moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwardziści z USA będą ćwiczyć z Polakami

Za trzy tygodnie do Polski przyjedzie 28 żołnierzy Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych. Razem z 10 Brygadą ze Świętoszowa będą szkolić się przed wyjazdem do Afganistanu. Potem polskich i amerykańskich żołnierzy czeka sprawdzian w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.


Gwardziści z Illinois przyjadą do Świętoszowa na mniej więcej dwa tygodnie. – Na misji będą służyć w bazie Ghazni, za którą odpowiadają Polacy. Dzięki wspólnym ćwiczeniom przed wyjazdem żołnierze są lepiej zgrani, a blisko półroczna współpraca w Afganistanie przebiega o wiele sprawniej – wyjaśnia kpt. Justyna Balik z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, która będzie ćwiczyć z amerykańskimi żołnierzami.

Podczas XIV zmiany polskiego kontyngentu, która rozpocznie się za kilka tygodni, Amerykanie będą wspierać pracę sztabu dowództwa oraz doradzać Polakom m.in. w zarządzaniu i planowaniu. – Chcemy jak najlepiej przygotować się do tej współpracy, dlatego jeszcze zanim wylecimy, będziemy ćwiczyć między innymi procedury operacyjne i planistyczne – mówi płk Tomasz Biedziak, zastępca dowódcy polskiego kontyngentu.

Do zadań żołnierzy XIV zmiany będzie należało przygotowanie wojskowego sprzętu do powrotu z misji, dlatego razem z gwardzistami będą ćwiczyć także operacje przerzucania ludzi i sprzętu do kraju.

Po zakończeniu szkoleń Polacy z częścią amerykańskiego zespołu wyjadą do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Tam przejdą ostateczny sprawdzian pod kryptonimem „Bagram XIV”. Przez tydzień żołnierze będą musieli udowodnić, że potrafią ze sobą współpracować i są gotowi do prowadzenia działań w Ghazni. Podczas planowania wojskowych operacji będą korzystać m.in. z interaktywnego systemu komputerowego JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation).

To nie pierwsze takie polsko-amerykańskie spotkanie przed wyjazdem polskiego kontyngentu na XIV zmianę. – Wcześniej nasi żołnierze przez dwa tygodnie szkolili się w Fort Campbell w Kentucky, w czerwcu w niemieckim Wildflecken, a w sierpniu w amerykańskiej bazie w Grafenwoehr w Niemczech – wylicza kpt. Balik. Polacy mieli okazję nie tylko lepiej poznać amerykańskie systemy dowodzenia, ale też trenować obsługę nowoczesnego systemu CPOF (Command Post of the Future), wspomagającego dowodzenie i służącego do szybkiego przetwarzania i aktualizowania danych z pola walki. Będą na nim pracować także w Afganistanie.

Licząca około tysiąca żołnierzy XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie rozpocznie swoją misję pod koniec października. Jej główną siłę stanowić będą żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowódcą XIV zmiany będzie gen. bryg. Cezary Podlasiński.

Współpraca Gwardii Narodowej stanu Illinois z polskim wojskiem trwa już 20 lat. Rozpoczęła się w 1993 roku, gdy Polacy przygotowywali się do wstąpienia do NATO. Od tego czasu amerykańscy gwardziści często przyjeżdżają na szkolenia do Polski, a nasi żołnierze jeżdżą do wojskowych baz w USA. Od kilku lat wojskowi z obu krajów ćwiczą razem także przed wyjazdem na misję do Afganistanu.

PG

autor zdjęć: Ilinois National Guard

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznaN
1379250360
Zobaczcie jak powinien "zachowywać się " NSR.
F9-66-6A-55

Spełniliśmy swój obowiązek
 
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Czarny odchodzi do cywila
„Pułaski” wrócił do kraju
Piknik ze smakiem
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Desant z transportowca-giganta
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Warszawa walczy, wracamy
Wojna wywiadów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
A Torn Subcontinent
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Obrady Rady Unii Europejskiej
Amerykańska przyszłość WZL
Jedna misja, jeden zespół
Preselekcja u komandosów
High Confidence Operations
Przysięga śląskich terytorialsów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wielofunkcyjny scyzoryk
Irańskie szachy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Zielonka dla Patriotów
Od sojusznika do kata
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Wozy amunicyjne do Raków
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO