moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japończycy i Polacy ćwiczyli na morzu

Najpierw manewrowanie w szykach, uczestniczyły w nim także śmigłowce pokładowe. Potem uroczyste pożegnanie na morzu – na Zatoce Gdańskiej po raz pierwszy w historii polski okręt ćwiczył z jednostkami Morskich Sił Samoobrony Japonii.


Japończycy są w Gdyni od środy. W miejscowym porcie zacumowały okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. Jednostki odbywają rejs dookoła świata, na ich pokładach szkolą się młodzi japońscy marynarze. Dzisiejsze ćwiczenia to ostatni etap wizyty w Polsce.

– Zacieśnianie kontaktów z Polską jest dla nas bardzo ważne. Mamy wspólnego sąsiada, jakim jest Rosja, a także wspólnego sojusznika, Stany Zjednoczone – podkreśla kontradmirał Fumiyuki Kitagawa, dowódca japońskiego zespołu. Dziś rano jego okręty wyszły z portu na Zatokę Gdańską. Towarzyszyła im fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”.

– Nasze okręty mają mniej więcej tę samą wielkość i cyrkulację skrętu, mogą też rozwijać podobną prędkość. Dlatego to świetna okazja, aby razem poćwiczyć manewrowanie w szykach – mówi kpt. mar. Piotr Jaszczura, dowódca działu na ORP „Gen. T. Kościuszko”, który odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie manewrów.

Ćwiczenia trwały kilka godzin, a ich scenariusz został tak opracowany, by każdy kolejny element był trudniejszy od poprzedniego. Najpierw okręty płynęły w szykach: torowym i czołowym, następnie w szyku namiaru, ćwiczyły zmiany kursu i kolejności. Na koniec ustawiły się w formacji rombu, w tym czasie w powietrzu znalazły się pokładowe śmigłowce. – Z lotniska w Babich Dołach przyleciał SH-2G, zaś z niszczyciela „Isoyuki” wystartował śmigłowiec SH-60 – wyjaśnia kpt. mar. Jaszczura. Śmigłowce i okręty ćwiczyły manewrowanie w jednej formacji. Zdjęcia wykonywał im samolot patrolowy „Bryza”.


Na koniec nastąpiło uroczyste pożegnanie Japończyków. Jak wyglądało? – Okręty ustawiają się w szyku, który otwiera nasza fregata. Za nią płynie okręt flagowy „Kashima”, wreszcie dwie kolejne japońskie jednostki – opowiada kpt. mar. Jaszczura. W pewnym momencie z szeregu wyłamuje się okręt zamykający kolumnę, przyspiesza i zrównuje się z ORP „Gen. T. Kościuszko”. Japońscy marynarze stoją na lewej burcie w paradzie burtowej. Naprzeciwko miejsca zajmują Polacy z fregaty. Marynarze oddają sobie honory. – Taki manewr powtarza się w przypadku dwóch pozostałych japońskich okrętów – wyjaśnia kpt. mar. Jaszczura.

Kiedy na wysokości ORP „Gen. T. Kościuszko” znalazła się „Kashima”, dowódca polskiego okrętu nawiązał łączność radiową z kontradmirałem Kitagawą. Obydwaj podziękowali sobie za ćwiczenia i życzyli powodzenia. Następnie fregata wróciła do Gdyni, zaś japońskie jednostki wyszły na Bałtyk i obrały kurs na port w niemieckiej Kilonii.

Polski okręt z Japończykami współpracował po raz pierwszy. Ale, jak podkreśla kpt. mar. Jaszczura, ćwiczenia z państwami, które nie należą do NATO, to dla naszej Marynarki Wojennej żadna nowość. – Wystarczy wspomnieć odbywające się każdego roku manewry „Baltops”. Biorą w nich udział także Rosjanie – przypomina kpt. mar. Jaszczura. Procedury związane z łącznością i manewrowaniem są podobne. – Wiele państw, jak choćby Japonia, stosuje zasady wypracowane przez NATO. Mogą tak robić, ponieważ nie są one tajne – podsumowuje kpt. mar. Jaszczura.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bosman Grzegorz Waletko

dodaj komentarz

komentarze


Własne interesy Europy
 
Czerwoni w odwrocie
Darłowo czeka na śmigłowce
Iran uderza w USA
Jałta była zdradą naszych sojuszników
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Podziemna potęga
Nauka zimowego pływania
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
Double Eagle po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żyj zdrowiej
Ważka bliżej
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
F-35 – polska Harpia
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
O Patriotach na WAT
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Szturmani na Lipie
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Umowa na Harpie podpisana!
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Chciałem walczyć z Niemcami
Defense Without Politics
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Klasy wojskowe po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO