moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie z brygadą

W związku z odejściem ze struktur 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego, w dniu 23 sierpnia 2013 r., na uroczystej zbiórce w Sali Tradycji 25 BKPow odbyło się pożegnanie kpt. Eweliny Osuchowska-Rybka, kpt. Tomasza Rybka oraz starszego szeregowego Mariusza Zalega.


Pełniący obowiązki dowódcy brygady ppłk Tomasz Królikowski  w obecności żołnierzy i pracowników wojska uroczyście pożegnał odchodzących żołnierzy.

W trakcie zbiórki wspomniano przebieg służby wojskowej każdego z żegnanych żołnierzy oraz ich zasługi w działalności służbowej na rzecz brygady. Życząc dalszych sukcesów w życiu służbowym jak i prywatnym, dowódca wręczył odchodzącym pisemne podziękowania.

Na zakończenie kpt. Tomasz Rybka w imieniu wszystkich odchodzących żołnierzy podziękował za wspólnie spędzone lata w brygadzie, po czym dokonano wpisu do księgi pamiątkowej.

Kapitan Ewelina Osuchowska-Rybka w 2000 roku rozpoczęła służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na kierunku zmechanizowanym. Po promocji w 2004 r. wyznaczona została na stanowisko służbowe w 25 Batalionie Dowodzenia w Tomaszowie Mazowieckim jako pierwsza kobieta żołnierz w strukturach 25 BKPow dowódca plutonu rozpoznawczego.

Od lipca 2007 r. do lutego 2008 r. pełniła obowiązki dowódcy plutonu dowodzenia i zabezpieczenia śmigłowców w Polskim Kontyngencie Wojskowym wchodzącym w skład Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Za nienaganną służbę podczas IX zmiany PKW Irak prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał kpt. Ewelinie Osuchowskiej-Rybka „Gwiazdę Iraku”.

W uznaniu zasług dla IX zmiany MND CS gen. dyw. Tadeusz Buk wyróżnił w/w oficera ryngrafem pamiątkowym ,,Pro Memoria” oraz za wzorowe pełne poświęcenia wykonywanie zadań w ramach IX zmiany monetą pamiątkową dowódcy MND CS. Po zakończeniu misji zagranicznej powróciła do 25 Batalionu Dowodzenia na stanowisko szefa sekcji wychowawczej. W 2011 roku objęła obowiązki oficera prasowego w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.      

W 2011 roku rozkazem personalnym dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej mianowana została do stopnia kapitana oraz odznaczona za długoletnią i wzorową służbę brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Rozkazem Dowódcy 25 BKPow wyznaczona została do udziału w XI zmianie PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 września została wyznaczona na nowe stanowisko służbowe w Departamencie Prasowo-Informacyjnym MON.

Kapitan Tomasz Rybka w 1999 roku rozpoczął służbę wojskową w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Po promocji w roku 2003 został wyznaczony na stanowisko dowódcy plutonu w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża. W 2004 roku przeniesiony do pełnienia dalszej służby wojskowej w strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako dowódca plutonu w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej.

Kpt. Rybka trzykrotnie pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku. Dwukrotnie jako dowódca plutonu oraz raz jako zastępca dowódcy szwadronu. W 2009 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy kompanii w 25 Batalionie Dowodzenia i mianowany do stopnia kapitana. Dwukrotnie skierowany do pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Islamskiej Republice Afganistanu.

W podziękowaniu za wzorową służbę w XI zmianie PKW Afganistan został odznaczony przez stronę amerykańską medalem The Army Commendation Medal. Od 2011 r. pełnił służbę  w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej jako oficer w Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej. W uznaniu za swoją długoletnią i wzorową służbę został odznaczony brązowym medalem „Siły w Służbie Ojczyzny”

Decyzją Ministra Obrony Narodowej został wyznaczony na stanowisko specjalisty w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Starszy szeregowy Mariusz Zalega został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 2001 roku, którą pełnił w 7 Batalionie Kawalerii Powietrznej. Po jej zakończeniu powołany do służby nadterminowej jako kierowca w tej samej jednostce wojskowej. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 2005 roku. W 2012 roku wyznaczony został na stanowisko młodszy kierowca- elektromechanik w Dowództwie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

W dniu 28 sierpnia zwolniony z zawodowej służby wojskowej wskutek zakończenia kontraktu i przeniesiony do rezerwy.

Źródło: por. Tomasz Pierzak

PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Tadeusz Bartosiński

dodaj komentarz

komentarze


Warto iść swoją drogą
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Odpalili K9 Thunder
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Pucharowy medal na desce
Góral z ORP „Gryf”
Nowy europejski czołg
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Good Morning, Orka!
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Dyrygent w mundurze
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
O bezpieczeństwie u prezydenta
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Jak zbudować armię przyszłości
Co nowego w przepisach?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Maj polskich żywych torped
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
W cieniu dumy floty
Czekamy na F-35
Amerykański szogun
PKW „Noteć” – koniec misji
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Człowiek, który sprzedał ciszę
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Medyczny impas
Na tronie mistrza bez zmian
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Więcej mocy dla Orki
Krok po kroku przez kwalifikacje
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piątka z czwartego wozu
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Partnerstwo Polski i Litwy
USA: chcemy Grenlandii
Czas podwodniaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO