moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie sapera

4 lipca 2013 roku 10 Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc) pożegnała szefa wojsk inżynieryjnych 10BKPanc majora Sławomira Osmelaka, który został wyznaczony na inne stanowisko służbowe.

Całą swoją karierę zawodową major Sławomir Osmelak związał ze świętoszowską brygadą. Służył najpierw w 29 Pułku Zmechanizowanym przeformowanym następnie w 120 Husarski Pułk Zmechanizowany, a w 1995 roku w 10 Brygadę Kawalerii Pancernej. Zwrócił na to uwagę pułkownik Dariusz Nawrocki, który w imieniu dowódcy brygady poprowadził krótką uroczystość w Sali Tradycji.

– Życiorys i przebieg służby pana majora jest nierozłącznie związany z 10 Brygadą i Świętoszowem. Co więcej, na swojej ścieżce zawodowej przeszedł on wszystkie etapy żołnierskiej kariery: począwszy od dowódcy plutonu i kompanii, sekcję operacyjną oraz pion szkolenia, w którym był najpierw oficerem, a następnie został szefem wojsk inżynieryjnych. Major Osmelak to wzór żołnierza, zawsze dyspozycyjny i kompetentny, dwa razy wziął udział w misji w Afganistanie. Chciałbym podziękować Panu za wszystko, za wiedzę, za doświadczenie, za kreatywność w podejściu do zadań i rozwiązywania problemów. Za to wszystko w imieniu dowódcy brygady, swoim własnym, wszystkich żołnierzy i pracowników wojska dziękuję i życzę Panu, aby na nowym stanowisku, osiągnął Pan przynajmniej taki sukces jak w 10 Brygadzie.

Major Jacek Gaszak w imieniu pułkownika Tomasza Biedziaka, szefa pionu szkolenia brygady oraz swoim podziękował odchodzącemu za lata wspólnej pracy. – Widziałem Sławku, że zerkałeś na tablicę, na której wiszą zdjęcia dowodzących tą brygadą od samego początku. Ty pamiętasz ich wszystkich. Tym trudniej odchodzić, kiedy ma się za sobą tak bogatą historię. Chcę, w imieniu pułkownika Biedziaka, swoim i kolegów z pionu szkolenia, podziękować Ci za dobrą robotę, za to, co zrobiłeś dla tej jednostki i dla Świętoszowa. Wszystkiego dobrego.

REKLAMA

Major Osmelak nie krył radości i wzruszenia widząc jak wielu żołnierzy przyszło towarzyszyć mu w tym uroczystym dniu. – Dziękuję Wam za tak liczne przybycie. Nie sądziłem, że w okresie urlopowym pojawi się tu tyle osób. Szczególnie dziękuję za przybycie tym, którzy są na urlopie, a mimo to przyszli towarzyszyć mi dzisiaj. Dziękuję za wyrozumiałość przełożonym, a współpracownikom za to, że przez te wszystkie lata służby atmosfera była znakomita. Przychodziłem do pracy z przyjemnością, a dziś odchodzę stąd z ciężkim sercem, bo zostawiam tu wielu przyjaciół. Życzę Wam powodzenia w życiu osobistym, a w życiu służbowym samych sukcesów i szczęścia żołnierskiego.

Kapitan Łukasz Lisek, dowódca kompanii saperów, w imieniu swoim i pododdziału wręczył odchodzącemu przełożonemu grafikę z życzeniami na pamiątkę wspólnie spędzonych lat służby.

Na koniec wypowiedział się również następca majora Osmelaka na stanowisku szefa wojsk inżynieryjnych, kapitan Ireneusz Marciniak. – Od kiedy w 1998 roku przyszedłem do 10 Brygady, wtedy porucznik, dziś major Osmelak był moim szefem. Był nim z krótkimi przerwami przez wszystkie te lata. Życzę wszystkim, aby mieli takiego przełożonego. Dziękuję.

Uroczystość zakończyło wspólne zdjęcie oraz życzenia indywidualne od zebranych żołnierzy.

 *   *   *

Major Sławomir Osmelak jest absolwentem Wyższej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych (WSOWI). Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1990 roku jako dowódca plutonu w 29 Pułku Zmechanizowanym (w Świętoszowie), przemianowanym w 1992 roku na 120 Pułk Zmechanizowany. W 1995 roku został dowódcą kompanii saperów w tej samej jednostce, przemianowanej w tymże roku na 10 Brygadę Kawalerii Pancernej. W 2001 roku został oficerem sekcji operacyjnej brygady. Od 2004 roku do chwili obecnej pełnił funkcję szefa wojsk inżynieryjnych 10BKPanc.

Wziął udział w w I i VIII zmianie PKW Afganistan.

Źródło: Katarzyna Przepióra

PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany w mundurówce?
 
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kutno w sieci LogHubs
Saperzy zimą otworzą ogień
Wojsko – plan na życie
Pustynna burza wokół Husajna
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Symulator Orlika w Dęblinie
Kuźnie oficerskich kadr
Laserowa artyleria US Army
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Trudny rok na misjach
Jest Warszawa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Na rozgrzewkę – zapasy
„Tarzan” wróci do domu
Hartowanie spadochroniarzy
Kwalifikacja odbędzie się …
Daglezje na większe przeprawy
Dama odeszła do historii
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Obrady ministrów obrony NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Meta podsumowała komandoskie biegi
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Nurkowie w głębinach
Ferie z gwiazdami sportu
Co musi umieć kierowca czołgu
Dołącz do zawodowców
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Ukraiński kurs na Zachód
155 mm dla US Army
Armia Fight Night znów w akcji
Wojsko walczy z COVID-19
Żydzi od Andersa
Amerykanie odmładzają F-16
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Trudny egzamin przed misją
Najlepsi wśród „górali”
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Komandosi znad Garigliano
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Powstali przeciw carskiej potędze
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komisje sejmowe o umowie z USA
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
WBH upublicznia swoje archiwa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
IBCS dla Polski
Na straży niebieskiej linii
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Agenci wywiadu na bobslejach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO