moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomóż dzieciom w Kosowie

Ruszyła zbiórka odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Kosowa. Inicjatorami akcji są polscy żołnierze służący na misji, a dary zbiera poznańska fundacja „Redemptoris Missio”. Najmłodsi i najbardziej potrzebujący dostaną je w sierpniu.


– Mamy już ponad pół tony najpotrzebniejszych przedmiotów, a jedna z firm podarowała środki opatrunkowe – mówi Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Zarządu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Zbiórka darów dla ludności z Kosowa potrwa kilka tygodni. Przekazywać można ubrania i buty dziecięce, pomoce naukowe, artykuły biurowe i medyczne oraz wyposażenie apteczek.

Pomysłodawcą akcji jest kpt. Agnieszka Górszczyk-Oszczęda, szef zespołu łącznikowo-monitorującego PKW KFOR. Gdy z polskimi żołnierzami jechali na misję, zabrali ze sobą ubrania oraz przybory biurowe, które przekazał resort obrony: długopisy, ołówki, notesy. – Chcieliśmy wesprzeć tamtejszą ludność. Ale nasza pomoc okazała się kroplą w morzu potrzeb. Odwiedziliśmy kilka wiosek i zobaczyliśmy, w jakich warunkach ludzie żyją, że dzieci chodzą boso, nie mają ubrań, a w szkołach nie ma właściwie niczego – opowiada kpt. Górszczyk-Oszczęda.


Dlatego kapitan napisała list do poznańskiej fundacji z prośbą o zorganizowanie akcji pomocy. Na odpowiedź nie czekała długo. Osoby związane z „Redemptoris Missio” spontanicznie zaczęły przynosić pierwsze rzeczy. Oficjalna zbiórka ruszyła kilka dni temu. – Liczymy, że akcja, podobnie jak inne tego typu, wzbudzi duże zainteresowanie darczyńców – mówi przedstawicielka „Redemptoris Missio”.

Wszystkie zebrane przedmioty zabiorą w sierpniu do Kosowa polscy żołnierze. Tam też zajmą się ich dystrybucją. – Chcemy zdążyć, żeby dzieci dostały przybory szkolne, zanim rozpocznie się rok szkolny. Ale zbiórkę będziemy kontynuować także po wakacjach – dodaje Janiec-Palczewska.
Dary można przynosić lub przysyłać na adres fundacji: „Redemptoris Missio”, ul. Grunwaldzka 86, 60-311 Poznań.

To druga już akcja zainicjowana przez polskich żołnierzy pełniących służbę w Kosowie. W ubiegłym roku po interwencji jednego z żołnierzy, który opisał sytuację niepełnosprawnych dzieci, poznańska fundacja wysłała w tamten rejon wózki inwalidzkie. Od kilku lat podobne zbiórki organizowane są także dla najmłodszych w Afganistanie.

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR pełnią w Kosowie misję stabilizacyjną. Obecnie przebywa tam XXVIII zmiana. Wojskowi walczą ze zorganizowaną przestępczością, przemytem, korupcją i wspierają władze lokalne w utrzymywaniu porządku publicznego.

PG

autor zdjęć: Arch. PKW KFOR

dodaj komentarz

komentarze


Generał z cienia
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Bez zmian w emeryturach
Latający dron – broń na okręty podwodne
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Od indeksu do munduru
Groźny incydent w Libanie
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Oswoić „latający komputer”
Sojusz kontra drony
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Syndrom Karbali
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
NATO rozkłada lotniczy parasol
Wielka gra na ukraińskim froncie
Marsz prawdę ci powie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Czerwieńsze będą…
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
K9, ognia!
Za sterami DORSZ i myśliwców
Ślady, których nie widać
Polsko-kanadyjska współpraca
Wsparcie ma znaczenie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Równanie z „Iksem”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-estońska współpraca
Biało-czerwona na Monte Cassino
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Chcą budować dla Amerykanów
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
DIANA szansą dla polskich innowacji
Bałtyk, wspólna sprawa
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lotnisko w zanadrzu
Śmierć w sercu Azji
Hegseth odznaczył polskiego generała
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Kraków zaprosił weteranów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowa baza US Army w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO