moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosami zostają tylko najlepsi

Będą pokonywać lodowate górskie potoki i strome zbocza. Niewiele jeść i spać. Blisko czterdziestu kandydatów na komandosów wyruszyło w morderczy marsz po Beskidach. Chętnych było więcej, ale niektórzy wystraszyli się… pogody. – Już po drugiej dobie odpadło siedmiu – przyznaje szef selekcji do Jednostki Wojskowej Nil.


Pierwsze 48 godzin przesądza przeważnie, czy kandydat na komandosa zda egzamin. – Wtedy już widać, kto się nadaje do służby, a kto nie. Bo pięciodniowy, ekstremalny wysiłek przejdą tylko najlepsi – mówi mjr Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy Nila. Komandosi tej jednostki zajmują się logistyką i wsparciem informacyjnym jednostek Wojsk Specjalnych.

W Beskidzie Średnim, gdzie są sprawdzani przyszli specjalsi, ciągle utrzymuje się minusowa temperatura. Ale żołnierze zabierają w góry tylko podstawowe wyposażenie. Najważniejsze są dobre buty, śpiwór, karimata, kompas, nóż i zapałki. Nie mogą mieć dodatkowej żywności, słodyczy i różnego rodzaju odżywek.

Trasa selekcji co roku jest modyfikowana tak, by była zaskoczeniem nawet dla tych żołnierzy, którzy do weryfikacji stawali już kilka razy. W tym roku ekstremalny test rozpoczął się na Zarabiu w Myślenicach.

Przez najbliższe dni żołnierze będą wędrować po Beskidach pod okiem najlepszych instruktorów z krakowskiej jednostki specjalnej. Niektórzy z nich mają doświadczenie np. ze służby w GROM-ie.

Dziennie będą pokonywać kilkadziesiąt kilometrów. Przeprawią się przez przeszkodę wodną i strome zbocza gór. – Chcemy sprawdzić nie tylko kondycję fizyczną żołnierzy, ale także ich zachowanie w trudnych warunkach i zdolność do współdziałania w grupie – mówi instruktor z JW Nil. Podczas blisko tygodniowego testu żołnierze będą mało jeść (dostaną tylko wojskowe suche racje) i niewiele spać. A w ostatnim dniu, gdy będą maksymalnie wyczerpani, czekają ich jeszcze testy psychologiczne. Mają sprawdzić ich spostrzegawczość i zdolności analityczne, nawet w stresie i po ekstremalnym wysiłku.

To pierwsza selekcja do JW Nil w tym roku. Kolejna próba dla kandydatów odbędzie się jesienią. Poprzednie pomyślnie przeszło zaledwie 30 procent kandydatów. Na selekcję zgłaszają się głównie żołnierze z jednostek powietrznodesantowych i rozpoznawczych.

Zanim jednak żołnierze wyjadą w góry, wstępną kwalifikację przechodzą jeszcze w jednostce. Zdają egzaminy sprawnościowe według norm ustalonych dla Wojsk Specjalnych, a psycholog przeprowadza z nimi rozmowę.

Tym razem na wiosenną selekcję do Nila stawiło się też dwóch cywili. Zaproszenie wygrali podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie mają co prawda szans na służbę w jednostce, ale chcą się sprawdzić. Jeden z mężczyzn zrezygnował z marszu dzisiaj rano.O tym jak ćwiczą komandosi z jednostki NIL dowiesz się z materiałów portalu polska-zbrojna.pl.

  Komandosi w Tatrach

Jak przewidzieć zejście lawiny, a potem znaleźć i uratować zasypanych? Komandosi ze wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych ćwiczyli w Tatrach pod okiem ratowników TOPR-u. – Operatorzy działają w każdych warunkach. Oprócz przeciwnika muszą czasami pokonać np. ośnieżone górskie szczyty – mówi mjr Krzysztof Plażuk z Dowództwa Wojsk Specjalnych.
  Komandosi trenują w amazońskiej dżungli

Kilkunastogodzinne marsze w strugach deszczu i duchocie, bezsenne noce i drastyczna dieta. Komandosi z trzech elitarnych polskich jednostek specjalnych rozpoczynają w południowoamerykańskiej dżungli morderczy kurs pod okiem instruktorów Legii Cudzoziemskiej.
MKS

autor zdjęć: mjr Krzysztof Łukawski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
 
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Sojusznicze wsparcie na granicy
Mecz z mistrzem!
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W jedynym słusznym kierunku
Reforma administracji wojskowej
Orlik po raz dziesiąty
Zespół NATO na bojowo
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Nowy stopień w siłach zbrojnych
SOMA dla specjalsów
Słowo jak odcisk palca
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
W Sejmie o kondycji PGZ
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Wojskowa politechnika świętuje
„Tumak ’21” na finiszu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Logistic Network
Dowódca generalny na granicy
F-16 lecą na Litwę
Podchorążowie na posterunku
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Harduny dla strażaków?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Niemiec z Goździkiem
Legioniści wkraczają do Warszawy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Święto żołnierzy artylerii
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Śladem „białych kurierów”
Dodatek specjalny za ochronę granicy
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Lekcja wojska od górali
Bryza na południowej flance
Mielec wraca do odrzutowców
Nastał dzień krwi i chwały…
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Nocny szturm na polską granicę
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Afganistan. Czas wracać do domu
Niespokojna granica
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO