moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fenomen judoków

Wola walki, jasne zasady, nieustanne dążenie do sukcesu oraz przede wszystkim wyczerpujący trening sprawiły, że judocy z „cyfrowej brygady” po raz kolejny stanęli na podium Mistrzostw Wojska Polskiego w judo.


Aż dziewięć medali w klasyfikacji indywidualnej Mistrzostw Wojska Polskiego w judo przywieźli z Gdyni reprezentanci zespołu Wojsk Lądowych nr 1. Jego zasadniczą część, bo aż 10 na 16 zawodników, stanowili żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17 WBZ). Jest to sukces trenera chorążego Wojciecha Korzenia, Sekcji wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS) 17 WBZ oraz całej ekipy, która przez cały rok ciężko pracowała na sukces.

Połowa żołnierzy „cyfrowej brygady” wróciła z zawodów z medalami. – To niesamowity wynik. Świadczy on o poziomie zawodów i naszym rozwoju. W ubiegłym roku mieliśmy 5 indywidualnych medali. Teraz przywieźliśmy aż 9  – opowiada kapral Patryk Janik, złoty medalista Mistrzostw w kategorii do 100 kg. To już 8 medal w jego karierze. –Mam zamiar dojść do co najmniej 10, więc jeszcze wszystko przede mną– zapowiada mistrz.

W zgrupowaniach poprzedzających zawody brało udział 38 osób. Miejsc startowych wystarczyło tylko dla 16. Konieczne były selekcje, które wyłoniły ostatecznych reprezentantów. – Judo jest dyscypliną rozwojową. Z roku na rok liczba zawodników rośnie. W tegorocznej edycji wystartowało aż 140 reprezentantów oraz 13 zespołów. To naprawdę imponujący wynik. Pamiętam początki, kiedy z trudem zbieraliśmy ekipę na zawody. Dziś ten problem nie istnieje. Ewentualnym problemem może być fakt, że mamy zdecydowanie większą ilość dobrych zawodników, którzy ze względu na limity miejsc nie mogą startować w Mistrzostwach – opowiada z dumą major Tomasz Bajer, szef SWFiS 17 WBZ oraz kierownik mistrzowskiego zespołu.

REKLAMA

To właśnie dzięki kadrze, która trenuje i wspiera zawodników możliwy jest rozwój tej dyscypliny. A zaplecze jest spore. W zespole jest wielu doświadczonych zawodników, którzy służą radami i wskazówkami dla początkujących sportowców.

Przygotowania do zawodów to żmudna praca. Wyczerpujący trening na macie, ćwiczenia ogólnorozwojowe, bieganie i pływanie. Do tego pot, zmęczenie, determinacja i wiara w sukces. Wszystko to sprawia, że judo jest sportem przyciągającym wielu zapaleńców. – O fenomenie tego sportu świadczą jego stabilne zasady. Ten sport pociąga za sobą nie tylko rozwój fizyczny, ale też pewną filozofię życia. W judo dominują zasady, jasne reguły, które w dzisiejszym świecie zanikają. Trenerzy dbają o rozwój, respektowanie zasad starszeństwa, rangi i tradycji. To wszystko sprawia, że jest to sport, który przyciąga ludzi – tłumaczy podporucznik Arkadiusz Lesiewicz, brązowy medalista Mistrzostw.

Zawodnicy podkreślają, że zgodnie z pierwszą zasadą obowiązującą w judo, czyli: ustąp, aby zwyciężyć, w przyszłym roku mają zamiar zgarnąć złoto w klasyfikacji drużynowej i zespołowej. W tym roku zdobyli srebro w klasyfikacji zespołowej i brąz w drużynowej. – W przyszłym roku zwyciężymy – opowiadają z uśmiechem i chęcią do dalszej walki.

W skład medalowego zespołu weszło 10 żołnierzy 17 WBZ, 3 z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, 2 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 1 z 5 Lubuskiego pułku Artylerii z Sulechowa.

Reprezentanci 17 WBZ, którzy przywieźli cenne medale to ppor. Arkadiusz Lesiewicz (brąz), ppor. Piotr Sromala (brąz), kpr. Patryk Janik (złoto), st. szer. Piotr Sulecki (srebro) oraz szer. Rafał Looze (brąz).

Źródło: por. Martyna Fedro-Samojedny

PZ

autor zdjęć: Fot. Klub Sportowy Judo Spartakus

dodaj komentarz

komentarze


Skok na głęboką wodę
 
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Druga kadencja prezydenta Dudy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trwała odporność terytorialsów
Not Contaminated With Routine
Chwała powstańcom
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Szarża „Hallerczyka”
Wojsko przeciw wirusowi
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: misja
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Hekatomba na Woli
Chemicy do zadań specjalnych
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Online z mistrzami sportu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
F-16 kończą misję w Estonii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Tak się zostaje prymusem
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie porty bardziej otwarte
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Cud Piłsudskiego
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Na misjach święta inne niż zwykle
Strzelnice dla terytorialsów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO