moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie starszego chorążego Łukasza Sroczyńskiego

Dziś odbył się pogrzeb starszego chorążego Łukasza Sroczyńskiego, który zmarł w wyniku ran odniesionych w Afganistanie. Msza święta została odprawiona w kościele Miłosierdzia Bożego w Stargardzie Szczecińskim. Łukasz Sroczyński zostawił żonę i córeczkę. Miał 32 lata.


Żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej zmarł po ponadpółrocznej walce o życie. St. chor. Łukasz Sroczyński został ranny 22 grudnia 2012 roku w południowo-zachodniej części prowincji Ghazni, gdzie za bezpieczeństwo odpowiada polski kontyngent wojskowy. Patrol, w którym brał udział chor. Sroczyński, został ostrzelany przez talibów. W wyniku ataku rannych zostało trzech Polaków. Śmigłowiec ewakuacji medycznej (MEDEVAC) przetransportował ich do szpitala w Ghazni. Dalsze leczenie prowadzono w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Obrażenia st. chor. Sroczyńskiego były najpoważniejsze. Lekarzom nie udało się go wybudzić ze śpiączki. Zmarł wieczorem 3 sierpnia.

Decyzją ministra obrony narodowej st. kpr. Łukasz Sroczyński został awansowany do stopnia starszego chorążego. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą.

Pożegnanie żołnierza odbyło się w Stargardzie Szczecińskim. Mszę świętą w kościele Miłosierdzia Bożego odprawił biskup polowy Józef Guzdek.

Podczas kilkumiesięcznego leczenia Łukasza Sroczyńskiego, koledzy z jednostki kilkakrotnie organizowali pomoc finansową dla jego rodziny. W czerwcu odbyła się wyprawa motocyklowa do Gruzji. Zebrane wówczas pieniądze zostały przeznaczone na wakacje dla córeczki żołnierza.

To czterdziesty pierwszy Polak, który zginął w Afganistanie lub zmarł w wyniku odniesionych tam ran, odkąd w 2007 roku Polska zaangażowała się w operację ISAF.

JT

autor zdjęć: Monika Krasińska/Polskie Radio Katowice

dodaj komentarz

komentarze


Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Walka o pierwszą dziesiątkę
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Skromny początek wielkiej wojny
„Jaskółka” na Bałtyku
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Wojsko wskazało priorytety
Przemyślany każdy ruch
Spluwaczki w nowej odsłonie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Debiut ogniowy Borsuków
Debiut skialpinizmu
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Sprintem do bobsleja
Czas na oświadczenia majątkowe
Outside the Box
Polski sektor obronny za SAFE
Laboratorium obrony państwa
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Koniec olimpijskich zmagań
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Desant w Putlos
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Cios w serce reżimu
Chciałem być na pierwszej linii
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Oficer od drona
Kierunek Rumunia
Piekło „Pługa”
Gala MMA coraz bliżej
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Oko na Bałtyk
Morskie koło zamachowe
Together on the Front Line and Beyond
Borsuki, ognia!
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Focus of Every Move
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Cztery lata wojny w Ukrainie
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Przeprawy na Odrze
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO