moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podejrzani o korupcję w rękach Żandarmerii

Sześć osób, w tym dwóch wojskowych z Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Są podejrzewani o korupcję oraz przekroczenie uprawnień podczas realizacji zamówień publicznych. Trwają przesłuchania w prokuraturze.


Śledczy o sprawie wypowiadają się bardzo oszczędnie. Wiadomo, że zatrzymania mają związek ze śledztwem, które Żandarmeria Wojskowa wspólnie z policją prowadzi pod nadzorem Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Do zatrzymań doszło wczoraj. Trzej pracownicy Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni, w tym dwaj żołnierze, zostali doprowadzeni do prokuratury. Za kratki trafili także trzej przedsiębiorcy. Wszyscy są podejrzewani o korupcję i przekroczenie uprawnień przy realizacji zamówień publicznych. Najprawdopodobniej chodzi o remonty w jednostkach wojskowych. – Według naszych szacunków, ogólna wartość zamówień, przy których mogło dochodzić do nieprawidłowości, przekracza milion złotych – wyjaśnia ppłk Marcin Wiącek, rzecznik komendanta Żandarmerii Wojskowej.

W tej chwili trwają przesłuchania w poznańskiej prokuraturze. – Najpewniej będą prowadzone także jutro. Więcej na temat samych przestępstw, zarzutów oraz środków zapobiegawczych, które mogą zostać nałożone na podejrzanych, powiemy dopiero po zakończeniu czynności – tłumaczy ppłk Sławomir Schewe z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

W ostatnich latach poznańska prokuratura prowadziła kilka śledztw dotyczących nieprawidłowości w wojskowych zarządach infrastruktury. Wszystko zaczęło się od rozbicia grupy przestępczej, która działała w RZI w Zielonej Górze. Pracownicy jednostki przez lata ustawiali przetargi, w zamian za co przyjmowali od zaprzyjaźnionych biznesmenów łapówki wysokości 10–20 procent zamówienia. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak do ABW zgłosił się tkwiący w układzie przedsiębiorca.

Rejonowe zarządy infrastruktury odpowiadają za utrzymanie i eksploatację wojskowych nieruchomości. W ich gestii leży, na przykład, rozpisywanie przetargów na remonty jednostek wojskowych. Zarządy podlegają bezpośrednio Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Aleksander Rawski

dodaj komentarz

komentarze

~jaras
1360868160
pare lat temu kolega pierwsz i ostatni raz (z braku laku) zostal wyznaczony do "komisji" przetargowej w kwestji czyszczenia klawiatur kompow w jw. jakiez bylo jego zdziwienie po wszystkim kiedy wygrany wreczyl mu koperte ze slowami tradycyjne 10 procent . to byly grosze ale zastanawialismy sie ile wynisily te kopertowki po przetargach na remont wartowni czy innych obiektow koszarowych.ciekawe ,ze niektore z nich niedlugo potem szly pod mlotek.
2E-21-38-59

Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Awanse w Dniu Flagi
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Czekając na czołgi
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
JWK trenuje na paralotniach
„Kryzys” na AWL-u
Zły Łęg nie taki straszny
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zbrodnia i kłamstwo
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Syndrom Karbali
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Szef MON-u na Defence24 Days
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Rzeźnik w rękach GROM-u
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Pościg Leopardów
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Wypadek w PKW UNIFIL
Kosmiczne oko armii
Marynarz w koreańskim tyglu
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Mundury noszą ludzie
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Nauki i nauczki z Afganistanu
Lekcja 3 Maja
Powrót WAM-u
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Polacy w morskiej tarczy
Systemy antydronowe poszukiwane
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
WAM coraz bliżej Łodzi
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Groźny incydent w Libanie
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Wicepremier apeluje o jedność
Początek wielkiej historii
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Od cyberkursu po mundurówkę
Pancerne starcie w Świętoszowie
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Zbrodnia bez kary
Medyczne centrum w Krakowie
Adaptacja i realizm
‘X’ Without Unknowns
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wielkie serce K9
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Bieg ku pamięci bohaterów
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Mosty nad Narwią
NATO i USA o Iranie
Czołgi poszły w las
Świat się zbroi na rekordową skalę
Polska będzie produkować Pantery

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO