moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mali może liczyć na sojuszniczą pomoc

Państwa europejskie i afrykańskie poparły rozmieszczenie w Mali sił pokojowych ONZ – ustalono podczas wtorkowego spotkania w Brukseli. Unia Europejska przekaże na pomoc dla tego kraju ćwierć miliarda euro. Francja rozważa powolne wycofywanie z niego swoich żołnierzy.


„Błękitne hełmy” zastąpiłyby wojska z Afryki. Francuski minister rozwoju Pascal Canfin powiedział, że koncepcję przekazania ONZ odpowiedzialności za misję w Mali popierają, poza jego krajem, Unia Afrykańska, USA oraz Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS). Dodał jednak, że najpierw należy – zgodnie z ustaleniami – rozmieścić tam wojska z krajów afrykańskich. Przewodniczący Komisji ECOWAS Kadre Desire Ouedraogo stwierdził, że Wspólnota i UA chcą udziału ONZ w dalszych operacjach w Mali, ale misja pokojowa musi mieć mandat, który pozwoli jej działać skutecznie. Podobnego zdania był malijski minister spraw zagranicznych Tieman Coulibaly. Inni uczestnicy brukselskiego spotkania wskazywali na istotną zaletę wysłania oficjalnych sił ONZ do Mali. W ich utrzymaniu musiałyby uczestniczyć wszystkie państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, finansowanie zaś misji afrykańskiej opiera się jedynie na dobrowolnie przekazywanych kwotach.

Operacja "Serval" - budowa zaplecza. Reżyseria: Pascal Dupont. Produkcja: Studio Beta Prod 32. Zdjęcia: EMA/ECPAD. Muzyka: Mathieu Gauriat.

Podczas brukselskiego spotkania przedstawiciele ponad 40 państw i międzynarodowych organizacji dyskutowali także o sposobach wzmocnienia działań militarnych przeciwko islamskim rebeliantom w północnym Mali, jak również o wspieraniu demokracji i rozwoju gospodarczego oraz o przestrzeganiu praw człowieka w tym jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Ustalono między innymi, że Unia Europejska odmrozi 250 mln euro pomocy dla Bamako. Wstrzymano ją po wojskowym zamachu stanu w marcu 2012 roku. – Pokazujemy, że UE angażuje się w pomoc w celu rozwiązania kryzysu w Mali oraz we wspieranie Malijczyków – podsumowała spotkanie w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Kraje UE potwierdziły wysłanie do Mali ponad 500-osobowej misji z zadaniem szkolenia tamtejszej armii. Najwięcej będzie w niej wojskowych z Francji i Niemiec. Polska postanowiła wysłać 20 żołnierzy. – Większość potrzeb została zaspokojona. Mamy nadzieję, że ostatnie stanowiska zostaną obsadzone w najbliższych dniach – Reuters zacytował anonimowego informatora. Grupa rekonesansowa przybędzie do Bamako w piątek.

Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius powiedział w wywiadzie prasowym, że za kilka tygodni jego kraj rozpocznie wycofywanie swoich sił. – Myślę, że od marca, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, liczba francuskich żołnierzy się zmniejszy – stwierdził szef dyplomacji. Obecnie w Mali jest około 4 tys. wojskowych z Francji. Rozmieszczono tam także 3,8 tys. z 8 tys. żołnierzy zadeklarowanych przez państwa Afryki. Największy jest kontyngent czadyjski. Około 1800 Czadyjczyków stacjonuje w rejonie miasta Kidal. Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian poinformował, że od początku operacji „Serval” zginęło podczas bombardowań oraz w bezpośredniej walce kilkuset dżihadystów.

Źródła: Reuters, defense.gouv.fr, RFI, lesechos.fr, TVN 24, PAPO postępach wojsk francuskich i koalicji afrykańskiej w Mali czytaj też:

WR

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1360162500
rozumiem, że handlowcy z Bumaru już jadą z ofertą. panowie jest 1 miliard złotych do "wyhaczenia".
00-B3-ED-57

Legionowski szpital niemal gotowy
 
Na wolność przez dwa mury
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
W BBN o sytuacji na granicy
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Dywizjon 303 w Napoleonie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
W Brukseli o przyszłości NATO
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Rodzeństwo na medal
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Border Protection Is a Priority
Saperzy rozminowują Kłaj
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Przesiadka do klasy premium
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Oczy na wschodnią flankę
Survival w Kosowie
Zostań wojskowym muzykiem
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nowe radary dla MW
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Bombardowanie Monte Cassino
Drony na fali
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Nauka kruszenia lodu
Wiedza, która ratuje życie
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Zbuduj formę na wiosnę!
Misja nie tylko wojskowa
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Pierwszy krok do zawodowców
Zima, skały i kawalerzyści
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zielony, żółty czy czerwony?
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Hiszpańskie dylematy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Rosomaki będą groźniejsze
Polak w szkole boardingu
Z pomocą dla Libanu
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Kolejna prowokacja na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Jak Perun z Piratem
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nowe garaże dla Leopardów
Bez AK, ale nadal w walce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO