moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tego dnia wybuchła II wojna światowa

1 września 1939 r. o świcie agresją III Rzeszy na Polskę rozpoczęła się najkrwawsza wojna w dziejach świata. Pochłonęła, według różnych szacunków, od 50 do 72 milionów ludzkich istnień. Polacy, nie mogąc doczekać się pomocy sojuszników, przez ponad miesiąc sami stawiali opór o wiele silniejszemu agresorowi.

„Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego. Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa” – ogłosił prezydent Ignacy Mościcki 1 września 1939 r. w odezwie do narodu. Tego dnia o 4.40 rano eskadra 4 Floty Powietrznej Luftwaffe rozpoczęła nalot na Weluń, 15-tysięczne miasteczko położone 21 kilometrów od polsko-niemieckiej granicy. W niebronionym mieście zginęło ok. 1200 mieszkańców, a trzy czwarte domów legło w gruzach. – Miasto nie miało znaczenia militarnego, nalot był rodzajem treningu dla pilotów i sposobem na zastraszenie Polaków – tłumaczy Marcin Westphal, historyk i kierownik działu wystawienniczego w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Siedem minut później, o 4.47, padł rozkaz otwarcia ognia z pancernika Schleswig-Holstein w kierunku Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego broniło się przez siedem dni.

Jednocześnie żołnierze Wehrmachtu przekroczyli na całej długości granicę z Polską oraz zaatakowali z terytorium Moraw i Słowacji. W zaciekłych walkach spychali naszą obronę, a ich przewaga była miażdżąca. Niemcy skoncentrowali przeciwko Polsce 1,8 mln uzbrojonych żołnierzy, 2800 czołgów, około 3000 samolotów i 10 tys. dział. Polska zmobilizowała prawie milion żołnierzy, 880 czołgów, 400 samolotów i 4300 dział.

– Nasz kraj liczył na pomoc aliantów, z którymi byliśmy związani wojskowymi sojuszami. Mieliśmy nadzieję, że Francja i Anglia uderzą na Niemcy, odciążając nasz front – wyjaśnia Marcin Westphal. Jak dodaje, trudno jednak dziś wyrokować, jak wpłynęłoby to na losy całej II wojny. 3 września oba kraje wypowiedziały wojnę III Rzeszy, ale nie podjęły działań zbrojnych. Opuszczona przez sprzymierzeńców Polska nie była w stanie odeprzeć hitlerowskiej napaści.

Naszą klęskę przypieczętował atak 17 września Armii Czerwonej, która realizowała w ten sposób zapis tajnego protokołu do paktu z Niemcami. Tego samego dnia polski prezydent, rząd i Naczelny Wódz Edward Śmigły-Rydz przekroczyli z częścią wojsk granicę z Rumunią, gdzie zostali internowani.

Mimo to Polska dalej walczyła. Do 28 września broniła się Warszawa, dzień dłużej Modlin, 2 października broń złożyli obrońcy Helu, a 6 października, po ostatniej bitwie kampanii pod Kockiem, poddały się oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga.

W walkach z Wehrmachtem zginęło około 66 tys. polskich żołnierzy, 134 tys. zostało rannych, a ok. 420 tys. dostało się do niewoli. Wojsko polskie, stawiając zacięty opór, spowodowało spore starty w niemieckich szeregach – zginęło i zostało rannych 45 tys. ich żołnierzy.

Tak rozpoczęła się sześcioletnia wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, obejmujący prawie całą Europę, a także część Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu. Zakończyła ją dopiero kapitulacja III Rzeszy 8 maja i Japonii 2 września 1945 r.

AD

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Piknik ze smakiem
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wielofunkcyjny scyzoryk
Śladami Pierwszej Pancernej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Pułaski” wrócił do kraju
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
A Torn Subcontinent
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sprawdzają Brutusa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
F-35 wylądowały w Powidzu
Wojna wywiadów
Warszawa walczy, wracamy
Irańskie szachy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Najpierw „Sonda”, później promocja
Obrady Rady Unii Europejskiej
Przysięga śląskich terytorialsów
High Confidence Operations
Cienka niebieska linia
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zielonka dla Patriotów
Czarny odchodzi do cywila
Rivalry on Closed Sea
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Śląskie obchody wojskowego święta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Przez krew zdobyty Śląsk
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Kolejne NUR-y do modernizacji
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozdarty subkontynent
Rozpoczynamy nową erę
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO