moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japończycy i Polacy ćwiczyli na morzu

Najpierw manewrowanie w szykach, uczestniczyły w nim także śmigłowce pokładowe. Potem uroczyste pożegnanie na morzu – na Zatoce Gdańskiej po raz pierwszy w historii polski okręt ćwiczył z jednostkami Morskich Sił Samoobrony Japonii.


Japończycy są w Gdyni od środy. W miejscowym porcie zacumowały okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. Jednostki odbywają rejs dookoła świata, na ich pokładach szkolą się młodzi japońscy marynarze. Dzisiejsze ćwiczenia to ostatni etap wizyty w Polsce.

– Zacieśnianie kontaktów z Polską jest dla nas bardzo ważne. Mamy wspólnego sąsiada, jakim jest Rosja, a także wspólnego sojusznika, Stany Zjednoczone – podkreśla kontradmirał Fumiyuki Kitagawa, dowódca japońskiego zespołu. Dziś rano jego okręty wyszły z portu na Zatokę Gdańską. Towarzyszyła im fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”.

– Nasze okręty mają mniej więcej tę samą wielkość i cyrkulację skrętu, mogą też rozwijać podobną prędkość. Dlatego to świetna okazja, aby razem poćwiczyć manewrowanie w szykach – mówi kpt. mar. Piotr Jaszczura, dowódca działu na ORP „Gen. T. Kościuszko”, który odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie manewrów.

Ćwiczenia trwały kilka godzin, a ich scenariusz został tak opracowany, by każdy kolejny element był trudniejszy od poprzedniego. Najpierw okręty płynęły w szykach: torowym i czołowym, następnie w szyku namiaru, ćwiczyły zmiany kursu i kolejności. Na koniec ustawiły się w formacji rombu, w tym czasie w powietrzu znalazły się pokładowe śmigłowce. – Z lotniska w Babich Dołach przyleciał SH-2G, zaś z niszczyciela „Isoyuki” wystartował śmigłowiec SH-60 – wyjaśnia kpt. mar. Jaszczura. Śmigłowce i okręty ćwiczyły manewrowanie w jednej formacji. Zdjęcia wykonywał im samolot patrolowy „Bryza”.


Na koniec nastąpiło uroczyste pożegnanie Japończyków. Jak wyglądało? – Okręty ustawiają się w szyku, który otwiera nasza fregata. Za nią płynie okręt flagowy „Kashima”, wreszcie dwie kolejne japońskie jednostki – opowiada kpt. mar. Jaszczura. W pewnym momencie z szeregu wyłamuje się okręt zamykający kolumnę, przyspiesza i zrównuje się z ORP „Gen. T. Kościuszko”. Japońscy marynarze stoją na lewej burcie w paradzie burtowej. Naprzeciwko miejsca zajmują Polacy z fregaty. Marynarze oddają sobie honory. – Taki manewr powtarza się w przypadku dwóch pozostałych japońskich okrętów – wyjaśnia kpt. mar. Jaszczura.

Kiedy na wysokości ORP „Gen. T. Kościuszko” znalazła się „Kashima”, dowódca polskiego okrętu nawiązał łączność radiową z kontradmirałem Kitagawą. Obydwaj podziękowali sobie za ćwiczenia i życzyli powodzenia. Następnie fregata wróciła do Gdyni, zaś japońskie jednostki wyszły na Bałtyk i obrały kurs na port w niemieckiej Kilonii.

Polski okręt z Japończykami współpracował po raz pierwszy. Ale, jak podkreśla kpt. mar. Jaszczura, ćwiczenia z państwami, które nie należą do NATO, to dla naszej Marynarki Wojennej żadna nowość. – Wystarczy wspomnieć odbywające się każdego roku manewry „Baltops”. Biorą w nich udział także Rosjanie – przypomina kpt. mar. Jaszczura. Procedury związane z łącznością i manewrowaniem są podobne. – Wiele państw, jak choćby Japonia, stosuje zasady wypracowane przez NATO. Mogą tak robić, ponieważ nie są one tajne – podsumowuje kpt. mar. Jaszczura.

REKLAMA

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bosman Grzegorz Waletko

dodaj komentarz

komentarze


Polka będzie pracować nad reformą NATO
 
H.E.L.P. na pandemię
Walka z niewidzialnym wrogiem
Terytorialsi nie stracą dodatku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Żadnej kapitulacji
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Poprad w kolejnej jednostce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Programiści w walce z koronawirusem
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Defense Without Politics
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Nowa misja polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Sztuka szukania niedoskonałości
PKW Orlik na półmetku
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowy wiceminister w MON
Początek katyńskiej zbrodni
Rakiety w celu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nieoczekiwany test z gotowości
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rajd porucznika „Podkowy”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Gen. Mika jest już zdrowy!
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
„Gwiezdne wojny” Reagana
As w potrzasku
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wirtualny dzień otwarty
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Ochotnik do Polski
Obradowała Rada Gabinetowa
Trzy cele na ścieżce
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sześć dekad pod wirnikiem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Następca RPG-7

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO