moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o konsolidacji zbrojeniówki

Zespół powołany do opracowania koncepcji konsolidacji przemysłu obronnego przedstawi w przyszłym tygodniu swoje wnioski rządowi. Gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej, p oinformował o tym portal polska-zbrojna.pl po posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.


Międzyresortowy zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortów obrony, gospodarki i skarbu, od dwóch miesięcy pracuje nad koncepcją zmian w polskiej zbrojeniówce. Swoje wnioski przedstawił na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Senatorowie kolejny raz debatowali na temat połączenia zakładów zbrojeniowych. Nadal rozważane są dwa warianty konsolidacji. Pierwszy zakłada połączenie wszystkich państwowych spółek zbrojeniowych w grupę kapitałową pod przewodnictwem Bumaru. Druga opcja to utworzenie nowej spółki holdingowej, konsolidującej przedsiębiorstwa sektora obronnego. Upadł natomiast pomysł utworzenia drugiego – obok grupy Bumaru – koncernu złożonego między innymi z Huty Stalowa Wola i Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich. – Nie ma sensu tworzenie dwóch podmiotów o podobnych zadaniach – tłumaczył na posiedzeniu komisji Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

Zespół nie podjął jeszcze decyzji, który wariant zostanie wybrany. Za pierwszym opowiada się Ministerstwo Skarbu, drugi rekomenduje resort gospodarki i obrony. – Pierwszy wariant będzie tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia – argumentował Rafał Baniak. Podobnego zdania był senator Maciej Grubski z PO. Jak dodał wiceminister skarbu, druga opcja konsolidacji ma być droższa o ponad 10 mln zł. Wątpliwości miał natomiast przewodniczący komisji Władysław Ortyl (PiS), który podkreślał brak dokładnej analizy kosztów wprowadzenia obu wariantów.

Natomiast wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak tłumaczył, że druga opcja przyniesie mniejsze szkody społeczne. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie wśród części związkowców m.in. z będących własnością MON Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, wzbudza konsolidacja wokół grupy Bumar. – Nie chcemy takiego rozwiązania. Bumar jest spółką źle zarządzaną i mającą problemy finansowe – mówiła obecna na posiedzeniu komisji Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska.

Wszyscy zgadzali się natomiast co do konieczności konsolidacji zbrojeniówki. – Dzięki temu ten sektor przemysłu będzie efektywniejszy i bardziej konkurencyjny, także za granicą – podkreślał wiceminister skarbu.

– Nasz zespół od jutra będzie pracować nad ostateczną koncepcją dotyczącą przyszłości zbrojeniówki i w następnym tygodniu powinniśmy przedstawić ją rządowi – zapowiedział Waldemar Skrzypczak. Później premier zdecyduje, który z zaproponowanych przez ekspertów scenariuszy zostanie zrealizowany.Plany konsolidacji sektora wokół Bumaru budzą obawy pracowników przemysłu zbrojeniowego. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Tadeusz Wróbel

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1363769040
Trzymam kciuki za efekty pracy Zespołu. Nie rozumiem, jak ktoś kto ma problemy finansowe może dostawać coraz to więcej i więcej. Wyraźnie widać natomiast, że resort Skarbu Państwa wie - ciekawe, ciekawe...
89-6D-91-65

Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
 
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
USA nie zacznie wojny z Iranem
We Are All Darfur
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
O Patriotach na WAT
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Iran uderza w USA
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Klasy wojskowe po nowemu
Podziemna potęga
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Szturmani na Lipie
Ważka bliżej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Chciałem walczyć z Niemcami
Własne interesy Europy
Nauka zimowego pływania
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Double Eagle po nowemu
Krwawe walki o Monte Cassino
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał Iranu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Defense Without Politics
Czerwoni w odwrocie
F-35 – polska Harpia
Umowa na Harpie podpisana!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żyj zdrowiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO