moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstało Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego

Agnieszka Petelicka, żona zmarłego generała Sławomira Petelickiego, chce pomagać byłym żołnierzom Wojsk Specjalnych i ich rodzinom oraz pielęgnować pamięć o mężu. Dzisiaj, w dniu urodzin twórcy GROM-u, oficjalnie rozpoczęło działalność stowarzyszenie. – To pośmiertny hołd oddany mojemu mężowi – mówiła.


Uroczysta inauguracja działalności Stowarzyszenia im. gen. Sławomira Petelickiego odbyła się w Akademii Obrony Narodowej. Twórcę Jednostki Wojskowej GROM wspominał między innymi jego wieloletni przyjaciel gen. Gromosław Czempiński: – To była nietuzinkowa postać, wierzę, że tylko ktoś tak zdecydowany i bezkompromisowy mógł stworzyć GROM – mówił.

Działalność Stowarzyszenia oficjalnie zainaugurowała Agnieszka Petelicka, żona generała. – Żył GROM-em, dla wielu żołnierzy był jak ojciec. Kiedy rozmawiam z jego przyjaciółmi, słyszę, że wciąż w uszach dźwięczy im motto „Siła i Honor” – mówiła wdowa. – To stowarzyszenie jest pośmiertnym hołdem, który mu składamy.


Do Stowarzyszenia należy już 15 osób, m.in. byli żołnierze GROM, przyjaciele i znajomi generała. Najbliższe plany organizacji to utworzenie funduszu dla byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych, prowadzenie terapii dla rodzin żołnierzy wyjeżdżających na misje, organizowanie szkoleń przygotowujących do świadczenia usług detektywistycznych czy ochroniarskich. Przyjaciele gen. Petelickiego planują  też m.in. zorganizować obóz historyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży oraz grę uliczną „Śladami cichociemnych”.

Podczas inauguracji wręczono pamiątkowe statuetki Stowarzyszenia m.in. pośmiertnie ministrowi Krzysztofowi Kozłowskiemu, który pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, gdy gen. Petelicki tworzył GROM; ministrowi Pawłowi Grasiowi, rzecznikowi rządu Donalda Tuska, który w 2007 roku przewodniczył Komisji ds. Służb Specjalnych, ministrowi obrony narodowej Tomaszowi Siemoniakowi oraz gen. bryg. Piotrowi Patalongowi, dowódcy Wojsk Specjalnych. Certyfikaty honorowego członkostwa  Stowarzyszenia otrzymali: płk Piotr Gąstał, dowódca GROM-u, płk Sławomir Berdychowski, dowódca jednostki AGAT, płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy, oraz płk Mirosław Krupa, dowódca jednostki NIL. 

Stowarzyszenie im. gen. Petelickiego wspólnie z Aeroklubem Warszawskim  organizuje piknik lotniczy, który odbędzie się w sobotę i w niedzielę na warszawskim Lotnisku Babice. Poza pokazem kunsztu pilotów, wystawą samolotów historycznych i współczesnych, będzie można również zobaczyć desant żołnierzy Wojsk Specjalnych z samolotu CASA. Szczegółowy program uroczystości znajduje się na stronie: http://bemowo-on-air.com.pl

***

Gen. Petelicki od 1969 roku był oficerem wywiadu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pracował w ambasadach PRL-u w Nowym Jorku i w Sztokholmie. W latach 1987–1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, potem przez rok doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek. 13 lipca 1990 roku dzięki determinacji gen. Petelickiego powstała jednostka specjalna GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). Żołnierze formacji zasłynęli operacjami m.in. na Haiti, Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Generał dowodził GROM-em do 1995 roku.

Potem na krótko został pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM-u w grudniu 1997 roku. Po konflikcie z ówczesnym ministrem, koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim, w 1999 roku został odwołany. Zarzucono mu m.in. złamanie ustawy o zamówieniach publicznych.

Wówczas też gen. Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem (m.in. w firmie Ernst and Young). Był też współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM. 16 czerwca 2012 roku, jak później ustaliła prokuratura, generał zastrzelił się w garażu swojego domu. Miał 66 lat.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Magdalena Rochnowska

dodaj komentarz

komentarze


IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Widzimy się na macie
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Panie bez taryfy ulgowej
Wojownik w Kłodzku
Curse of the Black Gold
Album na urodziny „Łuka”
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
„Sophia” do końca marca
Cybernetyczna foka lustruje dno
Militaria z morskiego dna
Antoś, symbol Lwowa
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Powrót lekkich czołgów w US Army
Polskie święta na misjach
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Poszukiwana Harpia
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Testament geopolityczny prezydenta
ORP „Drużno” po nowemu
Cel – bezpieczna Europa
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
„Poszli nasi w bój bez broni”
Czarter samolotów dla VIP-ów
Centrum w zawieszeniu
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Patagonia Does not Forgive Mistakes
Pilot z precyzją chirurga
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Zrobiłem to, co do mnie należało
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
W Brukseli o bezpieczeństwie
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Formowanie Żelaznej Dywizji
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Playing the World
Franciszek Jach – pilot z fantazją
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Pożegnanie generała Surawskiego
Granice są po to, by je przekraczać
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Klątwa czarnego złota
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
13 Desperadoes
Ogień przez 48 godzin
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
See You On The Mat
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości
Morze niezgody
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Proobronna „Anakonda”
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO