moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zniszczyli miny, odparli rebeliantów

Wykryli i zneutralizowali 14 min, oczyścili drogę statkowi wiozącemu pomoc humanitarną, odparli niezliczoną ilość ataków z wody i powietrza – natowski zespół, na którego czele stoi ORP „Czernicki”, zakończył właśnie udział w manewrach „Northern Coasts 2013”.


„Northern Coasts” to jedne z największych i najważniejszych ćwiczeń na Bałtyku. W tegorocznych udział wzięło 40 okrętów, dziesięć śmigłowców oraz 2,5 tysiąca marynarzy i żołnierzy z 15 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wśród uczestników znalazły się okręty natowskiego zespołu obrony przeciwminowej. Na ich czele stoi polski okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. – Na czas manewrów dołączyła do nas duńska fregata HDMS „Thetis”, dwie mniejsze jednostki z tego kraju, a także polski niszczyciel min ORP „Czajka” – informuje kpt. mar. Piotr Wojtas, rzecznik zespołu. Celem ćwiczeń było przetrenowanie różnych wariantów wielonarodowej operacji pokojowej.


Według scenariusza na Półwyspie Skandynawskim doszło do konfliktu dwóch fikcyjnych państw. Uaktywniły się tam zbrojne grupy separatystyczne, które zaczęły prześladować cudzoziemców i przeprowadzać zamachy na lądzie i morzu. ONZ zdecydowała o wysłaniu na północny Bałtyk międzynarodowych sił.

Ćwiczenia rozpoczęły się 9 września w szwedzkim porcie Karlskrona. – Po wyjściu w morze nasz zespół skierował się w okolice Bornholmu. Tam przez trzy dni okręty ćwiczyły strzelania artyleryjskie, manewrowanie w szykach, podchodzenie burta w burtę do innej jednostki, by w ten sposób przygotować się do uzupełniania zapasów paliwa bądź przekazywania ładunków – wylicza kpt. mar. Wojtas. – Chodziło o to, by zgrać się przed zasadniczą częścią manewrów – dodaje.


12 września okręty zespołu przemieściły się w okolice Gotlandii i wkroczyły do akcji. Ich zadaniem było wytyczenie trasy dla statku z pomocą humanitarną, a także zapewnienie bezpieczeństwa jednostkom, które w sporny rejon wysłała ONZ. – Okręty przeciwminowe dniem i nocą przeszukiwały dno na torach podejściowych do wyznaczonego portu i dwóch kotwicowisk – wyjaśnia kmdr por. Piotr Sikora, dowódca zespołu. – W tym czasie nasz okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” patrolował rejon operacji, duńska fregata zaś HDMS „Thetis” prowadziła obserwację przestrzeni powietrznej, aby ostrzegać o ewentualnym zagrożeniu dla jednostek zajętych poszukiwaniem min – tłumaczy. Okręty zespołu były niemal przez cały czas atakowane przez łodzie motorowe i śmigłowce rebeliantów. Ataki udało się odeprzeć.


Tymczasem okręty przeczesujące akwen natrafiały na kolejne miny. Łącznie wykryły ich 14. – Były to miny ćwiczebne, które jeszcze przed manewrami pozostawili organizatorzy – tłumaczy kpt mar. Wojtas. Meldunek o znalezieniu każdej z nich był przekazywany do dowództwa ćwiczenia. Następnie pod wodę schodzili nurkowie, którzy przeprowadzali symulowaną operację jej zniszczenia. Ostatecznie zadanie udało się wykonać. – W odróżnieniu od tradycyjnych operacji poszukiwania pozostałości po czasach wojen światowych, w trakcie ćwiczeń takich jak „Northern Coasts” okręty przeciwminowe działają na rzecz innych jednostek. To wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Dlatego tym bardziej cieszę się z postawy załóg wszystkich okrętów, które wchodziły w skład dowodzonej przeze mnie grupy – podsumowuje kmdr por. Sikora.

Teraz zespół „Czernickiego” czeka krótki postój w Sztokholmie. Potem okręty odwiedzą jeszcze cztery bałtyckie porty, między innymi Sankt Petersburg. Wówczas najpewniej będą ćwiczyć z jednostkami marynarki rosyjskiej. Na razie jednak szczegóły tego przedsięwzięcia nie są jeszcze znane.

Pod koniec października okręty natowskiego zespołu rozpoczną udział w manewrach „Steadfest Jazz”. To zakrojone na szeroką skalę ćwiczenie, które odbędzie się na morskich i lądowych poligonach Polski oraz państw bałtyckich.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Piotr Wojtas

dodaj komentarz

komentarze


Wolny Niemiec dla wolnej Polski
 
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Beagle dla żołnierzy?
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Serwis AW101 w Łodzi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kondor wystartował
Kajak idealny dla komandosa
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Iran uderza w USA
Za wolność naszą i waszą
They Train Together, They Fight Together
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Przeciw trzem wrogom
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Posłowie o sytuacji w Iraku
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Terytorialsi za oceanem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rekordowy budżet MON
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Misje na dłużej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Ropą Polska stała
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
We Are All Darfur
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Następcy Wstęg poszukiwani
Nowe śmigłowce specjalsów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Arsenał Iranu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Benemerenti 2020
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
„Mewa” po służbie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO