moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Last minute na wojskowe tanie wczasy

Jurata, Międzyzdroje, a może Solina – żołnierze, którzy chcą wyjechać na urlop finansowany z funduszu wojskowego, muszą się pospieszyć. Wolnych miejsc jest coraz mniej. Szansę na rodzinny wypoczynek w ośrodkach wczasowych armii mają ci o najniższych dochodach.


St. chor. Andrzej Szymczyk z Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu ubiegłoroczne wakacje spędził z żoną i dziećmi w Unieściu. Wojskowy dom wczasowy leży na mierzei oddzielającej jezioro Jamno od wybrzeża Bałtyku. W ośrodku są korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki, a miłośnicy rejsów mogą np. popływać kutrem. Za pobyt i wyżywienie st. chorążemu i jego rodzinie zapłaciło wojsko w ramach programu „Tanie wczasy”. – Dla osób, których nie stać na wakacyjny wyjazd, to bardzo atrakcyjna oferta – mówi podoficer.

Wczasy finansowane przez MON organizowane są w dziewięciu wojskowych ośrodkach w kraju, zazwyczaj poza głównym sezonem urlopowym. Na wyjazd szansę mają żołnierze o najniższym uposażeniu. Przepisy zakładają, że miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 1125 złotych. – To 45 procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, które obecnie wynosi 2,5 tysiąca zł brutto – wyjaśnia płk Marek Pacek, specjalista w Departamencie Spraw Socjalnych.

Z programu najczęściej korzystają szeregowi zawodowi i podoficerowie. Mogą to zrobić raz na dwa lata. Sami decydują, gdzie wraz z rodziną chcą spędzić wakacje. Do wyboru mają miejscowości położone nad morzem, nad jeziorami i w górach. Najczęściej wybierają Juratę, Sopot, Międzyzdroje i Unieście. Ale na brak zainteresowania nie narzekają też ośrodki w Solinie i Zakopanem. W tym roku większość domów wczasowych ma już ostatnie wolne miejsca. Wyjechać można jeszcze np. do Waplewa na Mazurach czy do Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim.

Tym, którzy zakwalifikują się do programu, wojsko zapłaci za dwutygodniowy pobyt wraz z wyżywieniem. Żołnierze sami natomiast będą musieli pokryć koszty dojazdu, opłaty klimatycznej lub parkingu. Ważne, by pamiętali, że dofinansowanie traktowane będzie jako ich przychód. – Dlatego mundurowi, którzy wybiorą się na takie wczasy, będą musieli zapłacić podatek dochodowy od przyznanego świadczenia – tłumaczy płk Pacek.

Z wakacyjnej oferty MON mogą skorzystać też żołnierze zawodowi, którzy zostali poszkodowani lub ranni podczas misji zagranicznej. W ich przypadku dochód nie ma znaczenia. – Tej grupie żołnierzy wypoczynek przysługuje dwukrotnie w ciągu dwóch lat od powrotu do kraju – wyjaśnia kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

W 2011 roku z programu skorzystało 11 351 osób, rok później 6999. Na sfinansowanie wczasów rok temu resort obrony wydał prawie 8,5 mln zł, a w 2011 roku – ponad 12,7 mln zł.„Tanie wczasy” to nie jedyny sposób MON na organizację wypoczynku dla żołnierzy. Dzięki wymianie turystycznej wojskowi mogą spędzić urlop w kurortach we Francji, Portugalii czy Grecji. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Wojskowy last minute

Francja, Portugalia, Grecja - to tylko nieliczne z krajów, w których żołnierze i pracownicy wojska mogą spędzić urlop na korzystnych warunkach. Wszystko dzięki turystycznej wymianie: gdy np. polski żołnierz odpoczywa w Karlovych Varach, czeski wojak spędza urlop nad Bałtykiem.
REKLAMA

PG

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Aga
1375180680
Do ~Krzysiek: Jest jest bo byłam :) A w kwietniu czy maju to możesz sobie dzwonić... :) rezerwacje robi się w listopadzie/ grudniu :) No i są turnusy wyłączone z "tanich wczasów" - zazwyczaj jest to przełom lipca i sierpnia :)
F9-E6-FA-AB
~Krzysiek
1369582740
Bardzo ciekawy artykuł, aż dech mi zaparło jak się dowiedziałem że w Międzyzdrojach jest miejsce. Dziwnym trafem jak dzwoniłem na przełomie kwiecień potem maj zostałem poinformowany , że w lipcu i sierpniu NIE ma dofinansowania w Międzyzdrojach ! więc pytam czy to jakiś cud się stał czy mydlenie oczu ?
2E-DA-DB-C4
~Binio
1362495540
Za $800 miesiecznie w moim super markiecie inwalidzi pakuja zakupy.
E4-7A-CB-AE

Kłopoty z odprawą mieszkaniową
 
Wojsko przeciw wirusowi
„Kaper” przeciw terrorystom
Ochotnik do Auschwitz
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Wybuchowa edukacja
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Nowe sanitarki dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Polsko-amerykańska współpraca
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zaplecze dla Rosomaków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby kontra okręt
Szybciej do wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Mordercza obrona Warszawy
Święto terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
„Aviation Detachment” w Łasku
Ogień w natarciu
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Druga kariera byłych żołnierzy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Amerykanie odmładzają F-16
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Polak z Medalem NATO
Sonary dla śmigłowców ZOP
F-16 kończą misję w Estonii
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Ukraiński kurs na Zachód
Medycy po unitarce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Marynarski Katyń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO