moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Miniaturowy Szczygieł

Kamery termowizyjne, które na polu walki przydają się do prowadzenia obserwacji i identyfikacji zagrożeń, mogą być również doskonałym uzupełnieniem systemów ochrony wojskowych baz i magazynów. Rodzima firma Etronika, specjalizująca się w produkcji urządzeń optoelektronicznych, ma ich kilka w swojej ofercie. W tym jedną ważącą zaledwie 99 gramów!


Na pierwszy rzut oka KTL-30 Szczygieł nie budzi specjalnego zainteresowania. Ot, niepozorne niewielkie czarne pudełko (prostokąt o wymiarach 4 x 4 x 7 cm), z dość dużym, bo zajmującym prawie całą ścianę przednią, obiektywem.

W przypadku Szczygła bardzo łatwo można się jednak przekonać, że pozory mylą. Wystarczy spojrzeć na monitor, do którego zostanie podłączony. Mimo niewielkich rozmiarów kamera dostarcza bardzo wyraźny obraz termowizyjny o wysokiej rozdzielczości – 640 na 480 pikseli. W zależności od potrzeb obraz do odbiornika może być przekazywany analogowo (w systemie PAL) lub cyfrowo (w standardzie BT.656).

Za wysoką jakość obrazu termowizyjnego odpowiedzialny jest niechłodzony detektor bolometryczny, który jest tak czuły (< 100 mK), że wykrywa zmianę temperatury nawet o 0,1°C. W przeciwieństwie do wielu kamer termowizyjnych dostępnych na rynku, KTL-30 nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na energię. Średni pobór mocy wynosi 1,5 W.

Z racji tego, że KTL-30 Szczygieł nie ma wbudowanego monitora ani celownika, w którym byłby wyświetlany obraz termowizyjny, nie jest to urządzenie dla poszczególnych żołnierzy.

Jest to kamera stacjonarna, którą możemy rozstawić na statywie i używać do obserwowania terenu w każdych, nawet ekstremalnych warunkach pogodowych (działa od –30 do +50oC). Jej termowizyjne oko przyda się jednak nie tylko na polu walki, lecz również w czasie pokoju. Można ją bowiem włączyć w system ochrony wojskowych magazynów lub koszar.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Etronika

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1367764380
cytuje " nie jest to urządzenie dla poszczególnych żołnierzy" = bzdura. montuję sobie szczygła na Beryla światłowodem do np: dowolnego cywilnego tablet, iphone itd ... . i wystarczy, że wystawię sam karabin trzymając za raczki - ( równolegle do ziemi by nie narażać dłoni - za budynku i mogę się rozejrzeć . Panowie więcej inwencji ....
5C-16-3D-92

SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Generał z cienia
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Czerwieńsze będą…
Chcą budować dla Amerykanów
Polski wkład w operację „Overlord”
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Bałtyk, wspólna sprawa
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
K9, ognia!
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wielka gra na ukraińskim froncie
Równanie z „Iksem”
Za sterami DORSZ i myśliwców
Latający dron – broń na okręty podwodne
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Bez zmian w emeryturach
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Hegseth odznaczył polskiego generała
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Marsz prawdę ci powie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Kraków zaprosił weteranów
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sojusz kontra drony
Nowa baza US Army w Polsce?
Ślady, których nie widać
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Polsko-estońska współpraca
Oswoić „latający komputer”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Od indeksu do munduru
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Lotnisko w zanadrzu
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
NATO rozkłada lotniczy parasol
Wsparcie ma znaczenie
Syndrom Karbali
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Śmierć w sercu Azji
Groźny incydent w Libanie
DIANA szansą dla polskich innowacji
Polsko-kanadyjska współpraca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO