moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Kryształowy orzeł” przygotuje do misji

Niemieckie Centrum Symulacji Działań Wojennych wkrótce będzie przypominać bazę wojsk koalicji w Afganistanie. Do Wildflecken zjadą żołnierze z 18 państw, oficerowie z dowództw NATO oraz jednostki wojskowe, także z Polski. W międzynarodowych ćwiczeniach „Crystal Eagle” weźmie udział prawie 1,5 tys. żołnierzy.


– Zazwyczaj „Crystal Eagle” odbywają się co dwa, trzy lata. Po raz pierwszy, na prośbę wojsk niemieckich, zorganizujemy je rok po roku, tym razem na podstawie scenariusza związanego z Afganistanem – mówi ppłk Wojciech Wiśniewski, rzecznik prasowy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, który organizuje szkolenie.

Ćwiczenia ruszą 11 kwietnia. Niemcom zależało na ich przyspieszeniu, ponieważ już w przyszłym roku obejmą oni dowodzenie w Regionalnym Dowództwie Północnym.

Do Wildflecken oprócz oficerów Wielonarodowego Korpusu, w którego skład wchodzą żołnierze z 12 państw, przyjadą eksperci z kwater i dowództw NATO. Będą też jednostki wojskowe z różnych krajów: 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, Zespół Kierowania Rozpoznaniem z Lidzbarka Warmińskiego, niemiecka 1 Dywizja Pancerna, austriacka 4 Brygada Piechoty Zmechanizowanej, słoweński batalion obrony przed bronią masowego rażenia oraz wielonarodowy batalion żandarmów NATO.

Szkolenie ma przygotować dowódców i sztabowców do planowania i prowadzenia działań w Afganistanie. – Chodzi także o wspólne przećwiczenie procedur przez wojska z wielu krajów – dodaje ppłk Wojciech Wiśniewski.

Do Niemiec ze świętoszowskiej brygady wyjedzie 60 żołnierzy, głównie tych, którzy wylatują na XIV zmianę PKW. – Wraz z nimi w grupie będzie się szkoliło kilku oficerów łotewskich – dodaje kpt. Justyna Balik z 10 brygady.
 
Wojsko nie przywiezie ze sobą wozów pancernych czy czołgów, ale sprzęt dowodzenia, na przykład tzw. Remus cabins, czyli kontenery wyposażone w zestawy łączności i dowodzenia.

Używając cyfrowych map Afganistanu żołnierze będą działać, jakby byli na misji. Będą musieli zorganizować wsparcie, gdy dojedzie do ataku rebeliantów na konwój i wiedzieć, jak reagować, gdy afgański żołnierz postrzeli oficera koalicji. Ponieważ scenariusz dotyczy działań w 2014 roku, gdy wojska koalicji będą się wycofywać z Afganistanu, wśród zadań będzie np. przekazanie dowodzenia prowincją, organizacja spotkania z afgańskim gubernatorem i walka z miejscową propagandą.

Dzięki systemowi teleinformatycznemu JEMM (Joint Exercise Management Module) podwładni będą dostawać rozkazy, wysyłać meldunki czy otrzymywać pytania od dziennikarzy. System pozwala bowiem na zsynchronizowane w czasie przesyłanie zadań ćwiczącym. Podczas szkolenia żołnierze będą używać także niemieckiego systemu symulacji Kora i polskiego Szafrana – systemu wsparcia dowodzenia. Umożliwiają one np. śledzenie rozwoju operacji na mapach wyświetlanych na komputerach.

Ćwiczenia w Centrum Symulacji Działań Wojennych potrwają ponad dwa tygodnie.Dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego jest gen. dyw. Bogusław Samol. O generale czytaj w materiale na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Dowódca, z którym opłaca się pracować

W swojej służbie kieruje się zasadą przekazaną przez ojca: „Jak coś robisz, rób to dobrze”. Od jutra będzie ją mógł stosować na nowym stanowisku – zostanie dowódcą Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Gen. dyw. Bogusław Samol będzie przygotowywał żołnierzy do ostatniej zmiany kontyngentu w Afganistanie.

REKLAMA

DK

autor zdjęć: Marian Cihon

dodaj komentarz

komentarze


Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
 
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Współzawodnictwo rozwija
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Nowe karabinki dla specjalsów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Weterani w pasiece
Kim przekracza granice
Powstaną kolejne strzelnice
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ogromne zainteresowanie Soną
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent z wizytą w Drawsku
Kajmany na gąsienicach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Laserowa artyleria US Army
Ubiory ochronne z Maskpolu
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Informacja Prasowa
Wyzwania polskiej prezydencji
Most do współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Fordy, a nie Nissany
Ofensywa Tuchaczewskiego
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wyjątkowy CWIX
Testament Polski Walczącej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Groty z granatnikiem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Poprady dla zawiszaków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Amerykanie odmładzają F-16
16 sekund Liberatora
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 kończą misję w Estonii
Response to Emergency
Z menażką na wakacje
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Prezydent Duda jedzie do USA
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO