moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z brygadą

W związku z odejściem ze struktur 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w dniu 23 sierpnia 2013 r., na uroczystej zbiórce w Sali Tradycji 25 BKPow odbyło się pożegnanie kpt. Eweliny Osuchowska-Rybka, kpt. Tomasza Rybka oraz starszego szeregowego Mariusza Zalega.


Pełniący obowiązki dowódcy brygady ppłk Tomasz Królikowski  w obecności żołnierzy i pracowników wojska uroczyście pożegnał odchodzących żołnierzy.

W trakcie zbiórki wspomniano przebieg służby wojskowej każdego z żegnanych żołnierzy oraz ich zasługi w działalności służbowej na rzecz brygady. Życząc dalszych sukcesów w życiu służbowym jak i prywatnym, dowódca wręczył odchodzącym pisemne podziękowania.

Na zakończenie kpt. Tomasz Rybka w imieniu wszystkich odchodzących żołnierzy podziękował za wspólnie spędzone lata w brygadzie, po czym dokonano wpisu do księgi pamiątkowej.

Kapitan Ewelina Osuchowska-Rybka w 2000 roku rozpoczęła służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na kierunku zmechanizowanym. Po promocji w 2004 r. wyznaczona została na stanowisko służbowe w 25 Batalionie Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim jako pierwsza kobieta żołnierz w strukturach 25 BKPow dowódca plutonu rozpoznawczego.

REKLAMA

Od lipca 2007 r. do lutego 2008 r. pełniła obowiązki dowódcy plutonu dowodzenia i zabezpieczenia śmigłowców w Polskim Kontyngencie Wojskowym wchodzącym w skład Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Za nienaganną służbę podczas IX zmiany PKW Irak prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał kpt. Ewelinie Osuchowskiej-Rybka „Gwiazdę Iraku”.

W uznaniu zasług dla IX zmiany MND CS gen. dyw. Tadeusz Buk wyróżnił w/w oficera ryngrafem pamiątkowym ,,Pro Memoria” oraz za wzorowe pełne poświęcenia wykonywanie zadań w ramach IX zmiany monetą pamiątkową dowódcy MND CS. Po zakończeniu misji zagranicznej powróciła do 25 Batalionu Dowodzenia na stanowisko szefa sekcji wychowawczej. W 2011 roku objęła obowiązki oficera prasowego w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.      

W 2011 roku rozkazem personalnym dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej mianowana została do stopnia kapitana oraz odznaczona za długoletnią i wzorową służbę brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Rozkazem Dowódcy 25 BKPow wyznaczona została do udziału w XI zmianie PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 września została wyznaczona na nowe stanowisko służbowe w Departamencie Prasowo-Informacyjnym MON.

Kapitan Tomasz Rybka w 1999 roku rozpoczął służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Po promocji w roku 2003 został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża. W 2004 roku przeniesiony do pełnienia dalszej służby wojskowej w strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako dowódca plutonu w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej.

Kpt. Rybka trzykrotnie pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Dwukrotnie jako dowódca plutonu oraz raz jako zastępca dowódcy szwadronu. W 2009 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy kompanii w 25 Batalionie Dowodzenia i mianowany do stopnia kapitana. Dwukrotnie skierowany do pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

W podziękowaniu za wzorową służbę w XI zmianie PKW Afganistan został odznaczony przez stronę amerykańską medalem The Army Commendation Medal. Od 2011 r. pełnił służbę  w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako oficer w Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej. W uznaniu za swoją długoletnią i wzorową służbę został odznaczony brązowym medalem „Siły w Służbie Ojczyzny”

Decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na stanowisko specjalisty w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Starszy szeregowy Mariusz Zalega został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 2001 roku, którą pełnił w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej. Po jej zakończeniu powołany do służby nadterminowej jako kierowca w tej samej jednostce wojskowej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku. W 2012 roku wyznaczony został na stanowisko młodszy kierowca- elektromechanik w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W dniu 28 sierpnia zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek zakończenia kontraktu i przeniesiony do rezerwy.

Źródło: por. Tomasz Pierzak

PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Tadeusz Bartosiński

dodaj komentarz

komentarze


155 mm dla US Army
 
Symulator Orlika w Dęblinie
Wojsko walczy z COVID-19
Jakie zmiany w umundurowaniu?
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komandosi znad Garigliano
Jest Warszawa
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Żydzi od Andersa
Na rozgrzewkę – zapasy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wojsko – plan na życie
Ukraiński kurs na Zachód
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Nurkowie w głębinach
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Najlepsi wśród „górali”
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Amerykanie odmładzają F-16
Powstali przeciw carskiej potędze
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Krok po kroku do cyberwojska
Saperzy zimą otworzą ogień
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Kuźnie oficerskich kadr
Armia Fight Night znów w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Pustynna burza wokół Husajna
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kwalifikacja odbędzie się …
WBH upublicznia swoje archiwa
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Na straży niebieskiej linii
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Meta podsumowała komandoskie biegi
Trudny egzamin przed misją
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Dama odeszła do historii
Kutno w sieci LogHubs
IBCS dla Polski
„Tarzan” wróci do domu
Obrady ministrów obrony NATO
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Laserowa artyleria US Army
Trudny rok na misjach
Taktyka w Górach Izerskich
Hartowanie spadochroniarzy
Jakie zmiany w mundurówce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO