moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony w Hiszpanii

Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony, współpraca pomiędzy polskimi i hiszpańskimi siłami powietrznymi oraz marynarkami wojennymi, a także plany konsolidacji europejskiego przemysłu obronnego – były głównymi tematami rozmów podczas jednodniowej wizyty ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w Hiszpanii.


Rozpoczynając kilkugodzinną wizytę w Madrycie, szef resortu obrony podkreślał, że Polska i Hiszpania, choć leżą na krańcach Unii Europejskiej, mają bardzo podobną wizję tego, jak powinna funkcjonować nie tylko UE, ale przede wszystkim Sojusz Północnoatlantycki.

– Zbieżność między naszymi krajami w sprawach obrony jest bardzo duża. Widać to było nie tylko na zeszłorocznym spotkaniu grupy Weimar Plus w Paryżu, w którym uczestniczyły Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Polska, ale również podczas styczniowej wizyty ministra obrony Hiszpanii w Polsce – stwierdził minister Siemoniak.

Najważniejszym punktem roboczej wizyty było podpisanie przez szefa MON oraz Pedro Morenésa Eulate, ministra obrony Hiszpanii, oświadczenia o zacieśnianiu współpracy militarnej pomiędzy Polską a Królestwem Hiszpanii.

Jak podkreślał minister Siemoniak, oba kraje mają podobną wizję nie tylko tego, jak powinna wyglądać przyszłość NATO, ale również w jakim kierunku powinna być rozwijana Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony.


Wśród omawianych przez szefów resortów obrony tematów znalazły się również kwestie współpracy pomiędzy polskimi i hiszpańskimi siłami powietrznymi oraz marynarkami wojennymi, funkcjonowanie inicjatywy Weimar Plus, w której uczestniczą Niemcy, Francja, Włochy, Polska oraz Hiszpania, a także współpraca pomiędzy przemysłami zbrojeniowymi obu krajów.

– Polskę i Hiszpanię łączy chęć zachowania interesów krajów średniej wielkości, tak aby te największe kraje, z najpotężniejszym przemysłem obronnym nie zmiotły tej średniej konkurencji – podkreślił Tomasz Siemoniak.

Towarzyszący ministrowi obrony narodowej dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski spotkał się ze swoim odpowiednikiem gen. Francisco Javierem García Arnaizem. Generałowie rozmawiali m.in. o kontynuacji realizowanych wspólnie programów szkoleniowych oraz o czekających lotników międzynarodowych ćwiczeniach.

Fragment podpisanego dziś oświadczenia

Obydwa kraje reprezentują te same stanowiska w odniesieniu do bezpieczeństwa europejskiego i obronności oraz wspierają koncepcję skutecznej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony (WPBiO) jako ważnego czynnika przyczyniającego się do globalnego pokoju i bezpieczeństwa. To samo stanowisko obowiązuje również w ramach inicjatywy Weimar+. Z tego względu, a także z powodu licznych podobieństw między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Hiszpanii, zamierzamy rozwijać dialog na różnych szczeblach w celu wypracowania stanowisk i działań, które przyczynią się do zwiększenia naszego wpływu na WPBiO i dziedziny NATO, jak również do wzmocnienia współpracy wojskowej i przemysłów obronnych oraz we wszystkich obszarach, w których nasze interesy są zbieżne.
Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Irańskie szachy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Wave of Alliances
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Spełniliśmy swój obowiązek
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szukamy następcy Herculesa
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Piknik ze smakiem
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Przez krew zdobyty Śląsk
Strzelać nauczyłem się sam
Preselekcja u komandosów
Wojsko wróciło do Lublina
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Torn Subcontinent
Od sojusznika do kata
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
„Pułaski” wrócił do kraju
Desant z transportowca-giganta
Wozy amunicyjne do Raków
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Najpierw czekanie, potem pośpiech
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rivalry on Closed Sea
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Jedna misja, jeden zespół
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wojna wywiadów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Brunatno-czerwona zmowa
Amerykańska przyszłość WZL
High Confidence Operations
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Sprawdzają Brutusa
Obrady Rady Unii Europejskiej
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO