moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie dzielą się doświadczeniami

Jak budować zaufanie w wojsku, stworzyć zgrany zespół i utrzymać dobre relacje między oficerem i podwładnym – żołnierze z armii Stanów Zjednoczonych przyjechali do Polski, by opowiedzieć o amerykańskich metodach przywództwa. W kursie wzięło udział prawie 30 polskich oficerów i podoficerów.


Na kurs amerykańskich żołnierzy zaprosiło Dowództwo Wojsk Lądowych. Do Polski przylecieli oficerowie: dowódcy batalionu i kompanii oraz ich pomocnicy podoficerowie z Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych. Szkolili 27 żołnierzy z 11 Lubuskiej Dywizji Pancernej.

Dlaczego zaproszono właśnie amerykańskich żołnierzy? – Relacje między oficerami i podoficerami w US Army są dobrym przykładem wojskowej współpracy. Podoficerowie na co dzień nie tylko doradzają swoim dowódcom, ale są dla przełożonych partnerami i razem z nimi podejmują ważne decyzje – mówi jeden z organizatorów kursu.

Kurs w poznańskim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych trwał cztery dni. Najpierw Amerykanie opowiedzieli, jak dowódca może wspierać pomocnika w wykonywaniu zadań i jaką rolę w podejmowaniu decyzji może odegrać podoficer. Potem polscy żołnierze podzieleni na grupy ćwiczyli różne scenariusze, m.in. wspólne planowanie szkoleń czy reagowanie w sytuacjach złamania dyscypliny przez żołnierzy. – U Amerykanów każdy wojskowy ma ściśle określoną rolę. U nas niestety jeszcze się zdarza, że oficer, zamiast dać swojemu podwładnemu swobodę działania, np. w prowadzeniu szkolenia, wchodzi w jego kompetencje – mówi ppor. Dominik Grodzki z poznańskiego Centrum.


Dlatego głównym zadaniem, jakie przed naszymi żołnierzami postawili Amerykanie, było zbudowanie działającego ramię w ramię zespołu. – Ważne, by w teamie żołnierze, dowódca – oficer i jego pomocnik – podoficer, mówili tym samym językiem, rozumieli się nawzajem i współpracowali. Kluczem do sukcesu jest zdobycie wzajemnego zaufania – opowiada st. chor. Krzysztof Podkuliński, pomocnik dowódcy Wojsk Lądowych ds. podoficerów.

Kpt. Jacek Thomas, rzecznik prasowy Centrum podkreśla, że dobre kontakty między oficerami i podoficerami są szczególnie ważne. – Przecież zależy od nich powodzenie wielu wykonywanych przez nas zadań, nie tylko w kraju, ale także na misjach – tłumaczy kapitan.

Niektórzy żołnierze podkreślali, że relacje służbowe w polskiej armii są zbyt sformalizowane. – W USA żołnierze nie tylko razem pracują, ale znają się dobrze też na gruncie prywatnym. Często mają wspólne pasje i spędzają razem wiele czasu. W pracy zachowują oczywiście zależności służbowe, ale mniej formalne, pozytywne relacje pomagają na służbie – ocenia kpr. Aureliusz Szymyślik, dowódca drużyny rozpoznawczej z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

W polskiej armii stanowiska pomocników istnieją od niedawna, bo od 2004 roku. – Do pełnego, wzajemnego zrozumienia na wszystkich szczeblach nieco nam jeszcze pozostało, ale jesteśmy na dobrej drodze – zapewnia chor. Podkuliński.

Polsko-amerykańskie szkolenie oficerów i podoficerów odbyło się już po raz drugi. Pierwszy kurs zorganizowano w styczniu ubiegłego roku.

PG

autor zdjęć: chor. Sebastian Kinasiewicz, kpt. Jacek Thomas

dodaj komentarz

komentarze


Experience It Yourself
Co dalej z Tarczą Wschód?
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Szwedzi z Piorunami
Partnerstwo daje siłę
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Utraceni, lecz nie zapomniani
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Moc z powietrza
Medale na lodzie i śniegu
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Waiting for the F-35
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Przeprowadzka CSWOT-u
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Together on the Front Line and Beyond
Partnerstwo Polski i Litwy
Ferie z wojskiem
Pucharowy medal na desce
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Człowiek, który sprzedał ciszę
Polskie MiG-i dla Ukrainy
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Zimowi podhalańczycy
O bezpieczeństwie u prezydenta
Outside the Box
Pod nową czaszą
To nie mogło się udać, ale…
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Kierunek Rumunia
Ekstremalnie ważny cel
Sprawdzili się na macie i w ringu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Co nowego w przepisach?
Pies pomaga walczyć z PTSD
Premier wojenny
Maj polskich żywych torped
Na styku zagrożeń
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Amerykański szogun
PKW „Noteć” – koniec misji
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Litwa stawia na poligony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO