moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje polska NASA

Polski satelita ostrzegający przed meteorytami  w kosmosie i system nawigacyjny podobny do GPS? Czemu nie. Dziś rusza Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej, które zostało okrzyknięte polską NASA. Nad kosmicznymi technologiami będą w nim pracować naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN i Wojskowej Akademii Technicznej.

W ciągu najbliższych 5 lat naukowcy chcą zrealizować 20 projektów. Ich wartość jest szacowana na kilkadziesiąt milionów złotych. Zajmą się między innymi budową europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Dzięki niemu będzie można dokładnie określić gdzie znajduje się poszukiwany obiekt czy miejsce. System będzie działał jak ultra dokładny GPS. Do tej pory Polska nie miała własnej nawigacji, korzystała z systemów amerykańskich i rosyjskich.

Inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych i WAT-u zajmą się też problemem kosmicznych śmieci. Zaprojektują satelitę, który będzie monitorował to, co dzieje się w kosmosie. Prace nad nim trwają od 2008 roku. – Teraz wchodzimy w drugą fazę projektu, będziemy pracować nad systemem ostrzegania przed kosmicznymi śmieciami oraz asteroidami i meteorytami i prognozowaniem pogody w kosmosie – opowiada prof. Mariusz Figurski, prorektor ds. rozwoju WAT-u, koordynator projektu.

 – Centrum to dopiero początek – mówi prof. Figurski. – Chcemy, żeby polskie ośrodki zajmujące się technologiami kosmicznymi i satelitarnymi integrowały się, tworzyły platformy współpracy. To szansa na to, żeby nasze pomysły były konkurencyjne na europejskich i światowych rynkach

– Będziemy otwarci na współpracę nie tylko z polskimi naukowcami, ale i tymi z zagranicy. Chcielibyśmy również, aby Centrum stało się ośrodkiem edukacyjnym i opiniotwórczym dla nauki, przemysłu i gospodarki w zakresie inżynierii kosmicznej i satelitarnej – dodaje prof. Figurski.

Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej rusza pięć miesięcy po przystąpieniu Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, międzynarodowej organizacji krajów zachodnioeuropejskich powołanej w celu eksploracji i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. We wrześniu 2012 roku  na łamach polski-zbrojnej.pl prof. Jerzy Gotowała, wykładowca Akademii Obrony Narodowej, pisał, że wstąpienie Polski do klubu kosmicznego przyniesie korzyści gospodarcze i obronne.

A powstanie Centrum jest szansą dla polskiej gospodarki. Bo pomysłodawcy instytucji liczą na to, że na rynku pojawią się nowe firmy, które zajmą się realizowaniem idei naukowców. – Inżynierowie mogą na przykład wymyślić łazika, ale ktoś go musi wyprodukować. I tu pojawia się szansa dla przedsiębiorców – tłumaczy płk Wiesław Grzegorzewski, rzecznik prasowy WAT-u. Naukowcy liczą też na to, że dzięki sprzedaży licencji na ich pomysły, uda im się zdobyć około 1 miliona złotych rocznie.

Istnienie Centrum jest niezbędne, żeby naukowcy mogli sprzedawać swoje pomysły. - Dotychczasowa działalność w sektorze technologii kosmicznych w Polsce była prowadzona w sposób nieskoordynowany i była bardzo rozproszona zarówno między instytucje, przemysł, jak i administrację – mówi prof. Jerzy Gotowała.  KCIKiS jest instytucją, która ma uporządkować procedury. – Nasze pomysły nie będą lądowały w szufladzie, jeśli ktoś się nimi zainteresuje, będziemy mogli sprzedawać licencje na nie – cieszą się naukowcy.

Pomysłem Centrum jest też nowy kierunek studiów – inżynieria kosmiczna. Co roku miałoby na nim studiować 40 – 50 osób. Pierwszy nabór ma ruszyć na jesieni 2014 roku. Przy okazji w Wojskowej Akademii Technicznej powstaną nowoczesne laboratoria i sale badawcze.

 


O Europejskiej Agencji Kosmicznej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

 

Europejska Agencja Kosmiczna
nową szansą dla Polski
EK

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~moon
1362305040
to bardzo dobry pomysl . powodzenia .
06-FB-5A-5B
~Ankanate 9112
1362218160
Tak Tak Tak!!! Tego właśnie chcą świadomi istnienia Polacy !! :) Polska to bardzo wybitny i utalentowany kraj wierze ze bardzo dużo zdziałają w tym kierunku bo są otwarci na wszelka wiedzę i nie będą dawać wiadomości na których nie maja dowodów pozdrawiam :)
55-39-4D-AC

Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Life Enchanted in Museum Display Case
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Cel – bezpieczna Europa
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Leopards in a Trap
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Tarcza przeciwko agresji
Sportowcy podsumowali 2018 rok i czekają na igrzyska w Chinach
Szef NATO w Warszawie
Życie zaklęte w gablotach
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Karbala – ikona polskich misji zagranicznych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wodowanie „Artemisa”
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Żandarmeria współpracuje z Muzeum Katyńskim
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Alarm dla Jastrzębi
Kolejka dostawców niszczycieli
Kampania wyborcza poza armią
„Strzelnica w powiecie” – MON czeka na wnioski o dotacje
Sukcesy biegających żołnierzy
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Wilno w polskich rękach
Odliczanie do majowej defilady
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Bliski Wschód. Region bez klucza
Panie bez taryfy ulgowej
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Święto stołecznego garnizonu
Świadczyli o zbrodni Sowietów
Katyńskie pamiątki
Błękitna Armia przybywa do Polski
„Sophia” z nową zmianą
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Irackie zapiski gen. Bieńka
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
NATO i kosowska łamigłówka
Żołnierzem możesz się stać, nie musisz się nim urodzić!
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie
Silni w sojuszach – 3 maja defilada w Warszawie
Leopardy w pułapce
Więcej wojska w Łomży
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Remont „Piasta” na finiszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO