Polska armia chce unowocześnić 128 czołgów Leopard i dokupić jeszcze raz tyle. – Prowadzimy rozmowy w sprawie pozyskania dwóch batalionów Leopardów – mówi portalowi polska-zbrojna.pl wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak. Nowy zakup może kosztować nawet sto milionów euro.
Jak wyjaśnia gen. Skrzypczak, jesteśmy zainteresowani zakupem prawie 130 używanych Leopardów w wersji 2A4, czyli w tej, którą mamy, albo nieco nowszej – A5. Wiceminister obrony narodowej nie zdradza jednak, z jakim krajem albo krajami prowadzone są rozmowy.
Biorąc jednak pod uwagę rynek używanych Leopardów drugiej generacji, na którym karty rozdaje niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, w grę wchodzą tylko czołgi z nadwyżek armii niemieckiej i holenderskiej. W ostatnich latach na takie pojazdy zdecydowała się m.in. armia kanadyjska, chilijska i singapurska.
Szacuje się, że 128 czołgów może kosztować MON około sto milionów euro.
Obecnie w Leopardy 2A4 wyposażona jest tylko 10 Brygada Kawalerii Pancernej z Świętoszowa. Jeśli kupimy kolejne czołgi, to trafią one najprawdopodobniej do 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, która w tej chwili uzbrojona jest w rodzime PT-91 Twardy, albo do 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa, która dysponuje wysłużonymi postsowieckimi T-72.
Równolegle z rozmowami w sprawie pozyskania kolejnych Leopardów realizowany jest program modernizacji czołgów, które już są w wyposażeniu polskich sił zbrojnych. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił w ubiegłym tygodniu do dialogu technicznego firmy zainteresowane kontraktem. Tematem rozmów, oprócz spraw związanych z wymaganiami technicznymi, będzie oczekiwany przez MON transfer technologii do naszego kraju oraz realizacja zamówienia przy jak największym udziale przemysłu polskiego.
Polska armia chce unowocześnić w posiadanych przez siebie Leopardach m.in. urządzenia optoelektroniczne, pancerz, system stabilizacji armaty, kierowania ogniem oraz systemy łączności.
Armia przymierza się do modernizacji posiadanych Leopardów, a Bumar zawiązał konsorcjum, które planuje budowę nowego, polskiego czołgu podstawowego. O przyszłości polskich wojsk pancernych czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.
Powstanie polski czołg. Czy to realne?
To ma być pierwszy od czasów II wojny światowej stuprocentowo polski czołg, który wyjedzie na poligony. Do realizacji projektu polskie firmy zbrojeniowe pod wodzą Bumaru zawiązały konsorcjum. Pytanie, czy się uda? Rozpoczęty kilka lat temu projekt czołgu Anders nie został dokończony. |
||
Leopardy jak nowe
Gruntowna modernizacja czeka niemieckie czołgi będące w wyposażeniu polskiej armii. Na początku roku MON ogłosi przetarg na unowocześnienie 128 Leopardów 2A4. Wojsko chce, by maszyny miały lepsze urządzenia optoelektroniczne oraz armatę. Ulepszony ma zostać także pancerz, system kierowania ogniem i systemy łączności. |
autor zdjęć: mjr Szczepan Głuszczak
komentarze