moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstało Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego

Agnieszka Petelicka, żona zmarłego generała Sławomira Petelickiego, chce pomagać byłym żołnierzom Wojsk Specjalnych i ich rodzinom oraz pielęgnować pamięć o mężu. Dzisiaj, w dniu urodzin twórcy GROM-u, oficjalnie rozpoczęło działalność stowarzyszenie. – To pośmiertny hołd oddany mojemu mężowi – mówiła.


Uroczysta inauguracja działalności Stowarzyszenia im. gen. Sławomira Petelickiego odbyła się w Akademii Obrony Narodowej. Twórcę Jednostki Wojskowej GROM wspominał między innymi jego wieloletni przyjaciel gen. Gromosław Czempiński: – To była nietuzinkowa postać, wierzę, że tylko ktoś tak zdecydowany i bezkompromisowy mógł stworzyć GROM – mówił.

Działalność Stowarzyszenia oficjalnie zainaugurowała Agnieszka Petelicka, żona generała. – Żył GROM-em, dla wielu żołnierzy był jak ojciec. Kiedy rozmawiam z jego przyjaciółmi, słyszę, że wciąż w uszach dźwięczy im motto „Siła i Honor” – mówiła wdowa. – To stowarzyszenie jest pośmiertnym hołdem, który mu składamy.


Do Stowarzyszenia należy już 15 osób, m.in. byli żołnierze GROM, przyjaciele i znajomi generała. Najbliższe plany organizacji to utworzenie funduszu dla byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych, prowadzenie terapii dla rodzin żołnierzy wyjeżdżających na misje, organizowanie szkoleń przygotowujących do świadczenia usług detektywistycznych czy ochroniarskich. Przyjaciele gen. Petelickiego planują  też m.in. zorganizować obóz historyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży oraz grę uliczną „Śladami cichociemnych”.

Podczas inauguracji wręczono pamiątkowe statuetki Stowarzyszenia m.in. pośmiertnie ministrowi Krzysztofowi Kozłowskiemu, który pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, gdy gen. Petelicki tworzył GROM; ministrowi Pawłowi Grasiowi, rzecznikowi rządu Donalda Tuska, który w 2007 roku przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych, ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz gen. bryg. Piotrowi Patalongowi, dowódcy Wojsk Specjalnych. Certyfikaty honorowego członkostwa  Stowarzyszenia otrzymali: płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u, płk Sławomir Berdychowski, dowódca jednostki AGAT, płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy, oraz płk Mirosław Krupa, dowódca jednostki NIL. 

Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego wspólnie z Aeroklubem Warszawskim  organizuje piknik lotniczy, który odbędzie się w sobotę i w niedzielę na warszawskim Lotnisku Babice. Poza pokazem kunsztu pilotów, wystawą samolotów historycznych i współczesnych, będzie można również zobaczyć desant żołnierzy Wojsk Specjalnych z samolotu CASA. Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie: http://bemowo-on-air.com.pl

***

Gen. Petelicki od 1969 roku był oficerem wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pracował w ambasadach PRL-u w Nowym Jorku i w Sztokholmie. W latach 1987–1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, potem przez rok doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek. 13 lipca 1990 roku dzięki determinacji gen. Petelickiego powstała jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Żołnierze formacji zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Generał dowodził GROM-em do 1995 roku.

Potem na krótko został pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM-u w grudniu 1997 roku. Po konflikcie z ówczesnym ministrem, koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim, w 1999 roku został odwołany. Zarzucono mu m.in. złamanie ustawy o zamówieniach publicznych.

Wówczas też gen. Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem (m.in. w firmie Ernst and Young). Był też współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM. 16 czerwca 2012 roku, jak później ustaliła prokuratura, generał zastrzelił się w garażu swojego domu. Miał 66 lat.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze


„Dysk” – kobieca strona Armii Krajowej
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
Szef NATO w Warszawie
W Brukseli o bezpieczeństwie
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
Rusza program „cyber.mil z klasą”
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Generała Andersa akces do NATO
MP5: pierwszy z NATO
Trzecia Setka Komandosa
Getting on an Even Keel
Drugie życie Wilczego Szańca
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
19 medali żołnierzy
Pokonać strach przed ogniem
Iceman Challenge. Do złota zabrakło niewiele
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Grupa V4 uczciła rocznicę wejścia do Paktu
Cel – bezpieczna Europa
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
To był realny plan odbudowy Polski
Pancerna walka w mieście
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
„Zoom na proobronność”
Kampania wyborcza poza armią
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
Wizja marszałka prysła w Rydze
Jak uzdrowić zbrojeniówkę?
Hunt for “the Butcher of Vukovar”
Jak ORP „Piorun” walczył o Clydebank
Pogromcy czołgów poszukiwani
Trening na wieżowcu i nad wodą
201 maratonów w 201 krajach
Fuzja w ramach PGZ
12 Brygada 20 lat w NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Odwiedź „kuźnię generałów”
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Otwarte drzwi
Śmierć „Zapory”
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
„Northern Sojourn ’19” z Polakami
„Spirit of Ostra Brama” już na Cytadeli
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO