Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przebywał w Republice Serbii. Szef MON był w składzie delegacji Prezesa Rady Ministrów.
Szef resortu obrony uczestniczył w polsko-serbskich rozmowach plenarnych, którym przewodniczyli premierzy Serbii i Polski, Ivica Daczić i Donald Tusk, a także spotkał się z wicepremierem, ministrem obrony A.Vučićem.
W obecności premierów Polski i Serbii podpisana została „Umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Serbii o współpracy w dziedzinie obronności”. Dokument podpisali: ze strony polskiej - minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, ze strony serbskiej - wicepremier i minister obrony Aleksandar Vučić.
Informacja o podpisaniu „Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Serbii o współpracy w dziedzinie obronności”
Głównym powodem wszczęcia prac nad umową był brak podstaw prawnych dla realizacji przedsięwzięć współpracy obu państw w tej dziedzinie.
W odniesieniu do państw, które dawniej tworzyły Socjalistyczną Federacyjną Republikę Jugosławii, resort obrony narodowej przyjął opcję „jednakowego traktowania”. Jej wyrazem stało się zapoczątkowanie prac mających na celu zawarcie bilateralnych umów o współpracy w dziedzinie obronności ze wszystkimi sześcioma państwami tworzącymi byłą Jugosławię. Do chwili obecnej podpisano umowy z Czarnogórą, Republiką Macedonii i Republiką Słowenii. Trwają zaawansowane negocjacje umowy z Bośnią i Hercegowiną. Pod koniec 2013 r. resort obrony narodowej podejmie prace nad umową z Republiką Chorwacji.
Podpisana dziś umowa stanowi traktat w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. a Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów, sporządzonej w Wiedniu 23 maja 1969 r. (Dz.U. z 1990 r. Nr 74, poz. 439), a zatem jest umową międzynarodową w myśl art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 2000 r. o umowach międzynarodowych (Dz.U. nr 39, poz. 443 z późn. zm.).
Ministerstwo Obrony Narodowej jest zainteresowane współpracą z Ministerstwem Obrony Republiki Serbii w takich dziedzinach, jak:
1) uzbrojenie i sprzęt wojskowy;
2) przemysł obronny;
3) szkolenie wojskowe;
4) historia i muzea wojskowe (łącznie z wymianą eksponatów).
Strona serbska wyraziła chęć ścisłej współpracy w następujących obszarach:
1) archiwalia wojskowe i zarządzanie archiwami wojskowymi;
2) organizacja wypoczynku wojskowego;
3) ordynariaty polowe i zarządzanie nimi;
4) misje pokojowe i humanitarne oraz inne operacje międzynarodowych organizacji dotyczące wspierania pokoju i zwalczania terroryzmu;
5) szkolnictwo wojskowe.
W umowie określone zostały potencjalne obszary przyszłej współpracy, w tym m.in.:
1) planowanie obronne;
2) szkolnictwo i szkolenie wojskowe;
3) nauka i badania w dziedzinie obronności;
4) wojskowe technologie informatyczno-łącznościowe;
5) medycyna wojskowa i wojskowe wsparcie medyczne.
Wskazano także formy przyszłej współpracy, do których będą należeć m.in.:
1) spotkania ministrów obrony i ich przedstawicieli;
2) wymiana doświadczeń na szczeblu eksperckim;
3) studia i szkolenia w szkołach wojskowych i wojskowych instytutach badawczo-rozwojowych, łącznie z wymianą wykładowców i stażystów;
4) wymiana informacji, dokumentacji i materiałów szkoleniowych.
Tekst umowy opracowano w oparciu o rozwiązania stosowane w umowach, które Rzeczpospolita Polska zawiera z państwami nienależącymi do NATO. Wejście w życie umowy spowoduje m.in. rozwój dwustronnej współpracy wojskowej oraz zacieśnienie relacji politycznych między obydwoma państwami, szczególnie w sferze bezpieczeństwa i obronności.
Związanie Rzeczypospolitej Polskiej umową nastąpi w drodze zatwierdzenia, w trybie art. 12 ust. 1 i 3 ustawy o umowach międzynarodowych.
***
Minister Siemoniak uczestniczył również w spotkaniu polskiej delegacji z prezydentem Republiki Serbii Tomislavem Nikolićem.
Źródło: MON
autor zdjęć: Maciej Śmiarowski/KPRM
komentarze