moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hiszpanie, którzy kochają polskie wojsko

Wcielają się w role polskich żołnierzy z września 1939, przywdziewają mundury pancerniaków gen. Maczka, odtwarzają walki Powstania Warszawskiego. I podkreślają: „wasza historia jest wspaniała”. Dziś z kilkudniową wizytą przyjeżdżają do Polski członkowie hiszpańskiego stowarzyszenia „Poland First to Fight”.


Stowarzyszenie działa od 2008 roku. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt osób z różnych zakątków Hiszpanii. „Naszym celem jest propagowanie wiedzy o historii Polski z pierwszej połowy XX wieku, a także oddanie czci polskim weteranom drugiej wojny światowej” – tłumaczą na swoim facebookowym profilu.

Skąd akurat takie zainteresowania? – Wasza historia jest wspaniała – odpowiadają członkowie „Poland First to Fight”. Na ich stronie internetowej można przeczytać m.in. o zasługach Rzeczpospolitej wobec Zachodu. „W 1920 roku Polska, która dopiero odzyskała niepodległość, uratowała Europę, powstrzymując maszerujące na nią sowieckie hordy”.

Pasjonaci z Hiszpanii mają na koncie udział w kilkudziesięciu imprezach, spektaklach i rekonstrukcjach historycznych. Kilkakrotnie uczestniczyli w widowisku „Ariete”, które odbywa się w La Coruni. Odtwarzali tam jedną z potyczek Powstania Warszawskiego, podczas rekonstrukcji alianckiego lądowania w Normandii wcielili się w role żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, otrzymali też nagrodę za najlepsze mundury (Wołyńskiej Brygady Kawalerii z 1939 roku). Podczas spotkania z publicznością przybliżali jej historię Polski.


Podobnie było choćby w Murci, Madrycie czy Alcala de Hernanes, gdzie członkowie stowarzyszenia przemaszerowali w polskich mundurach przez miasteczko. – W czerwcu 2013 roku w madryckim parku Vicalvaro wspólnie ze stowarzyszeniem „Klub Wawel” zaprezentowali oni widowisko „Operacja Westerplatte” – wspomina Agata Utnicka z polskiej ambasady w Hiszpanii. Wśród widzów znalazł się ambasador Tomasz Arabski. – Był zachwycony – przyznaje Utnicka. Niedługo potem narodził się pomysł, by zaprosić członków stowarzyszenia do Polski. – Już raz byli oni w naszym kraju. W 2011 roku na zaproszenie Jana Ciechanowskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przyjechali m.in. do Trójmiasta i Warszawy – tłumaczy Utnicka. Członkowie stowarzyszenia otrzymali wówczas medal „Pro Memoria” za zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach, którzy walczyli o niepodległość Polski. – Teraz uznaliśmy, że rocznica wybuchu drugiej wojny światowej będzie doskonałą okazją, aby panowie wspólnie z polskimi rekonstruktorami wzięli udział w inscenizacji na Westerplatte, złożyli wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, poczuli rocznicową atmosferę Gdańska – podkreśla Utnicka.

Dziś wieczorem do Polski przyjadą przewodniczący stowarzyszenia Alberto Trujillo Gomez i jego dwaj koledzy: Armando Cajaraville Dios i Santiago de la Pena Salinas. W Trójmieście pozostaną do wtorku. W programie mają m.in. zwiedzanie tamtejszych muzeów i spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Największą atrakcją będzie chyba jednak wspomniany udział w rekonstrukcji walk o Westerplatte.

– Panowie ze stowarzyszenia co prawda nie mówią w języku polskim, za to doskonale znają polskie komendy wojskowe – przyznaje Agata Utnicka.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. stowarzyszenia „Poland First to Fight”

dodaj komentarz

komentarze

~mi
1377983760
"Polska pierwsza do walki"..? szkodliwe rozpowszechnienie hasła.. Polska nie pali się do wojen,była atakowana i napadana,czas to hasło porzucić i przynajmniej krytykować.
BB-A1-62-D4
~GordonFreeman
1377893520
Super!
EB-3D-8F-20

Wielofunkcyjny scyzoryk
 
Sprawdzają Brutusa
„Pułaski” wrócił do kraju
Wozy amunicyjne do Raków
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Desant z transportowca-giganta
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przez krew zdobyty Śląsk
Warszawa walczy, wracamy
Irańskie szachy
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Śladami Pierwszej Pancernej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Blitzkrieg na stepach Mongolii
A Wave of Alliances
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zielonka dla Patriotów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wojna wywiadów
Jedna misja, jeden zespół
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Rivalry on Closed Sea
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Cienka niebieska linia
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Śląskie obchody wojskowego święta
Czarny odchodzi do cywila
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Najpierw „Sonda”, później promocja
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Kolejne NUR-y do modernizacji
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO