r. harcerskiego oddziału szturmowego Szarych Szeregów. Nazwę przyjął na pamiątkę poległego w jeden z akcji dywersyjnych dowódcy warszawskich grup szturmowych kpr. pchor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Dowódcą oddziału był ppor. Ryszard Białous „Jerzy”. W trakcie okupacji żołnierze „Zośki” uczestniczyli w akcjach dywersyjnych i sabotażowych, a w Powstaniu Warszawskim brali udział w najcięższych walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. Poległo wtedy 360 jego żołnierzy, czyli 70 procent oddziału.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~Andrzej
1382366820
Chyba w 1955 r był Światowy Zlot Młodzieży w Warszawie połączony z otwarciem Pałacu Kultury i Nauki - darem towarzysza Stalina dla Polski. Zamiast wiwatować na placu przed pałacem, ojciec zabrał mnie na Powązki na groby Zośki, Ponurego i innych bohaterów ucząc mnie w ten sposób patriotyzmu. To było wielkie przeżycie!!! Pozdrawiam serdecznie.
1C-7C-CF-47

Piknik ze smakiem
 
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Od sojusznika do kata
Wojna wywiadów
Rozpoczynamy nową erę
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Sprawdzają Brutusa
Zielonka dla Patriotów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Desant z transportowca-giganta
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Pułaski” wrócił do kraju
Amerykańska przyszłość WZL
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Czarny odchodzi do cywila
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
High Confidence Operations
A Wave of Alliances
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Irańskie szachy
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Cienka niebieska linia
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
A Torn Subcontinent
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Jedna misja, jeden zespół
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Przysięga śląskich terytorialsów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Warszawa walczy, wracamy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Najpierw „Sonda”, później promocja
Śladami Pierwszej Pancernej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielofunkcyjny scyzoryk
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wozy amunicyjne do Raków
Preselekcja u komandosów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO