moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Last minute na wojskowe tanie wczasy

Jurata, Międzyzdroje, a może Solina – żołnierze, którzy chcą wyjechać na urlop finansowany z funduszu wojskowego, muszą się pospieszyć. Wolnych miejsc jest coraz mniej. Szansę na rodzinny wypoczynek w ośrodkach wczasowych armii mają ci o najniższych dochodach.


St. chor. Andrzej Szymczyk z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu ubiegłoroczne wakacje spędził z żoną i dziećmi w Unieściu. Wojskowy dom wczasowy leży na mierzei oddzielającej jezioro Jamno od wybrzeża Bałtyku. W ośrodku są korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, a miłośnicy rejsów mogą np. popływać kutrem. Za pobyt i wyżywienie st. chorążemu i jego rodzinie zapłaciło wojsko w ramach programu „Tanie wczasy”. – Dla osób, których nie stać na wakacyjny wyjazd, to bardzo atrakcyjna oferta – mówi podoficer.

Wczasy finansowane przez MON organizowane są w dziewięciu wojskowych ośrodkach w kraju, zazwyczaj poza głównym sezonem urlopowym. Na wyjazd szansę mają żołnierze o najniższym uposażeniu. Przepisy zakładają, że miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 1125 złotych. – To 45 procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, które obecnie wynosi 2,5 tysiąca zł brutto – wyjaśnia płk Marek Pacek, specjalista w Departamencie Spraw Socjalnych.

Z programu najczęściej korzystają szeregowi zawodowi i podoficerowie. Mogą to zrobić raz na dwa lata. Sami decydują, gdzie wraz z rodziną chcą spędzić wakacje. Do wyboru mają miejscowości położone nad morzem, nad jeziorami i w górach. Najczęściej wybierają Juratę, Sopot, Międzyzdroje i Unieście. Ale na brak zainteresowania nie narzekają też ośrodki w Solinie i Zakopanem. W tym roku większość domów wczasowych ma już ostatnie wolne miejsca. Wyjechać można jeszcze np. do Waplewa na Mazurach czy do Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim.

Tym, którzy zakwalifikują się do programu, wojsko zapłaci za dwutygodniowy pobyt wraz z wyżywieniem. Żołnierze sami natomiast będą musieli pokryć koszty dojazdu, opłaty klimatycznej lub parkingu. Ważne, by pamiętali, że dofinansowanie traktowane będzie jako ich przychód. – Dlatego mundurowi, którzy wybiorą się na takie wczasy, będą musieli zapłacić podatek dochodowy od przyznanego świadczenia – tłumaczy płk Pacek.

Z wakacyjnej oferty MON mogą skorzystać też żołnierze zawodowi, którzy zostali poszkodowani lub ranni podczas misji zagranicznej. W ich przypadku dochód nie ma znaczenia. – Tej grupie żołnierzy wypoczynek przysługuje dwukrotnie w ciągu dwóch lat od powrotu do kraju – wyjaśnia kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

W 2011 roku z programu skorzystało 11 351 osób, rok później 6999. Na sfinansowanie wczasów rok temu resort obrony wydał prawie 8,5 mln zł, a w 2011 roku – ponad 12,7 mln zł.„Tanie wczasy” to nie jedyny sposób MON na organizację wypoczynku dla żołnierzy. Dzięki wymianie turystycznej wojskowi mogą spędzić urlop w kurortach we Francji, Portugalii czy Grecji. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Wojskowy last minute

Francja, Portugalia, Grecja - to tylko nieliczne z krajów, w których żołnierze i pracownicy wojska mogą spędzić urlop na korzystnych warunkach. Wszystko dzięki turystycznej wymianie: gdy np. polski żołnierz odpoczywa w Karlovych Varach, czeski wojak spędza urlop nad Bałtykiem.
PG

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Aga
1375180680
Do ~Krzysiek: Jest jest bo byłam :) A w kwietniu czy maju to możesz sobie dzwonić... :) rezerwacje robi się w listopadzie/ grudniu :) No i są turnusy wyłączone z "tanich wczasów" - zazwyczaj jest to przełom lipca i sierpnia :)
F9-E6-FA-AB
~Krzysiek
1369582740
Bardzo ciekawy artykuł, aż dech mi zaparło jak się dowiedziałem że w Międzyzdrojach jest miejsce. Dziwnym trafem jak dzwoniłem na przełomie kwiecień potem maj zostałem poinformowany , że w lipcu i sierpniu NIE ma dofinansowania w Międzyzdrojach ! więc pytam czy to jakiś cud się stał czy mydlenie oczu ?
2E-DA-DB-C4
~Binio
1362495540
Za $800 miesiecznie w moim super markiecie inwalidzi pakuja zakupy.
E4-7A-CB-AE

Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
 
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
They Train Together, They Fight Together
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sowieci w lodowej pułapce
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iran uderza w USA
Chciałem walczyć z Niemcami
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Czerwoni w odwrocie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Defense Without Politics
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Umowa na Harpie podpisana!
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
We Are All Darfur
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Double Eagle po nowemu
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zagłada Parośli
Krwawe walki o Monte Cassino
O Patriotach na WAT
Żyj zdrowiej
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Podziemna potęga
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Własne interesy Europy
Szturmani na Lipie
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
F-35 – polska Harpia
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jałta była zdradą naszych sojuszników
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Noc deportacji
Nowy wiceminister w MON
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO