moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowatorski system analizy danych z pola walki

Dzięki Zintegrowanemu Systemowi Informacyjnemu WTS dowódcy wszystkich szczebli mają do dyspozycji szczegółowe informacje o bieżącej sytuacji na polu walki. Wiedzą, gdzie w danym momencie są sojusznicy, gdzie jest nieprzyjaciel, w jakim kierunku i jakimi siłami się przemieszcza. Za swoje nowatorskie rozwiązania ZSI WTS otrzymało na tegorocznym MSPO 2013 nagrodę Defender.


Armie na całym świecie, w tym również polska, rozbudowują swoje systemy rozpoznawcze, kupując m.in. drony, samoloty i radary. Dowódcy nie mogą więc narzekać na brak źródeł „informacji” o tym, co dzieje się na polu walki. Problemem, z którym mierzą się m.in. wojska NATO w Afganistanie, staje się nadmiar danych spływających do sztabów. Komputerowe systemy wsparcia dowodzenia (np. systemy połączonej sytuacji operacyjno-taktycznej – POSO) otrzymują tak dużo danych, że często nie są w stanie na czas przekształcić ich w wytyczne potrzebne dowódcom.

Inżynierowie z bydgoskiego Teldatu podjęli się zbudowania systemu teleinformatycznego, który poradzi sobie z natłokiem danych spływających do stanowisk dowodzenia. Wcześniej opracowali oni system wsparcia dowodzenia Jaśmin, który od kilku lat jest wykorzystywany podczas natowskich ćwiczeń (np. podczas odbywającego się w Polsce ćwiczenia CWIX). Bydgoscy naukowcy współpracowali ze specjalistami z Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 z Zegrza oraz informatykami z firmy Siltec.

Efekt swojej pracy – Zintegrowany System Informacyjny WTS – zaprezentowali na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Z zewnątrz ZSI WTS wygląda niepozornie – to po prostu rozsuwany kontener z kilkoma antenami na dachu. Swoje nieprzeciętne możliwości ujawnia dopiero po włączeniu komputerów. Na umieszczonych w środku monitorach dowódca (danego szczebla) i jego sztab mogą obserwować w czasie rzeczywistym sytuację operacyjno-taktyczną z określonego rejonu działań. Informacje z pozostałych stanowisk dowodzenia, na przykład z pobliskiej brygady czy pułku, automatycznie, bez ingerencji sztabowców, spływają do systemu, gdzie są analizowane. Po przetworzeniu danych na ekranach wyświetlany jest każdy ruch własnych oddziałów. Ale to nie wszystko. Na taktycznych mapach pokazują się również informacje zebrane przez wywiad, a dotyczące przeciwnika. Komputery m.in. obliczają siły wroga i przewidują kierunki, w których może się przemieszczać.


ZSI WTS to efekt pracy konsorcjum trzech polskich firm. Jego lider, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1, zbudowały specjalny, szczelny elektromagnetycznie kontener oraz dostarczyły sprzęt do łączności satelitarnej. Firma Siltec opracowała maszyny kryptograficzne oraz urządzenia do ochrony elektromagnetycznej klasy Tempest. Ostatni z partnerów, firma Teldat, dostarczyła system Jaśmin wraz z urządzeniami teleinformatycznymi.

Największą zaletą Zintegrowanego Systemu Informacyjnego WTS jest to, że to gotowy produkt, a nie prototyp lub demonstrator technologii. – WTS jest propozycją opartą na gotowych, istniejących rozwiązaniach, które konsorcjum może zaoferować kompleksowo jako cały system, a nie fragmenty – wyjaśnia Zbigniew Sztakowski, dyrektor techniczny WZŁ nr 1.

Innowacyjność ZSI WTS docenili członkowie jury Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, którzy wyróżnili system i produkujące go konsorcjum WZŁ nr 1, Teldat i Siltec nagrodą Defender.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. WZŁ nr 1

dodaj komentarz

komentarze

~P.Woliński
1379949780
Sprzęt już jest, OK, ale pozostaje jeszcze kwestia dostępności danych dla dowódców. Szczególnie w przypadku współdziałania i wymiany danych z USA czy też ogólnie - z NATO (rozumiem że sprzęt ma taka możliwość), gdzie, aby skorzystać z informacji pochodzących z ich systemu informacyjnego konieczne jest posiadanie utajnienia bodajże NATO Secret co eliminuje większość tych dowódców którzy mogliby z tych informacji skorzystać.
0A-1A-2E-65

Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Nowy wiceminister w MON
Dowodzę najlepszymi
Obradowała Rada Gabinetowa
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
USA nie zacznie wojny z Iranem
Następca RPG-7
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Sześć dekad pod wirnikiem
Trzy cele na ścieżce
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
PGZ pomaga w walce z epidemią
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Testy radarów dla Wisły
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Gwiezdne wojny” Reagana
We Are All Darfur
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Zryw kościuszkowski
Certyfikacja na „Tarczowni”
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Studia on-line w Szkole Orląt
Wojskowi medycy w gotowości
Saperzy w walce z Covid-19
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Policja i wojsko kontra COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Iran uderza w USA
Sukcesy sportowców w mundurach
Rakiety w celu
Koronawirus na wojskowej uczelni
Medycy WOT kontra COVID-19
Arsenał Iranu
Edukacja na platformie
Logistycy transportują środki ochronne
Ochotnik do Polski
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Defense Without Politics
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO