moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Hiszpanie, którzy kochają polskie wojsko

Wcielają się w role polskich żołnierzy z września 1939, przywdziewają mundury pancerniaków gen. Maczka, odtwarzają walki Powstania Warszawskiego. I podkreślają: „wasza historia jest wspaniała”. Dziś z kilkudniową wizytą przyjeżdżają do Polski członkowie hiszpańskiego stowarzyszenia „Poland First to Fight”.


Stowarzyszenie działa od 2008 roku. W jego skład wchodzi kilkadziesiąt osób z różnych zakątków Hiszpanii. „Naszym celem jest propagowanie wiedzy o historii Polski z pierwszej połowy XX wieku, a także oddanie czci polskim weteranom drugiej wojny światowej” – tłumaczą na swoim facebookowym profilu.

Skąd akurat takie zainteresowania? – Wasza historia jest wspaniała – odpowiadają członkowie „Poland First to Fight”. Na ich stronie internetowej można przeczytać m.in. o zasługach Rzeczpospolitej wobec Zachodu. „W 1920 roku Polska, która dopiero odzyskała niepodległość, uratowała Europę, powstrzymując maszerujące na nią sowieckie hordy”.

Pasjonaci z Hiszpanii mają na koncie udział w kilkudziesięciu imprezach, spektaklach i rekonstrukcjach historycznych. Kilkakrotnie uczestniczyli w widowisku „Ariete”, które odbywa się w La Coruni. Odtwarzali tam jedną z potyczek Powstania Warszawskiego, podczas rekonstrukcji alianckiego lądowania w Normandii wcielili się w role żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, otrzymali też nagrodę za najlepsze mundury (Wołyńskiej Brygady Kawalerii z 1939 roku). Podczas spotkania z publicznością przybliżali jej historię Polski.


Podobnie było choćby w Murci, Madrycie czy Alcala de Hernanes, gdzie członkowie stowarzyszenia przemaszerowali w polskich mundurach przez miasteczko. – W czerwcu 2013 roku w madryckim parku Vicalvaro wspólnie ze stowarzyszeniem „Klub Wawel” zaprezentowali oni widowisko „Operacja Westerplatte” – wspomina Agata Utnicka z polskiej ambasady w Hiszpanii. Wśród widzów znalazł się ambasador Tomasz Arabski. – Był zachwycony – przyznaje Utnicka. Niedługo potem narodził się pomysł, by zaprosić członków stowarzyszenia do Polski. – Już raz byli oni w naszym kraju. W 2011 roku na zaproszenie Jana Ciechanowskiego, kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przyjechali m.in. do Trójmiasta i Warszawy – tłumaczy Utnicka. Członkowie stowarzyszenia otrzymali wówczas medal „Pro Memoria” za zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach, którzy walczyli o niepodległość Polski. – Teraz uznaliśmy, że rocznica wybuchu drugiej wojny światowej będzie doskonałą okazją, aby panowie wspólnie z polskimi rekonstruktorami wzięli udział w inscenizacji na Westerplatte, złożyli wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, poczuli rocznicową atmosferę Gdańska – podkreśla Utnicka.

Dziś wieczorem do Polski przyjadą przewodniczący stowarzyszenia Alberto Trujillo Gomez i jego dwaj koledzy: Armando Cajaraville Dios i Santiago de la Pena Salinas. W Trójmieście pozostaną do wtorku. W programie mają m.in. zwiedzanie tamtejszych muzeów i spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą. Największą atrakcją będzie chyba jednak wspomniany udział w rekonstrukcji walk o Westerplatte.

– Panowie ze stowarzyszenia co prawda nie mówią w języku polskim, za to doskonale znają polskie komendy wojskowe – przyznaje Agata Utnicka.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. stowarzyszenia „Poland First to Fight”

dodaj komentarz

komentarze

~mi
1377983760
"Polska pierwsza do walki"..? szkodliwe rozpowszechnienie hasła.. Polska nie pali się do wojen,była atakowana i napadana,czas to hasło porzucić i przynajmniej krytykować.
BB-A1-62-D4
~GordonFreeman
1377893520
Super!
EB-3D-8F-20

Arsenał Iranu
 
Defense Without Politics
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Chciałem walczyć z Niemcami
Szturmani na Lipie
Podziemna potęga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Własne interesy Europy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żyj zdrowiej
Krwawe walki o Monte Cassino
Klasy wojskowe po nowemu
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iran uderza w USA
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
For the Right Cause
They Train Together, They Fight Together
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nauka zimowego pływania
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
O Patriotach na WAT
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Czerwoni w odwrocie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Symulatory strzelań Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ważka bliżej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Double Eagle po nowemu
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
We Are All Darfur
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO