moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legia Honorowa dla generała Wójcika

To prawdziwy przyjaciel, lojalny sojusznik i profesjonalny oficer – tak o gen. bryg. Kazimierzu Wójciku mówił dowódca Eurokorpusu – gen. Olivier de Bavinchove. Francuski generał wręczył dzisiaj polskiemu oficerowi Legię Honorową. Gen. Wójcik został uhonorowany za swoją pracę w dowództwie Eurokorpusu.


– Przyjmuję to odznaczenie jako wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich polskich żołnierzy, którzy służą w Eurokorpusie – mówił w trakcie uroczystości gen. Wójcik, który w strukturach tej wielonarodowej jednostki szybkiego reagowania jest zastępcą szefa sztabu ds. wsparcia. Odpowiada m.in. za planowanie i realizację zadań związanych ze wsparciem sił korpusu w zakresie logistyki, służby zdrowia, łączności i informatyki. – Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z takimi żołnierzami, nie tylko w Europie, ale także w trakcie wspólnych misji zagranicznych, np. w Afganistanie – podkreślił gen. de Bavinchove.

Eurokorpus (EC) to wielonarodowe siły szybkiego reagowania. Powstały w 1992 roku w wyniku porozumienia francusko-niemieckiego z La Rochelle. Ich zadaniem jest udział w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymania pokoju. W 1993 roku do Eurokorpusu przystąpiła Belgia, w 1994 Hiszpania, a następnie w 1996 roku Luksemburg. Państwa te posiadają status państw ramowych EC. Jedyną podporządkowaną dowództwu Eurokorpusu jednostką jest francusko-niemiecka brygada. W okresie swojego istnienia brał udział w operacjach ONZ: SFOR, KFOR, w operacji ISAF 2004−2005 i ISAF 2012. Polska jest tzw. państwem stowarzyszonym, ale stara się o pełne członkowstwo. Obecnie w EC służy 18 polskich żołnierzy.

Gen. bryg. Kazimierz Wójcik służbę wojskową rozpoczął od studiów w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie zdobył tytuł magistra inżyniera, a później doktora nauk technicznych. Od roku 1976 do 1977 był dowódcą plutonu w 8 Pułku Zabezpieczenia. Później – do roku 1991 pracował w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych. W latach 1994−1995 oraz 1996−1997 służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Siłach Rozdzielczo-Obserwacyjnych ONZ w Syrii (UNDOF). Od roku 1999 do 2002 zajmował stanowisko szefa oddziału w Dowództwie Regionalnym Sił Połączonych – Północ w Brunssum (Holandia). W latach 2005−2008 był szefem oddziału w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym w Brukseli (Belgia). Później był zastępcą szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych oraz zastępcą szefa sztabu Wojsk Lądowych. W 2011 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. wsparcia w Dowództwie Eurokorpusu w Strasburgu.


Legia Honorowa to najwyższe francuskie odznaczenie państwowe. Jego motto brzmi Honneur et Patrie (Honor i Ojczyzna). Ustanowione zostało w 1802 roku przez Napoleona Bonapartego, jest nadawane zarówno cywilom, jak i wojskowym. Mogą je otrzymać także cudzoziemcy. Legią Honorową mogą się poszczycić m.in. prezydent Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz gen. Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pierwszymi Polakami, którzy zostali uhonorowani tym orderem byli w 1804 roku generałowie Jan Henryk Dąbrowski i Karol Kniaziewicz, twórcy Legionów Polskich we Włoszech i uczestnicy kampanii napoleońskiej.

* * * * *

Rozmowa z gen. Olivierem de Bavinchove, dowódcą Eurokorpusu, jutro na portalu polska-zbrojna.pl.

MC

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Bez zmian w emeryturach
Syndrom Karbali
Równanie z „Iksem”
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Sprawdzian dla zawiszaków
Od cyberkursu po mundurówkę
Wojsko zaprasza rodziny
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Husarze już w Polsce!
Witajcie w domu, Husarze!
Polskie F-16 wróciły z Grecji
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Marsz prawdę ci powie
Ochrona lasu dla obronności
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Czekamy na F-35
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Ryś w boksie
Czerwieńsze będą…
Huta Częstochowa bliżej wojska
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Generał z cienia
Symbol skupiający wiele znaczeń
WAT wzmacnia „opelotkę”
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Adaptacja i realizm
Polsko-kanadyjska współpraca
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Groźny incydent w Libanie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Polsko-estońska współpraca
Jak wojsko chroni lotniska?
Poznaj tajemnice Husarza
Bieg ku pamięci bohaterów
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Desant na Odrze
Polski wkład w San
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek w PKW UNIFIL
Początek wielkiej historii
Biało-czerwona na Monte Cassino
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO