moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Państwo z cyberhistorią

Kilka godzin temu wylądowałem w Tallinnie. Małe, urokliwe miasto z niemal tysiącletnią historią. Od przepisanych z przewodnika informacji o stolicy Estonii znacznie ciekawsza wydaje się jednak odpowiedź na pytanie, dlaczego się tu znalazłem. Cóż, zaczyna się jak w typowej dla Europy Wschodniej opowieści – wszystkiemu winna druga wojna światowa i Jałta. A było to tak… – pisze Maciej Chilczuk, publicysta polski-zbrojnej.pl

W trakcie marszu na Berlin Armia Czerwona wkracza na terytorium Estonii. Na mocy porozumień zwycięskich mocarstw państwa bałtyckie zaliczono do radzieckiej strefy wpływów. ZSRR anektuje więc zdobyte terytorium i przez następnych kilkadziesiąt lat istnieje tu jedynie republika radziecka. W 1947 roku, gdy ucichły już działa i zaczęto budować „nowy, wspaniały świat”, postanowiono oddać hołd żołnierzom Armii Czerwonej, którzy wyzwolili Estonię spod hitlerowskiej okupacji. W centrum Tallinna stanął „Brązowy Żołnierz” – monument ku ich czci.

Upadek systemu i skupienie się Związku Radzieckiego na problemach wewnętrznych (pucz Janajewa) zostały wykorzystane przez Estończyków do ostatecznego uwolnienia się spod władzy Moskwy. W 1991 roku kraj ogłosił niepodległość i rozpoczęła się odbudowa niezależnej państwowości. Jednym z jej elementów było nadanie wydarzeniom z połowy lat czterdziestych ich prawdziwego znaczenia.

W małym kraju, gdzie prawie jedną trzecią mieszkańców stanowili Rosjanie, redefiniowanie „wyzwolenia przez Armię Czerwoną” było nie lada wyzwaniem. Estonia obrała jednak kurs ku Europie i konsekwentnie dążyła do osiągnięcia politycznych celów – wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej. W 2007 roku podjęto decyzję, by Pomnik Wyzwolicieli Tallinna, bo tak oficjalnie nazywa się „Brązowy Żołnierz”, przenieść na cmentarz wojskowy. Moskwa i przedstawiciele miejscowej mniejszości rosyjskiej zaprotestowali. Na ulicach doszło do zamieszek.

REKLAMA

Prawdziwą areną walki stał się Internet. Serwisy rządowe, strony instytucji publicznych, banków i największej estońskiej gazety codziennej zostały zaatakowane przez hakerów i zablokowane. To był pierwszy w historii tak zmasowany i skoordynowany cyberatak przeprowadzony na informatyczną infrastrukturę państwa. Za akcją stali rosyjscy hakerzy i choć nigdy tego nie udowodniono, działali oni prawdopodobnie w porozumieniu z władzami w Moskwie. Ataki były przeprowadzane z terytorium Rosji, ale jej organy ścigania nie były zainteresowane pomocą w śledztwie prowadzonym przez Estonię.

W trakcie trwającego trzy tygodnie kryzysu do Tallinna przyjechali specjaliści z NATO. Okazało się, że Sojusz Północnoatlantycki, już wtedy niepodzielnie panujący na tradycyjnym polu walki, jest niemal bezbronny wobec nowego zagrożenia – ataku w cyberprzestrzeni. Dobrze zaplanowana akcja hakerów mogłaby wyrządzić więcej szkód niż tradycyjna akcja zbrojna.

Doświadczenia zdobyte przez estońskie służby i chęć zabezpieczenia się przed takim atakiem w przyszłości zaowocowały powołaniem w 2008 roku nowej NATO-wskiej instytucji: Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence, czyli ośrodka koordynującego obronę cyberprzestrzeni. Jej siedziba znajduje się właśnie w Tallinnie.

Na zaproszenie amerykańskiego przedstawicielstwa w NATO dwunastu dziennikarzy z całej Europy przyjechało do Estonii, by wziąć udział w Cyber Tour. Odwiedzimy wspomniane już Centrum i estońskie instytucje zajmujące się cyfrowym światem. Spotkamy się ze specjalistami, których zadaniem jest obrona cyberprzestrzeni Sojuszu. Jeżeli czytacie ten felieton, to znaczy, że na razie jest z nią wszystko w porządku. Ale jak pokazały wypadki z 2007 roku, cyberwojna to już nie wymysł hollywoodzkich scenarzystów. To realne zagrożenie.

Maciej Chilczuk
publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Polskie porty bardziej otwarte
Widzieć i nie być widzianym
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Transportery płyną na drugi brzeg
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
NATO walczy z koronawirusem
Online z mistrzami sportu
Na wakacje z WOT
„Anakonda” rusza na poligony
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Koniec kijowskiego snu
Morskie początki „Anakondy”
Święto żołnierzy służących na misjach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Amerykanie odmładzają F-16
„Harpun” do walki
Białe noce podhalańczyków
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Głos (z) płonącej Warszawy
Sukcesy sportowców w mundurach
Co z tegorocznym MSPO?
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Nowy wiceminister w MON
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
„Ratownik” od nowa
Mercedes nie tylko do holowania
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
MON nie wycofuje się z MSPO
Generał Haller przybył w sam czas
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Ćwiczenia z torpedą
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prawdziwi wojownicy
Na misjach święta inne niż zwykle
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Trzeba rozbić to więzienie!
„Spartan” znów na Mazurach
Agent w generalskich szlifach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO