moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Senat o konsolidacji zbrojeniówki

Zespół powołany do opracowania koncepcji konsolidacji przemysłu obronnego przedstawi w przyszłym tygodniu swoje wnioski rządowi. Gen. Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony narodowej, p oinformował o tym portal polska-zbrojna.pl po posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.


Międzyresortowy zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortów obrony, gospodarki i skarbu, od dwóch miesięcy pracuje nad koncepcją zmian w polskiej zbrojeniówce. Swoje wnioski przedstawił na wtorkowym posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej.

Senatorowie kolejny raz debatowali na temat połączenia zakładów zbrojeniowych. Nadal rozważane są dwa warianty konsolidacji. Pierwszy zakłada połączenie wszystkich państwowych spółek zbrojeniowych w grupę kapitałową pod przewodnictwem Bumaru. Druga opcja to utworzenie nowej spółki holdingowej, konsolidującej przedsiębiorstwa sektora obronnego. Upadł natomiast pomysł utworzenia drugiego – obok grupy Bumaru – koncernu złożonego między innymi z Huty Stalowa Wola i Wojskowych Zakładów Mechanicznych z Siemianowic Śląskich. – Nie ma sensu tworzenie dwóch podmiotów o podobnych zadaniach – tłumaczył na posiedzeniu komisji Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

Zespół nie podjął jeszcze decyzji, który wariant zostanie wybrany. Za pierwszym opowiada się Ministerstwo Skarbu, drugi rekomenduje resort gospodarki i obrony. – Pierwszy wariant będzie tańszy i łatwiejszy do przeprowadzenia – argumentował Rafał Baniak. Podobnego zdania był senator Maciej Grubski z PO. Jak dodał wiceminister skarbu, druga opcja konsolidacji ma być droższa o ponad 10 mln zł. Wątpliwości miał natomiast przewodniczący komisji Władysław Ortyl (PiS), który podkreślał brak dokładnej analizy kosztów wprowadzenia obu wariantów.

Natomiast wiceminister obrony Waldemar Skrzypczak tłumaczył, że druga opcja przyniesie mniejsze szkody społeczne. Odniósł się w ten sposób do kontrowersji, jakie wśród części związkowców m.in. z będących własnością MON Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych, wzbudza konsolidacja wokół grupy Bumar. – Nie chcemy takiego rozwiązania. Bumar jest spółką źle zarządzaną i mającą problemy finansowe – mówiła obecna na posiedzeniu komisji Małgorzata Kucab, przewodnicząca Zarządu Okręgu Przedsiębiorstw Wojskowych i Działalności Pozabudżetowej NSZZ Pracowników Wojska.

Wszyscy zgadzali się natomiast co do konieczności konsolidacji zbrojeniówki. – Dzięki temu ten sektor przemysłu będzie efektywniejszy i bardziej konkurencyjny, także za granicą – podkreślał wiceminister skarbu.

– Nasz zespół od jutra będzie pracować nad ostateczną koncepcją dotyczącą przyszłości zbrojeniówki i w następnym tygodniu powinniśmy przedstawić ją rządowi – zapowiedział Waldemar Skrzypczak. Później premier zdecyduje, który z zaproponowanych przez ekspertów scenariuszy zostanie zrealizowany.Plany konsolidacji sektora wokół Bumaru budzą obawy pracowników przemysłu zbrojeniowego. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

  Nie chcą połączenia

96 procent pracowników Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych opowiedziało się przeciwko włączeniu tych przedsiębiorstw do Bumaru. W zorganizowanym przez związki zawodowe referendum wzięło udział ponad 80 procent zatrudnionych w nich osób. Wynik oznacza odwieszenie pogotowia protestacyjnego we wszystkich dwunastu WPRP.
Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Tadeusz Wróbel

dodaj komentarz

komentarze

~Marek
1363769040
Trzymam kciuki za efekty pracy Zespołu. Nie rozumiem, jak ktoś kto ma problemy finansowe może dostawać coraz to więcej i więcej. Wyraźnie widać natomiast, że resort Skarbu Państwa wie - ciekawe, ciekawe...
89-6D-91-65

Zielonka dla Patriotów
 
Najpierw „Sonda”, później promocja
Sprawdzają Brutusa
Śladami Pierwszej Pancernej
Irańskie szachy
Przysięga śląskich terytorialsów
Wozy amunicyjne do Raków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Wave of Alliances
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Desant z transportowca-giganta
High Confidence Operations
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Przez krew zdobyty Śląsk
Wojsko wróciło do Lublina
Nowa misja i nowy sprzęt
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Od sojusznika do kata
Rivalry on Closed Sea
Czarny odchodzi do cywila
Cienka niebieska linia
Wielofunkcyjny scyzoryk
Piknik ze smakiem
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Szukamy następcy Herculesa
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jedna misja, jeden zespół
A Torn Subcontinent
„Pułaski” wrócił do kraju
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Preselekcja u komandosów
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej
Spełniliśmy swój obowiązek
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Brunatno-czerwona zmowa
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Strzelać nauczyłem się sam
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO