moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polak zreformuje edukację na Ukrainie

Po raz pierwszy w historii NATO Polak stanie na czele zespołu reformującego edukację wojskową. Generał dywizji Bogusław Pacek, rektor-komendant Akademii Obrony Narodowej będzie dostosowywał ukraińskie szkolnictwo wojskowe do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Ukraiński resort obrony poprosił NATO o pomoc przy reformowaniu systemu nauczania wojskowego. Ukraińcy chcą, by był on dostosowany do standardów obowiązujących w Sojuszu Północnoatlantyckim. I jest to dla nich tym bardziej ważne, że robią to przed redukcją i profesjonalizacją armii. Zależało im przede wszystkim na opracowaniu i zrealizowaniu przez ekspertów NATO programu, który będzie kładł nacisk m.in. na kształtowanie dowódców, przygotowanie ich do misji zagranicznych, naukę języka angielskiego.

– NATO zwróciło się do mnie z propozycją napisania i kierowania takim programem. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla mnie, także dla Akademii Obrony Narodowej, która ma być liderem projektu – mówi gen. Bogusław Pacek, rektor-komendant AON, który stanie na czele grupy ekspertów reformującej ukraińskie szkolnictwo wojskowe.

Opracowany przez polskiego generała Program ds. Wspierania Edukacji Obronnej Ukrainy (Defence Education Enhancement Programme Ukraine – DEEP) ma być oficjalnie przyjęty 18 czerwca w siedzibie Dowództwa Strategicznego NATO ds. Transformacji w Norfolk. Program będzie realizowany w czterech miastach i sześciu uczelniach na Ukrainie. Do współpracy wybrano: Uniwersytet Obrony Narodowej oraz Instytut Wojskowy w Kijowie, Uniwersytet Sił Powietrznych oraz Akademię Prawa w Charkowie, Akademię Marynarki Wojennej w Sewastopolu i Akademię Wojsk Lądowych we Lwowie. Projekt ma być realizowany przez co najmniej trzy lata.

NATO po raz pierwszy zadanie o takim charakterze powierza wojskowemu spoza Stanów Zjednoczonych. Gen. Pacek sam dobierze ekspertów do współpracy przy tym projekcie. Wiadomo już, że będą to głównie naukowcy z Polski, Słowacji, Czech i Węgier. – Zaprosiłem przede wszystkim specjalistów z Akademii Obrony Narodowej, Akademii Marynarki Wojennej, Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie – wymienia gen. Pacek. W pomoc na rzecz Ukrainy włączą się też wojskowe ośrodki akademickie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Francji.

Program finansowany jest przez Sojusz Północnoatlantycki. Pierwsze zajęcia ruszą we wrześniu.

NATO zrealizowało dotychczas 10 programów edukacyjnych. Objęto nimi takie kraje jak Afganistan, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Kazachstan, Mauretania, Mołdawia, Mongolia, Irak i Uzbekistan.

 

JT

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1371331560
Jeżeli uda się stworzyć państwo polsko-ukraińskie to oba narody będą bardzo, bardzo mocne .. .
5C-16-3D-92

Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Desant, konie i czołgi…
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Fińska armia luzuje rygory
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
„Kryzys” na AWL-u
Syndrom Karbali
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Dwunasty Husarz w powietrzu
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Zaproszenie do przygody
Zasiąść za sterami Apache’a
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Chunmoo trafią do Gostynina
Miecz w ręku NATO
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pirania zdała egzamin
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Świat się zbroi na rekordową skalę
Pasja i fart
Adaptacja i realizm
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Zbrodnia bez kary
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
NATO i USA o Iranie
„Huragan” na kursie
Gotowi do działania
Wojsko testuje systemy antydronowe
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Polska będzie produkować Pantery
Zbrodnia i kłamstwo
Od cyberkursu po mundurówkę
Groźny incydent w Libanie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Borsuki w okopach
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Okiełznać Rosomaka
Kadeci na start
Marynarz w koreańskim tyglu
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Armia na kryzys
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Początek wielkiej historii
Wielkie serce K9
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO