moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Japończycy i Polacy ćwiczyli na morzu

Najpierw manewrowanie w szykach, uczestniczyły w nim także śmigłowce pokładowe. Potem uroczyste pożegnanie na morzu – na Zatoce Gdańskiej po raz pierwszy w historii polski okręt ćwiczył z jednostkami Morskich Sił Samoobrony Japonii.


Japończycy są w Gdyni od środy. W miejscowym porcie zacumowały okręty szkolne „Kashima” i „Shirayuki”, a także niszczyciel „Isoyuki”. Jednostki odbywają rejs dookoła świata, na ich pokładach szkolą się młodzi japońscy marynarze. Dzisiejsze ćwiczenia to ostatni etap wizyty w Polsce.

– Zacieśnianie kontaktów z Polską jest dla nas bardzo ważne. Mamy wspólnego sąsiada, jakim jest Rosja, a także wspólnego sojusznika, Stany Zjednoczone – podkreśla kontradmirał Fumiyuki Kitagawa, dowódca japońskiego zespołu. Dziś rano jego okręty wyszły z portu na Zatokę Gdańską. Towarzyszyła im fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”.

– Nasze okręty mają mniej więcej tę samą wielkość i cyrkulację skrętu, mogą też rozwijać podobną prędkość. Dlatego to świetna okazja, aby razem poćwiczyć manewrowanie w szykach – mówi kpt. mar. Piotr Jaszczura, dowódca działu na ORP „Gen. T. Kościuszko”, który odpowiadał za przygotowanie i przeprowadzenie manewrów.

Ćwiczenia trwały kilka godzin, a ich scenariusz został tak opracowany, by każdy kolejny element był trudniejszy od poprzedniego. Najpierw okręty płynęły w szykach: torowym i czołowym, następnie w szyku namiaru, ćwiczyły zmiany kursu i kolejności. Na koniec ustawiły się w formacji rombu, w tym czasie w powietrzu znalazły się pokładowe śmigłowce. – Z lotniska w Babich Dołach przyleciał SH-2G, zaś z niszczyciela „Isoyuki” wystartował śmigłowiec SH-60 – wyjaśnia kpt. mar. Jaszczura. Śmigłowce i okręty ćwiczyły manewrowanie w jednej formacji. Zdjęcia wykonywał im samolot patrolowy „Bryza”.


Na koniec nastąpiło uroczyste pożegnanie Japończyków. Jak wyglądało? – Okręty ustawiają się w szyku, który otwiera nasza fregata. Za nią płynie okręt flagowy „Kashima”, wreszcie dwie kolejne japońskie jednostki – opowiada kpt. mar. Jaszczura. W pewnym momencie z szeregu wyłamuje się okręt zamykający kolumnę, przyspiesza i zrównuje się z ORP „Gen. T. Kościuszko”. Japońscy marynarze stoją na lewej burcie w paradzie burtowej. Naprzeciwko miejsca zajmują Polacy z fregaty. Marynarze oddają sobie honory. – Taki manewr powtarza się w przypadku dwóch pozostałych japońskich okrętów – wyjaśnia kpt. mar. Jaszczura.

Kiedy na wysokości ORP „Gen. T. Kościuszko” znalazła się „Kashima”, dowódca polskiego okrętu nawiązał łączność radiową z kontradmirałem Kitagawą. Obydwaj podziękowali sobie za ćwiczenia i życzyli powodzenia. Następnie fregata wróciła do Gdyni, zaś japońskie jednostki wyszły na Bałtyk i obrały kurs na port w niemieckiej Kilonii.

Polski okręt z Japończykami współpracował po raz pierwszy. Ale, jak podkreśla kpt. mar. Jaszczura, ćwiczenia z państwami, które nie należą do NATO, to dla naszej Marynarki Wojennej żadna nowość. – Wystarczy wspomnieć odbywające się każdego roku manewry „Baltops”. Biorą w nich udział także Rosjanie – przypomina kpt. mar. Jaszczura. Procedury związane z łącznością i manewrowaniem są podobne. – Wiele państw, jak choćby Japonia, stosuje zasady wypracowane przez NATO. Mogą tak robić, ponieważ nie są one tajne – podsumowuje kpt. mar. Jaszczura.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bosman Grzegorz Waletko

dodaj komentarz

komentarze


Blitzkrieg na stepach Mongolii
 
Przysięga śląskich terytorialsów
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Preselekcja u komandosów
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
High Confidence Operations
A Torn Subcontinent
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piknik ze smakiem
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Czarny odchodzi do cywila
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Wave of Alliances
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Pułaski” wrócił do kraju
Zielonka dla Patriotów
Wielofunkcyjny scyzoryk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozpoczynamy nową erę
Przez krew zdobyty Śląsk
Warszawa walczy, wracamy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Od sojusznika do kata
Amerykańska przyszłość WZL
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Rivalry on Closed Sea
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Cienka niebieska linia
Jedna misja, jeden zespół
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Śladami Pierwszej Pancernej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO