moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi to nie „misie na pokaz”

Wpadłem kiedyś jak burza do naszego „Szefa” i mówię: – Może zmieńmy skrót z Grupy Specjalnej Płetwonurków na Grupę Sportowców i Plastyków – było to po tym, gdy miałem zadanie do wykonania, a zostałem z trzema ludźmi. Sytuacja była kuriozalna, bo niektórych wysłano na różne imprezy, na przykład zawody sportowe. Minęło parę lat, ale niewiele się zmieniło – pisze kpt. mar. rez. Robert „Eddie” Pawłowski, były oficer Formozy.

Pokazówka w wojsku ciągle jest na pierwszym planie. Co gorsze, ostatnio pokazywani są operatorzy Wojsk Specjalnych. A to warta honorowa pełniona przez specjalsów, a to piękne pokazy pod Wawelem.

Odnoszę wrażenie, że paradoksalnie z obchodów Święta Wojsk Specjalnych skorzystali wszyscy poza samymi specjalsami. Decydenci najwyraźniej zapomnieli, czyje to było święto. Przypuszczam, że fajnie się oglądało pokazy operatorów jednostek specjalnych, robiło zdjęcia z „misiem”, ale czy ktoś pomyślał o jubilatach? U nas niestety zawsze „odwrotnie jak w samolocie”. Bo czy można znaleźć informację, że operatorzy SAS wystawiają warty honorowe? A może SEAL zorganizowali pokaz z okazji jakiegoś święta?

Wracając do jubilatów. Przecież by zorganizować pokazy takie jak w Krakowie, trzeba było oderwać sporą część operatorów od codziennych zadań. Żołnierze musieli przewieźć sprzęt, zorganizować pokazy, wrócić do jednostek i jeszcze ten sprzęt zabezpieczyć. To wydaje się banalne, ale takie nie jest. Na przykład Formoza musiała przywieźć do Krakowa łodzie aż z Gdyni. Wszyscy operatorzy jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych, którzy przyjechali na pokaz do Krakowa, mieli ze sobą broń i inny sprzęt.

Tok służby w siłach specjalnych można podzielić na trzy cykliczne etapy: gotowość i ewentualny udział w misjach, odtwarzanie gotowości, a trzeci etap to szkolenia doskonalące. Kogo w takim cyklu wyznaczać do udziału w pokazie? Tych, co są na misjach, tych, co odpoczywają po misjach czy tych, co doskonalą swoje umiejętności?

Odnoszę wrażenie, że żadne święto, odsłonięcie pomnika czy choćby tablicy pamiątkowej, nie może się obyć bez asysty operatorów Wojsk Specjalnych. Kultywowanie tradycji to jedno, ale służba to drugie. Operatorzy sił specjalnych to nie „miśki na pokaz” tylko świetnie wyszkoleni żołnierze. Ich szkolenie kosztuje bardzo dużo, a robi się z nich cyrkowców. To zaczyna przypominać historie z czasów LWP i pokazy czerwonych beretów organizowane na zawołanie.

Kolejny problem to utrzymanie w tajemnicy tożsamości operatorów. W mediach zasłania się ich twarze, zniekształca głos, a tu... Widać odpowiedzialni za te przedsięwzięcia zapomnieli, że żołnierze sił specjalnych wykonują czasem zadania po cywilnemu, np. prowadzą obserwację czy rozpoznanie. A podczas tego typu pokazów robi się im masę zdjęć. Pokazy były długo zapowiadane. Można więc było przygotować się do zrobienia „kolekcji” zdjęć żołnierzy.

Przypominam, że Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego ma żołnierzy, których ubrano w berety Wojsk Specjalnych. Dlaczego oni nie obstawiają wart? Operatorzy jeżdżą z wizytami do szkół wojskowych. Co jeszcze?

Wojska Specjalne to sprawnie działająca maszyna, a nie pokazówka. Panowie decydenci, dajcie tym chłopakom robić to, co do nich należy: działać, szkolić się i odpoczywać.

REKLAMA

kpt. mar. Robert Pawłowski
były oficer Formozy

dodaj komentarz

komentarze

~Rebel
1370944560
Część operaotrów, zwłaszcza JW Grom, Formoza i JWK miała zasłonięte twarze - nosiła kominiarki, prawie wszyscy przez cały czas mieli czapki z daszkiem i ciemne okulary, niezależnie od pogody. SEAL robią sporo pokazów (nawet jakiś czas temu - circa 2-3 miesiące wspólnie z oddziałem wodnym GROM).
E1-2A-53-E4
~R
1370804820
Do AA3: nie wiem czy zauważyłeś, ale ten pokaz, który podlinkowałeś, został zorganizowany przy okazji ćwiczeń jednostek specjalnych z kilku krajów. Więc nie wymagało to oddelegowywania żołnierzy na pokaz, zwożenia specjalnie sprzętu itp bo to wszystko tam już było. Z resztą nie rozchodzi się o jeden pokaz tylko wykorzystywanie specjalsów przy każdej możliwej okazji i myślę że można tu dorzucić odwiedzanie siedzib jednostek specjalnych przez każdego jednego polityka i urzędnika, który chce sobie cyknąć fotkę z panem w ciemnozielonym berecie.
FD-2A-65-87
~endemit
1370786580
Jest różnica między pokazami komercyjnymi kremów do twarzy a takimi. Może jeszcze pokazać jak wywiad i kontrwywiad działa? Pan Kapitan ma tym bardziej rację, że wie z doświadczenia o czym mówi...
10-80-43-64
~dan
1370707800
Ratujmy Alka napisał: "Więc tego typu komunikacja jak pokaz skuteczności jest po prostu elementem komunikacji społecznej.". Zgadzam się, co jakiś czas powinno się pokazywać tego rodzaje akcje. Ale w normalnie zarządzanym państwie, a śmiem stwierdzić że nasze państwo takim nie jest. Dlatego ja jako półpodatnik (bo mieszkam poza Polską) mam prawo odbierać tego rodzaju akcje jako propagandówkę. Dlatego zgadzam się w pełni z autorem tekstu. Skuteczność funkcjonowania państwa powinna być przejawiana w różnych sytuacjach dnia codziennego, od pożaru po zwykłą wizytę w urzędowym okienku, kończąc na słuzbie zdrowia, a jak wiadom oz tym różnie, a raczej tragicznie.
25-8E-E7-53
~Glaken
1370680920
Do AA3: Oczywiście że tak, ale pomyślałeś jaki liczne są SOF amerykańskie? Wysłanie kilku operatorów nie powoduje takich problemów o jakich wspomniał "Eddie". Po za tym czy widziałeś na pokazach DEVGRU lub SFOD Delta? (pomijam fakt, że albo bym o tym nie wiedział albo używali by mundurów innych formacji lub bez żadnych oznaczeń). Bo ja nigdy. Są rzeczy ważne...i ważniejsze. JWK może sobie pozwolić na wysłanie kilkunastu operatorów bo są dość liczni, ale Formoza? P.S. Filmik który załączyłeś pokazuje operatorów TIER - 1, z wielu państw NATO (a nie z jednego).
A3-21-E7-86
~m
1370655840
Tampa FLORIDA http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=CvfJCzYtA3Y Chłopaki walczą o to aby reforma dowodzenia ich nie spotkała oraz o nowych młodych na selekcji
82-07-03-D8
~Pokor
1370647800
No już bez przesady ;D Każda armia świata, posiadająca WS zawsze się nimi chwali i promuje. Pooglądajcie filmiki z pokazów Specnazu. To dopiero moc!
6D-84-6E-49
~gornik
1370625600
Popieram Eddie
7A-A1-6A-3B
~AA3
1370619360
Jak inne jednostki specjalne nie wystawiają pokazów? Oto dowód http://www.youtube.com/watch?v=CvfJCzYtA3Y i tych dowodów jest o wiele więcej
B3-93-4E-D0

Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Ochotnik do Auschwitz
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Październik pod znakiem Tallboya
„Kaper” przeciw terrorystom
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Aviation Detachment” w Łasku
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
F-16 kończą misję w Estonii
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Ukraiński kurs na Zachód
Nowe sanitarki dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polak z Medalem NATO
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybsza droga do armii zawodowej
Dekady za wcześnie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kaprale po Legii Akademickiej
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Zaplecze dla Rosomaków
Polsko-amerykańska współpraca
Zostań studentem ASzWoj
Komisje sejmowe o umowie z USA
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Ku czci roku 1918 i 1920
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Wybuchowa edukacja
Kraby kontra okręt
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Defender 2020: Symulator Pioruna
Sonary dla śmigłowców ZOP
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zamek na poligonie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kabina do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 Dywizja najlepsza!
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Szybciej do wojska
„Rosyjski walec” na polskich Kresach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO