Wojskowe kluby w czołówce mistrzostw zapaśników

W najbliższy weekend w Środzie Wielkopolskiej poznamy medalistki mistrzostw Polski w zapasach. Panowie natomiast mają już za sobą rywalizację o prymat na krajowym podwórku. W klasyfikacji drużynowej czołowe role odegrali zawodnicy z wojskowych klubów: Grunwaldu Poznań – w stylu wolnym i Śląska Wrocław – w klasycznym.

11-krotni mistrzowie Polski seniorów w zapasach: kpr. Damian Janikowski (z lewej) zdobył dwa tytuły (2009, 2013), a jego trener st. chor. sztab. Józef Tracz dziewięć (1987–89, 1990, 1992–94, 1997–98).

Zapaśnicy z Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań triumfowali w mistrzostwach, które odbyły się w podpoznańskich Komornikach, a reprezentanci wrocławskiego Śląska zajęli drugie miejsce w zawodach rozegranych w Kostrzynie nad Odrą. Poznaniacy zdobyli 247 punktów i o 47 wyprzedzili drużynę AKS Białogard oraz o 82 ekipę Slavii Ruda Śląska. O medale walczyło 100 zawodników z 27 klubów. W mistrzostwach „klasyków” rywalizowało 90 zapaśników z 20 klubów. W klasyfikacji drużynowej triumfowali reprezentanci Olimpijczyka Radom – 277, przed zapaśnikami wrocławskiego WKS – 213 i AKS Piotrków Trybunalski – 198 punktów.

W Komornikach z grona reprezentantów poznańskiego Grunwaldu indywidualne medale wywalczyli: złote – Rafał Statkiewicz w kategorii 74 kg i szer. Radosław Baran (96 kg); srebrny – st. szer. Adam Sobieraj (74 kg) oraz brązowe – Andrzej Grzelak (74 kg) i st. szer. Maciej Balawender (84 kg). Statkiewicz i Baran po raz drugi w swojej karierze wywalczyli tytuły mistrzowskie. Bardzo ciężko będzie im dogonić Krystiana Brzozowskiego z Orła Namysłów, który w Komornikach na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu stanął już po raz czternasty. – Mistrzostwa były pierwszym etapem eliminacji do kadry narodowej na wrześniowe mistrzostwa świata, które odbędą się we wrześniu w Budapeszcie – mówi trener koordynator sekcji zapaśniczej Grunwaldu chor. Piotr Krajewski. Duże szanse wyjazdu na tę imprezę ma szer. Radosław Baran, który w finale pokonał srebrnego medalistę tegorocznych mistrzostw Europy 25-letniego Kamila Skaskiewicza.

W Kostrzynie nad Odrą drugi tytuł mistrzowski w swojej karierze wywalczył brązowy medalista londyńskich igrzysk kpr. Damian Janikowski. Podopieczny st. chor. sztab. Józefa Tracza, który był dziewięciokrotnym mistrzem Polski w kategorii seniorów, po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium krajowego czempionatu stanął w 2009 roku w Dębicy – tam startował w kategorii wagowej 74 kg. Obecnie Janikowski występuje w wadze do 84 kg. W Kostrzynie poza finałową walką wszystkie wygrał przed czasem, rzucając rywali na łopatki. Dopiero w pojedynku o złoty medal musiał walczyć do samego końca z Michałem Pietrzakiem z Sobieskiego Poznań. O zwycięstwie zapaśnika z WKS przesądził „wózek”, który wykonał kilka sekund przed końcem trzeciej rundy.

Poza kpr. Janikowskim medale dla wrocławskiego WKS zdobyli: brązowe – Michał Tracz (w kategorii 60 kg), Przemysław Kraczkowski, Dawid Kareciński (obaj w kategorii 66 kg) i st. szer. Łukasz Banak (120 kg). Ten ostatni w Kostrzynie nad Odrą startował po raz pierwszy od igrzysk olimpijskich w Londynie, po których przeszedł operację. Warto podkreślić, że w tej kategorii wagowej drugi brązowy medal wywalczył syn wicemistrza olimpijskiego z Atlanty (1996) st. sierż. Jacka Fafińskiego – szer. Mateusz Fafiński, który broni barw AZS AWF Warszawa. Ojciec brązowego medalisty jest obecnie trenerem pięcioboju wojskowego w zegrzyńskim Wojskowym Zespole Sportowym, natomiast idący w jego ślady Mateusz jest żołnierzem Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Dorobek wojskowych zapaśników w krajowym czempionacie w 2013 roku może jeszcze powiększyć st. szer. Monika Michalik z poznańskiego WZS. – Z żołnierzy tylko Monika będzie startować w mistrzostwach kraju w Środzie Wielkopolskiej. Liczymy, że zdobędzie złoto. Aktualna wicemistrzyni Europy jest zdecydowanym faworytem w swojej kategorii – mówi chorąży Krajewski. – Starszy szeregowy Iwona Matkowska w czerwcu zostanie szczęśliwą mamą, natomiast szeregowy Agnieszka Wieszczek-Kordus nie może startować z powodu dotkliwej kontuzji, której nabawiła się podczas marcowych mistrzostw Europy w Tbilisi – dodaje trener koordynator sekcji zapaśniczej Grunwaldu. W krajowym czempionacie barw poznańskiego WKS będzie bronić jeszcze Angelika Gałązka w kategorii 67 kg. – Ma szansę na medal, ale ciężko będzie jej powalczyć o złoty, gdyż w jej kategorii startuje brązowa medalistka mistrzostw świata i Europy juniorów – przyznaje trener. – Ostatnio Angelika z nią przegrała – przypomina chor. Krajewski.