moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fenomen judoków

Wola walki, jasne zasady, nieustanne dążenie do sukcesu oraz przede wszystkim wyczerpujący trening sprawiły, że judocy z „cyfrowej brygady” po raz kolejny stanęli na podium Mistrzostw Wojska Polskiego w judo.


Aż dziewięć medali w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Wojska Polskiego w judo przywieźli z Gdyni reprezentanci zespołu Wojsk Lądowych nr 1. Jego zasadniczą część, bo aż 10 na 16 zawodników, stanowili żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ). Jest to sukces trenera chorążego Wojciecha Korzenia, Sekcji wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS) 17 WBZ oraz całej ekipy, która przez cały rok ciężko pracowała na sukces.

Połowa żołnierzy „cyfrowej brygady” wróciła z zawodów z medalami. – To niesamowity wynik. Świadczy on o poziomie zawodów i naszym rozwoju. W ubiegłym roku mieliśmy 5 indywidualnych medali. Teraz przywieźliśmy aż 9  – opowiada kapral Patryk Janik, złoty medalista Mistrzostw w kategorii do 100 kg. To już 8 medal w jego karierze. –Mam zamiar dojść do co najmniej 10, więc jeszcze wszystko przede mną– zapowiada mistrz.

W zgrupowaniach poprzedzających zawody brało udział 38 osób. Miejsc startowych wystarczyło tylko dla 16. Konieczne były selekcje, które wyłoniły ostatecznych reprezentantów. – Judo jest dyscypliną rozwojową. Z roku na rok liczba zawodników rośnie. W tegorocznej edycji wystartowało aż 140 reprezentantów oraz 13 zespołów. To naprawdę imponujący wynik. Pamiętam początki, kiedy z trudem zbieraliśmy ekipę na zawody. Dziś ten problem nie istnieje. Ewentualnym problemem może być fakt, że mamy zdecydowanie większą ilość dobrych zawodników, którzy ze względu na limity miejsc nie mogą startować w Mistrzostwach – opowiada z dumą major Tomasz Bajer, szef SWFiS 17 WBZ oraz kierownik mistrzowskiego zespołu.

To właśnie dzięki kadrze, która trenuje i wspiera zawodników możliwy jest rozwój tej dyscypliny. A zaplecze jest spore. W zespole jest wielu doświadczonych zawodników, którzy służą radami i wskazówkami dla początkujących sportowców.

Przygotowania do zawodów to żmudna praca. Wyczerpujący trening na macie, ćwiczenia ogólnorozwojowe, bieganie i pływanie. Do tego pot, zmęczenie, determinacja i wiara w sukces. Wszystko to sprawia, że judo jest sportem przyciągającym wielu zapaleńców. – O fenomenie tego sportu świadczą jego stabilne zasady. Ten sport pociąga za sobą nie tylko rozwój fizyczny, ale też pewną filozofię życia. W judo dominują zasady, jasne reguły, które w dzisiejszym świecie zanikają. Trenerzy dbają o rozwój, respektowanie zasad starszeństwa, rangi i tradycji. To wszystko sprawia, że jest to sport, który przyciąga ludzi – tłumaczy podporucznik Arkadiusz Lesiewicz, brązowy medalista Mistrzostw.

Zawodnicy podkreślają, że zgodnie z pierwszą zasadą obowiązującą w judo, czyli: ustąp, aby zwyciężyć, w przyszłym roku mają zamiar zgarnąć złoto w klasyfikacji drużynowej i zespołowej. W tym roku zdobyli srebro w klasyfikacji zespołowej i brąz w drużynowej. – W przyszłym roku zwyciężymy – opowiadają z uśmiechem i chęcią do dalszej walki.

W skład medalowego zespołu weszło 10 żołnierzy 17 WBZ, 3 z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 2 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 1 z 5 Lubuskiego pułku Artylerii z Sulechowa.

Reprezentanci 17 WBZ, którzy przywieźli cenne medale to ppor. Arkadiusz Lesiewicz (brąz), ppor. Piotr Sromala (brąz), kpr. Patryk Janik (złoto), st. szer. Piotr Sulecki (srebro) oraz szer. Rafał Looze (brąz).

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny

PZ

autor zdjęć: Fot. Klub Sportowy Judo Spartakus

dodaj komentarz

komentarze


Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
 
Zapomniany żołnierz Niepodległej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Osa na patrole
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
W Wuhan zapłonął olimpijski znicz
Gavia na Atlantyku
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Warto czytać Matuszewskiego
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowa misja i nowy sprzęt
Wojskowe szkolenie dla studentów
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Na strzelnicy w szczytnym celu
Rozpoczynamy nową erę
Raki strzelały na Bałkanach
Trening medyczny przed misją
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Wyjątkowa operacja minerów
68W znaczy ratownik
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Rapują zapraszając do WOT
Niechciany traktat
Life After Service
68W Means Lifesaver
Wierny Polsce
Najważniejsze jest dla mnie Piedimonte
Włochy też chcą Tempesta
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
W drodze po zwycięstwo
Elektroniczna szkoła jazdy
15 medali Polaków na wojskowych igrzyskach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wojskowe „M” dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rescue Like You Would in a War
Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Zmarł trzeci z rannych saperów
Rozmowy z diabłem
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wabik z WAT-u
Jani, Miraculously Saved
Iranian Chess Game
Cienka niebieska linia
Dwa złote medale dla lekkoatletów
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojownicy na Kruczych Skałach
Wsparcie dla saperów
Kolejne Raki dla wojska
Polacy zdobyli już 35 medali, w tym cztery złote

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO