moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ghazni będzie bezpieczniejsze

Będzie działało 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W razie wypadku, pożaru czy zagrożenia terrorystycznego jego pracownicy będą mogli szybko interweniować. W afgańskim mieście Ghazni powstaje pierwsze Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ma koordynować działania żołnierzy, policjantów, strażaków i lekarzy.


– Pomysł stworzenia Centrum był jednym z wielu przedstawionych Afgańczykom przez polski zespół odbudowy PRT – mówi mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego. Mieszkańcy Ghazni zdecydowali, że chcą zrealizować właśnie ten. Spodobał im się pomysł skupienia dowodzenia siłami bezpieczeństwa w jednym miejscu. Do tej pory działania policji, żołnierzy, lekarzy i strażaków w Ghazni nie były skoordynowane. W razie poważnego kryzysu trudno byłoby im współpracować i zapanować nad chaosem.

Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie działało siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Znajdzie w nim pracę kilkudziesięciu Afgańczyków: policjantów, strażaków, lekarzy i żołnierzy.

Ich praca zostanie podzielona na trzy etapy. Pierwszy to zbieranie danych. Uruchomiony zostanie numer telefonu, działający na zasadach numeru 112. Mieszkańcy Ghazni będą mogli zgłosić wypadek, pożar albo inną niebezpieczną sytuację, na przykład zagrożenie atakiem terrorystycznym.

Pracownicy Centrum będą też obserwowali najbardziej niebezpieczne miejsca dzięki sieci kamer zainstalowanych na ulicach Ghazni w najbardziej newralgicznych miejscach. Budowany jest też system powiadamiania głosowego. Dzięki megafonom umieszczonym w centrum miasta władze prowincji będą mogły szybko powiadomić mieszkańców o zagrożeniach, takich jak powódź czy wichury. – Najnowocześniejsze środki łączności i miejski system monitoringu wizyjnego pozwoli pracownikom Centrum szybko i skutecznie reagować na zagrożenia – tłumaczy ppłk Marek Klimasara, szef Zespołu Rozbudowy Prowincji (PRT).

Drugi etap to podjęcie decyzji, które służby zaangażować tak, żeby na miejsce dojechały jak najszybciej. W końcu powiadomienie odpowiednich jednostek i zlecenie im zadań.

Prace nad budową Centrum ruszyły na początku maja. – Specjaliści zespołu PRT organizują przetargi, szukają dostawców i wybierają wykonawców prac spośród afgańskich kontraktorów. Afgańczycy uczestniczą w całym tym procesie – podkreśla major Pietrzak.

W Ghazni ruszyła już budowa dwukondygnacyjnego budynku Centrum. Wkrótce obok powstaną parking i drogi dojazdowe. Potem budynek zostanie wyposażony w urządzenia teleinformatyczne i system wizyjny połączony z miejskim monitoringiem. Trwa szkolenie pracowników Centrum.

Budowa placówki będzie kosztowała trzy miliony złotych. Pieniądze na ten cel przeznaczyło Ministerstwo Obrony Narodowej. To pierwszy finansowany przez MON projekt PRT realizowany w Afganistanie. Do tej pory pieniądze pochodziły z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

* * * * *

Zespół polskich specjalistów PRT w Afganistanie pracuje już od pięciu lat. Swoją działalność PRT zainaugurowało 28 czerwca 2008 roku. Od początku zespół tworzą wojskowi – grupa dowódcza i pluton ochrony, który ma zabezpieczać działanie w terenie oraz cywile – specjaliści z różnych dziedzin, m.in. infrastruktury, administracji, przedsiębiorczości, budowy dróg i mostów, spraw społecznych, zdrowia czy mediów.

Najważniejszym zadaniem PRT jest wsparcie władz prowincji Ghazni w dziedzinie poprawy efektywności zarządzania i odbudowy administracji lokalnej.

Projekty pomocowe prowadzone przez PRT od 2008 do 2012 roku kosztowały ponad 74 mln złotych. Środki na ich realizację pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa i były przekazywane przez MSZ. Od stycznia 2013 roku finansowanie PRT wzięło na siebie Ministerstwo Obrony Narodowej. W tym roku PRT zakończy swoją pracę w Afganistanie, a na projekty przeznaczy ok. 6 mln złotych. Prace (27 projektów) będą prowadzone w czterech dystryktach. Specjaliści PRT poza budową Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Ghanzi zajmą się m.in. szkoleniem jego pracowników, budową sieci transmisyjnej wraz z systemem powiadamiania głosowego w Ghazni, modernizacją drogi od Highway 1 oraz szkoleniami zawodowymi dla kobiet i mężczyzn.

REKLAMA

Ewa Korsak, Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Dariusz Osowski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej celowników z PCO dla wojska
 
Świętuj z żołnierzami
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Sprawdzony sojusznik
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
F-16 kończą misję w Estonii
Szarża „Hallerczyka”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Wojsko przeciw wirusowi
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Muzeum Józefa Piłsudskiego czeka na gości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ukraiński kurs na Zachód
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie odmładzają F-16
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie znów w Drawsku
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Online z mistrzami sportu
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Polsko-amerykańska współpraca
Apel Pamięci ku czci bohaterów wojny z bolszewikami
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polskie porty bardziej otwarte
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Laserowa artyleria US Army
Biblią w bolszewików
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Bon turystyczny także w wojsku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: misja
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Trwała odporność terytorialsów
Super Warrior w GROM-ie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO