moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie o ustawie pragmatycznej

Senacka Komisja Obrony Narodowej przyjęła dwie poprawki do ustawy o służbie wojskowej. Wiele emocji wzbudziły zapisy dotyczące sprawdzianu z WF-u. W przyszłym tygodniu nad nowelizacją ustawy pragmatycznej będzie głosował cały Senat.


Ustawa pragmatyczna uchwalona przez Sejm trafiła teraz do senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senatorowie przyjęli dwie poprawki, które jednak nie zmieniają istoty ustawy. Jedna z nich dotyczy byłych żołnierzy, którzy ulegli wypadkowi lub zachorowali podczas pełnienia przez nich służby poza granicami kraju. Chodzi o to, by poszkodowani mający kategorię „zdolny z ograniczeniami” mogli ubiegać się o powrót do armii. To nie jest nowe rozwiązanie, ale senatorowie wydłużyli czas, w którym weterani mogą składać wniosek o przywrócenie ich do służby. Według propozycji rządowej i senackiej byli żołnierze mieliby na to czas do 31 grudnia 2014 roku.

Senatorowie zastanawiali się, czy nie rozszerzyć tego prawa także na żołnierzy, którzy ulegli wypadkowi podczas pracy w kraju. – Czy ograniczenie tego prawa jedynie do misjonarzy nie spowoduje, że ustawa zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego? – zastanawiał się senator Witold Sitarz (PO). Ostatecznie jednak propozycja ta upadła.

Druga poprawka dotyczyła kwestii, którą poddał w wątpliwość Trybunał Konstytucyjny. Otóż, według obowiązujących dziś przepisów, żołnierz, który odchodzi ze służby ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, ale jedynie z 3 lat poprzedzających jego zwolnienie. Takie rozwiązanie przyjęto dla wszystkich służb mundurowych. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował te przepisy i nakazał ich zmianę. Dlatego rząd, a zgodzili się z nim senatorowie, zaproponował, by wpisać do nowelizowanej ustawy pragmatycznej, że byli żołnierze mogą się ponownie ubiegać o niewypłacony im ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Dawni wojskowi będą mieli na to pół roku (od wejścia w życie nowych przepisów).

Generał Andrzej Wasilewski, dyrektor Departamentu Kadr MON przypomniał najważniejsze zmiany wprowadzone przez Sejm do ustawy o służbie wojskowej. Wśród nich wymienił przepis dający szefowi MON prawo awansowania na dowolny, wyższy stopień wojskowy za życia żołnierza, który wykaże się czynem bohaterskim. Wraz z wyższym stopniem, wojskowy otrzyma także wyższe stanowisko służbowe. – Myślę, że rocznie będzie to kilkanaście przypadków – ocenił gen. Wasilewski.

Senatorowie pytali przedstawicieli MON, czy resort zastanawia się nad zmianą zasad zdawania WF przez specjalistów wojskowych. – Coraz częściej od żołnierzy będzie się wymagało zaawansowanej wiedzy i umiejętności, a nie sprawności fizycznej. Niedawno widziałem amerykańskiego eksperta od dronów i on z pewnością nie zdałby egzaminu z WF – mówił przewodniczący Andrzej Owczarek, PO, wiceprzewodniczący komisji.

Z kolei senator Maciej Grupski (PO), wiceprzewodniczący komisji, zauważył, że wojskowy, który nie zda egzaminu sprawnościowego będzie miał zablokowaną drogę awansu, a więc także możliwość większych zarobków. – W przypadku wysoko wyspecjalizowanych żołnierzy może się okazać, że praca w wojsku przestanie być dla nich atrakcyjna – przekonywał.

Pozytywna opinia senatorów z Komisji Obrony Narodowej dotycząca nowelizacji oznacza, że dokument trafi teraz pod głosowanie Senatu. Później ponownie odbędzie się głosowanie w Sejmie, a następnie ustawa zostanie przesłana do Kancelarii Prezydenta.

Wśród najważniejszych zmian znalazło się m.in. zniesienie kadencyjności dla podoficerów, a dla oficerów, z wyjątkiem dowódców prezydenckich, możliwości wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. Wprowadzone też zostały dodatki motywacyjne dla oficerów. Ustawa odchodzi od obecnej zasady zwalniania żołnierza ze służby w przypadku, gdy dwukrotnie nie zaliczy egzaminu ze sprawności fizycznej lub nie złoży w terminie oświadczenia majątkowego.

Nowe regulacje wprowadzają także częstsze niż obecnie, bo coroczne, opiniowanie żołnierzy. Dzięki nowelizacji żołnierze zyskają prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego, czyli takiego, jaki przysługuje cywilom. Natomiast kobiety w mundurach będące w ciąży nie będą musiały co trzy miesiące stawiać się na komisję lekarską.

– To zmiany, na które czekają żołnierze. Jestem pewien, że pozwolą one zatrzymać w wojsku wielu wartościowych specjalistów – mówił płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów.

JT

autor zdjęć: ppłk Marcin Wiącek

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1380788760
~Sebo grubastwo to duży problem na froncie. Niej miejsca w transporterze, więcej jedzenia, więcej leków, więcej paliwa, trudniejszy w ewakuacji jako sam rannego nie przeniesie jego rannego ciężko podnieś. p.s. otyły żołnierz obniża rangę munduru.
F9-66-6A-55
~Sebo
1380355980
Sprawdzian z W-F-u powinien pozostać na tym samym jeśli nie wyższym poziomie, USA niech sobie biorą mało sprawnych ludzi do wojska ciekawie co będzie jak np. dron padnie i co taki będzie robił na froncie?? Będzie nie potrzebnie angażował innych żołnierzy do własnej ochrony a w razie odwrotu spowalniał.
85-F6-EF-65
~ademko
1380349260
Po co finansiści w mundurach....kuriozum tańszy jest cywil i bardziej profesjonalny , bo nie z polecenia i "nie- plecak"
6C-AA-9C-A7

Preselekcja u komandosów
 
High Confidence Operations
Spełniliśmy swój obowiązek
Warszawa walczy, wracamy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
Desant z transportowca-giganta
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zielonka dla Patriotów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wozy amunicyjne do Raków
Rivalry on Closed Sea
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cienka niebieska linia
Wielofunkcyjny scyzoryk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Amerykańska przyszłość WZL
Czarny odchodzi do cywila
Sprawdzają Brutusa
„Pułaski” wrócił do kraju
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojna wywiadów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Od sojusznika do kata
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Torn Subcontinent
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Łask ponownie z dyżurem bojowym
A Wave of Alliances
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO