moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum zadba o bezpieczeństwo sieci

Narodowe Centrum Kryptologii wesprze nie tylko Ministerstwo Obrony Narodowej, ale także pozostałe resorty rządowe. Centrum stworzą wojskowi kryptografowie, naukowcy cywilni oraz eksperci ABW. Będą oni podlegać szefowi MON. Na czele NCK stanie gen. Krzysztof Bondaryk.


Środowe posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej poświęcone było bezpieczeństwu teleinformatycznemu w Siłach Zbrojnych RP. Informacje na ten temat przedstawili Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony oraz Romuald Hoffmann, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON. Z oczywistych powodów przekazywane dane miały charakter dość ogólny.

Waldemar Skrzypczak powiedział, że resort zapewnia bezpieczeństwo dwóch systemów przetwarzania informacji: jawnych oraz niejawnych. Z kolei dyrektor Hoffman omówił sześć podstawowych elementów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa. Wśród nich wymienił m.in. modernizację istniejących oraz budowę nowych Centrów Przetwarzania Informacji, standaryzację wykorzystywanego oprogramowania i narzędzi, współpracę międzynarodową i specjalistyczne szkolenia oraz politykę kadrową, dzięki której w zespołach czuwających nad bezpieczeństwem teleinformatycznym pracują najlepsi informatycy na rynku. Hoffmann ujawnił, że w ubiegłym roku doszło do niemal 5 tys. „incydentów komputerowych”. Jednak w zdecydowanej większości nie były to cyberataki, lecz efekt błędów popełnianych przez osoby obsługujące systemy teleinformatyczne.

– Obecnie resort obrony czeka na zakończenie certyfikacji nowoczesnych urządzeń kryptograficznych pozwalających na budowę rozległych systemów teleinformatycznych, w których możliwe będzie przetwarzanie niejawnych informacji włącznie z tymi, które mają klauzulę „tajne” – mówił dyrektor Hoffmann.

Posłów zainteresowała zapowiedź powołania Narodowego Centrum Kryptologii. W połowie marca MON ujawnił, że jego organizacją zajmie się gen. Krzysztof Bondaryk, były szef ABW. – Czy powołanie Centrum odbędzie się w drodze ustawy czy rozporządzenia? Komu podlegać będzie jego szef? I czy będzie wykorzystywać dorobek polskich kryptologów? – pytali członkowie komisji obrony.

Dyrektor Hoffmann powiedział, że Centrum zostanie powołane w drodze rozporządzenia ministra, zarządzać nim będzie szef MON, a tworzyć je będą naukowcy wojskowi i cywilni. – Jest rzeczą naturalną, że Centrum będzie ściśle współpracowało z ABW – mówił. Dyrektor zapowiedział też, że w przyszłości NCK będzie świadczyć usługi kryptograficzne nie tylko ministerstwu obrony narodowej, ale także innym resortom, np. MSZ w kontaktach z attachatami wojskowymi.

Politycy chcieli się także dowiedzieć, czy Polska jest przygotowana na cyberatak. – Czy są prowadzone ćwiczenia na wypadek tego rodzaju napaści? – pytała posłanka Renata Butryn.

Przedstawiciele MON zapewniali, że takie scenariusze są trenowane zarówno przez wojsko, jak i we współpracy służb mundurowych i cywilnych. Dyrektor Hoffmann podkreślił, że strona internetowa ministerstwa skutecznie broniła się przed atakami hakerskimi np. podczas protestów związanych z przyjęciem ACTA.

W drugiej części posiedzenia wiceminister Beata Oczkowicz poinformowała, że w resorcie rozpoczęto prace nad rozporządzeniem, dzięki któremu samorząd lokalny będzie miał mniejsze możliwości decydowania o przeznaczeniu terenów wokół obiektów wojskowych. – Władze lokalne prowadzą dość ekspansywną politykę i coraz częściej przeznaczają tereny obszaru chronionego, jaki otacza obiekty wojskowe, na budownictwo mieszkaniowe. – Kiedyś o takich gruntach decydował wojewoda i chcemy wrócić do tej praktyki. Wojewodowie lepiej rozumieli potrzeby obronne wojska i uwzględniali je przy opracowywaniu planów zagospodarowywania – tłumaczyła wiceminister.

Propozycja minister zyskała przychylność posłów z komisji obrony. – W ostatnich latach nastąpiło pewne „przegięcie”. Kiedyś wojsko hamowało rozwój sąsiadujących z nim miejscowości, teraz samorząd lokalny hamuje rozwój wojska. Trzeba wypracować sensowny kompromis pomiędzy potrzebami samorządu i armii – zauważył poseł Jerzy Budnik (PO).

JT

autor zdjęć: Fotolia

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
 
Własne interesy Europy
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
They Train Together, They Fight Together
Symulatory strzelań Rosomaków
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Stulatka hydrografia
Nowy wiceminister w MON
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żyj zdrowiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Defense Without Politics
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Ważka bliżej
Szturmani na Lipie
Czerwoni w odwrocie
Obradowała Rada Gabinetowa
Iran uderza w USA
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Darłowo czeka na śmigłowce
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
USA nie zacznie wojny z Iranem
Podziemna potęga
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
O Patriotach na WAT
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Chciałem walczyć z Niemcami
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Double Eagle po nowemu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
For the Right Cause
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Klasy wojskowe po nowemu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nauka zimowego pływania
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO