moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Taktyka walki o miliardy

Izraelczycy zgłaszając rządową agencję SIBAT do dialogu technicznego w sprawie zestawów rakietowych średniego zasięgu, pokazują jak poważnie podchodzą do kontraktu na budowę tarczy w Polsce. Dla izraelskich firm takie działanie to jednak nie pierwszyzna. Rząd w Tel Awiwie od wielu lat konsekwentnie wspiera rodzimy przemysł zbrojeniowy, bardzo często reprezentując jego interesy za granicą – pisze Krzysztof Wilewski, publicysta polski-zbrojnej.pl.

Gdybym musiał krótko podsumować listę firm, które zgłosiły się do dialogu technicznego w sprawie zestawów Wisła, to pewnie brzmiałoby ono: „są ci, którzy być powinni” albo: „większego zaskoczenia nie ma”.

Pamiętając o tym, że zestawy Wisła, to nie tylko pociski i wyrzutnie, ale również systemy radiolokacyjne, łączność i dowodzenie, wśród czternastu podmiotów, które zgłosiły swój udział w dialogu, znaleźli się wszyscy liczący się amerykańscy i europejscy producenci zestawów rakietowych średniego zasięgu oraz systemów z nimi powiązanych. Są Amerykanie z Northrop Grummana, Raytheona, Boeinga i MEADS, są Francuzi z MBDA i Thalesa oraz Włosi z Selexa.

Celowo pomijam w tym miejscu firmy polskie, które również zgłosiły się do dialogu technicznego. Z racji deklarowanej przez rząd „polonizacji” projektu tarczy, nasze podmioty i tak mają bowiem zagwarantowany mniejszy lub większy udział w realizacji poszczególnych kontraktów.

Jeżeli miałbym mówić o jakimś zaskoczeniu, to wskazałbym na dwie kwestie. Pierwsza to zgłoszenie się do dialogu tureckiego Aselsana. Ankara, od kilku lat mocno inwestuje w prace badawczo-rozwojowe nad nowym uzbrojeniem i sprzętem wojskowym. Co bardzo istotne, Turcy rozwijają nie tylko proste konstrukcje, takie jak pojazdy opancerzone czy karabiny. Zajmują się również bardziej zaawansowanymi projektami, takimi jak nowy czołg podstawowy. Armia znad Bosforu podjęła się również wyzwań z najwyższej półki, bo tak można określić między innymi projekt budowy własnych rakiet balistycznych o zasięgu powyżej 2,5 tysiąca kilometrów czy przeznaczonych dla samolotów pocisków o zasięgu prawie 200 kilometrów.

Na marginesie warto dodać, że Turcy potrafili wydobyć od Amerykanów kody źródłowe do montowanej w F-16 awioniki oraz prawo do modernizacji fregat typu Olivier. H. Perry.

Jestem bardzo ciekaw, jaką ofertę ma dla naszej armii Aselsan. Turcja, podobnie jak my, planuje zbudowanie nowego systemu obrony powietrznej. Składałby się on z systemów rakietowych, zarówno przeciwlotniczych, jak i przeciwrakietowych. Może Ankara chce nam zaproponować wspólną budowę tarczy? Mam nadzieję, że po dialogu technicznym Ministerstwo Obrony Narodowej ujawni choć część ze złożonych nam propozycji.

Jest na to cień szansy, bo w wypadku zestawów Wisła oraz zestawów krótkiego zasięgu o kryptonimie Narew, resort obrony narodowej nie krył się za procedurami i publicznie, na otwartym posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zaprezentował wyniki przeprowadzonej przez siebie analizy.

Drugim zaskoczeniem jest dla mnie zgłoszenie się agencji SIBAT, która ma reprezentować w czasie dialogu wszystkie firmy izraelskie. Owszem, rząd Izraela podobny manewr stosował już wcześniej i to wiele razy. Biorąc pod uwagę jednak to, jak izraelskie firmy zażarcie walczą ze sobą na terenie Polski w sprawie bezzałogowców, fakt, iż w wypadku tarczy udało im się dogadać i występują pod szyldem rządowej agencji, dowodzi, że ktoś w Tel Awiwie poszedł po rozum do głowy.

Cóż, jak widać w walce o miliardy, nawet śmiertelny wróg może się nagle stać sojusznikiem.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
16 sekund Liberatora
Zbiegowie z innego świata
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ogromne zainteresowanie Soną
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
PGZ będzie obecna na MSPO
Weterani znów staną na macie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda jedzie do USA
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Współzawodnictwo rozwija
Ochotnicy na ratunek
Amerykanie odmładzają F-16
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Powstaną kolejne strzelnice
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Brawurowe zagony motorowe
Online z mistrzami sportu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Groty z granatnikiem
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Wojsko ma ofertę dla cywili
Ułańska szarża
Oficer jak biała karta...
Rakiety z Mesko w F-35
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szkolenie wodne podhalańczyków
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Kraby w Bolesławcu
Kolejne Groty dla wojska
Żołnierze w sztafecie pomocy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Most do współpracy
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Krwawy Wołyń
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO