moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na prawo patrz!

Szeregowi to najmniej zdyscyplinowana grupa żołnierzy w armii. Na ich koncie są głównie samowolne oddalenia, naruszanie dyscypliny i fałszowanie dokumentów. Jednak coraz groźniejszym zjawiskiem w wojsku stają się przestępstwa gospodarcze. Posłowie wysłuchali w środę informacji MON na temat przestrzegania prawa przez wojskowych.


Z informacji przygotowanej przez przedstawicieli ministerstwa obrony wynika, że liczba przestępstw popełnianych przez żołnierzy systematycznie spada. Jednym z powodów jest profesjonalizacja armii. – To dla nas duża satysfakcja, jednak nie uważamy, by sytuacja była idealna. Dlatego będziemy starać się, by liczba naruszeń prawa nadal zmniejszała się – mówił Czesław Mroczek, wiceminister obrony narodowej, na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

W 2012 roku spadek liczby przestępstw i wykroczeń nastąpił we wszystkich korpusach kadry zawodowej. Oficerowie popełnili mniej przestępstw o 37 proc. (72 wobec 114 w roku poprzednim), natomiast wykroczeń było mniej o 48 proc. (14 wobec 27), a podoficerowie odpowiednio o 21 proc. (168 wobec 214) i 59 proc. (63 wobec 155).

„Najmniej zdyscyplinowanym korpusem pozostają szeregowi zawodowi, choć w stosunku do poprzednich lat nastąpiła poprawa wskaźników ich karności” – czytamy w informacji MON. O 26 proc. spadła liczba sprawców przestępstw (250 wobec 339). O 16 proc. zmniejszyła się liczba wykroczeń (129 wobec 154). Wzrosła natomiast – o 23 proc. – liczba szeregowych uznanych za winnych w postępowaniach dyscyplinarnych (z 1449 do 1786). Na sumieniu szeregowych są przede wszystkim samowolne oddalenia, przestępstwa przeciwko mieniu oraz fałszowanie dokumentów. Znacznie częściej od pozostałych szeregowi dają się złapać, gdy są pod wpływem alkoholu.

– W ostatnich latach dominującym przejawem naruszeń prawa popełnianym przez żołnierzy jest przestępczość związana z osiąganiem nieuprawnionych korzyści materialnych – mówił płk Jerzy Gutowski, dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON. Chodzi tu m.in. o oszustwa, fałszerstwa dokumentów i korupcję. W 2012 roku zakończono postępowanie karne przeciwko 40 żołnierzom zawodowym, których oskarżono o korupcję.

Posłowie wysłuchali też informacji na temat przeprowadzonych w ubiegłym roku kontroli w jednostkach wojskowych. W sumie przeprowadzono ich 260.

JT

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~żołnierzyk;]
1380189360
Dlaczego podajecie szczegółowo do opinii publicznej liczbę przestępstw popełnionych przez korpus szeregowych a korpus zarówno oficerski jak i podoficerski podajecie jedynie w procentach?? Kolejną kwestią są postępowania dyscyplinarne. Wszcząć postępowanie w stosunku do najniższych stopniem nie jest żadnym problemem, wszczyna je się za najmniejsze nawet błachostki. Reszta żołnierzy czyt. podoficerów i oficerów jest praktycznie nietykalna. Pozdrawiam.
70-E4-D2-D8
~ted
1380186900
Powyższa informacja to wielka manipulacja.W stosunku do oficerów i podof.operuje się procentami,a w wypadku szeregowych,których a WP jest najwięcej ilościowo.Ciekawe który szeregowy ma możliwości popełnienia w wojsku korupcji?Najcięższych przestępstw dopuszczają się oficerowie starsi i generałowie ,bo mają możliwości i taka informacja byłaby objektywna.Ta powyżej to tz.mamałyga i wielka ściema.
EE-8A-6D-E2

„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Irańskie szachy
Jedna misja, jeden zespół
Przysięga śląskich terytorialsów
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
Od sojusznika do kata
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Piknik ze smakiem
Wielofunkcyjny scyzoryk
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
A Torn Subcontinent
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zielonka dla Patriotów
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
High Confidence Operations
Desant z transportowca-giganta
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Amerykańska przyszłość WZL
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Wojna wywiadów
Rivalry on Closed Sea
Spełniliśmy swój obowiązek
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Pułaski” wrócił do kraju
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wozy amunicyjne do Raków
Preselekcja u komandosów
Przez krew zdobyty Śląsk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Warszawa walczy, wracamy
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
A Wave of Alliances
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Czarny odchodzi do cywila
Łask ponownie z dyżurem bojowym
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO