moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senatorowie poparli oszczędności w MON

Senacka Komisja Obrony Narodowej przyjęła projekt zmian w budżecie państwa dotyczący wydatków na obronność. Budżet Ministerstwa Obrony zostanie zmniejszony o ponad 3 mld zł. Oznacza to przeniesienie płatności za niektóre zakupy na przyszły rok, zmniejszenie wydatków na naprawy i konserwacje oraz ograniczenie dotacji dla instytucji podległych ministrowi obrony.


– Resort obrony, tak jak inne ministerstwa, musi szukać oszczędności, bo zmusza go do tego sytuacja finansowa państwa – podkreślał wiceminister obrony Czesław Mroczek na posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej. Przedstawiciele MON zaprezentowali parlamentarzystom propozycje oszczędności zaplanowane w projekcie nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r. Budżet MON ma się zmniejszyć o 10 proc., czyli o 3 146 500 tys. zł z zaplanowanych 31 170 785 tys. zł.

Minister Mroczek potwierdził, że w związku ze zmianą ustawy budżetowej w tym roku nie będzie miała zastosowania zasada, zgodnie z którą na obronność ma być przeznaczane 1,95 proc. PKB. – Zawieszenie tego wskaźnika ma charakter incydentalny i jednorazowy, już w 2014 r. zasada ta będzie przestrzegana – zapewniał wiceminister.

Propozycja zmniejszenia budżetu MON wywołała sporo pytań wśród senatorów. Jarosława Laseckiego z PO martwił wpływ oszczędności na programy zakupu sprzętu. – Umowy już zawarte będą realizowane zgodnie z harmonogramami – uspokajał gen. bryg. Grzegorz Sodolski, dyrektor Departamentu Budżetowego MON. Jak dodał, resort przeniesie tylko część płatności na następny rok lub rozpocznie później niektóre inwestycje.

Senatorów interesowało też, czy oszczędności nie odbiją się negatywnie na kondycji polskiego przemysłu obronnego. – Ograniczymy zamówienia głównie u zagranicznych kontrahentów. Zamówienia składane u polskich producentów będą mniejsze jedynie o ok. 200 mln zł – wyliczał gen. Sodolski.

Pytano też o ograniczenia w zakupie paliwa lotniczego o 11 tys. ton (z 50 tys. planowanych). – To może oznaczać mniej godzin w powietrzu i spadek bezpieczeństwa lotów – mówił Bogdan Pęk (PiS). – Zmniejszenie zakupów paliwa nie odbędzie się kosztem szkolenia. Ograniczymy za to udział naszego lotnictwa w niektórych ćwiczeniach – stwierdził gen. bryg. Sławomir Pączek, szef Zarządu Planowania Rzeczowego w Sztabie Generalnym WP.

Po wysłuchaniu informacji przedstawicieli MON senacka komisja obrony przegłosowała przyjęcie planowanych przez resort cięć. Teraz nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013 zajmie się Senat.

***

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska tegoroczny budżet państwa ma zostać znowelizowany, a wszystkie resorty muszą obciąć wydatki w sumie o ok. 8 500 000 tys. zł. Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej będzie zmniejszony o 3 146 500 tys. zł. Na wydatki majątkowe MON zostanie wydane o 1 876 251 tys. zł mniej, a na wydatki bieżące – 885 700 tys. zł mniej. Oznacza to m.in. zmniejszenie zakupów paliwa i amunicji oraz rezygnację z części przeglądów i konserwacji. Wydatki na dotacje, m.in. dla uczelni wojskowych czy Agencji Mienia Wojskowego na utrzymanie przekazanego jej mienia, zostaną obcięte o 19 proc., czyli 241 300 tys. zł. Mniejsze będą też o 143 200 tys. zł świadczenia dla osób fizycznych, głównie wypłaty emerytalne dla odchodzących żołnierzy. Oszczędności te wynikają z mniejszej liczby odejść z wojska niż zakładano. Cięcia w wydatkach resortu obrony nie dotkną natomiast wynagrodzeń żołnierzy i pracowników wojska oraz emerytur i rent.

AD

autor zdjęć: mjr Jakub Block

dodaj komentarz

komentarze


Rywalizacja strzelców wyborowych
 
JWK z odznaką pamiątkową
Krwawe walki o Monte Cassino
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
For the Right Cause
Iran uderza w USA
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Arsenał Iranu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Security Game
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Bolko” w służbie
Własne interesy Europy
Śmierć bohatera
Nauka zimowego pływania
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chciałem walczyć z Niemcami
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Symulatory strzelań Rosomaków
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Pretorianie na Mazurach
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Militaria na Zamku Królewskim
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Stulatka hydrografia
Darłowo czeka na śmigłowce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO