moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie wojsko jedzie na misję do Mali

Dwudziestu specjalistów wojskowych wyjedzie do Mali – zdecydował dziś polski rząd. Wesprą oni misję szkoleniową Unii Europejskiej w Afryce Zachodniej. Wniosek w tej sprawie skierował do prezydenta rząd. Państwa zaangażowane w akcję pomocy Mali ogłosiły, że na jej prowadzenie zebrano ponad 455 mln dolarów.


Polacy mają być w Mali od 16 lutego do końca roku. Ich udział w misji będzie kosztował niecałe 6 mln zł.

W połowie stycznia szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej powołali wojskową misję szkoleniową EUTM Mali, która ma pomóc w wyszkoleniu afrykańskiej armii. W unijnej misji ma wziąć udział 20 polskich instruktorów. Nasze władze od początku zapewniały, że udział polskiej armii w misji nie będzie miał charakteru bojowego. – W przypadku Polski, tak jak zadeklarował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, w grę wchodzi jedynie rozważenie udziału w misji szkoleniowej UE – zapewniał portal polska-zbrojna.pl Tomasz Siemoniak, szef MON.

Przed decyzją Unii, na interwencję wojskową w Mali zdecydowała się Francja, która miała zgodę Rady Bezpieczeństwa ONZ. W operacji „Serval”, rozpoczętej 11 stycznia, uczestniczy kilka tysięcy żołnierzy z Francji, Mali i państw Afryki Zachodniej. Pomoc wojskową zaoferowali także m.in. Amerykanie, Niemcy i Brytyjczycy. Celem działań wojska jest powstrzymanie ofensywy powiązanych z Al-Kaidą islamistów, którzy opanowali północ kraju.

W poniedziałek premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem Francji Francois Hollande’em. Tusk zapewnił raz jeszcze, że „nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych ze strony polskich żołnierzy”. Podkreślił jednak, że nasz udział w misji ma jedynie „pomóc w utrzymaniu stabilności tego regionu”. Nie wykluczył też wysłania do Afryki potrzebnego tam sprzętu wojskowego. – O szczegółach będą rozmawiać ministrowie obrony Polski i Francji – dodał.

W poniedziałek oddziały francusko-malijskie zajęły bez walki słynne z zabytków saharyjskie miasto Timbuktu. W operacji wzięło udział 1000 Francuzów i 200 Malijczyków. Wyzwolone miasto wraca do życia. Jednak po rządach islamistów pozostały trwałe ślady. Zniszczyli oni zabytkowe mauzolea i spalili ponad trzy tysiące manuskryptów. Przybyłych żołnierzy witały okrzyki radości i festiwal muzyczny na ulicach miasta. – Dziś jest wolność, najdroższa rzecz na świecie – stwierdził jeden z mieszkańców Timbuktu. Pułkownik Paul Gèze, dowódca 21 Pułku Piechoty Morskiej, powiedział, iż dało się odczuć, że ludzie czekali długo na tę chwilę.


Opór dżihadystów z dnia na dzień słabnie. Tuaregowie z Narodowego Ruchu na rzecz Wyzwolenia Azawadu (MNLA) ogłosili, że przejęli kontrolę nad miastem Kidal. To ostatnia duża miejscowość na północy Mali, która pozostawała jeszcze w rękach islamskich bojowników. Ibrahim Ag Mohamed Assaleh, odpowiedzialny w MNLA za kontakty zagraniczne, powiedział, że organizacja chce współdziałać z Francją w walce z islamistami. Jak twierdzą Tuaregowie brak większego oporu ze strony dżihadystów i dezercja wynikają z tego, że wielu młodych ludzi wstąpiło w ich szeregi dla przygody i korzyści materialnych, a nie ze względu na ideologię. Gdy dostrzegli beznadziejność sytuacji, zaczęli odchodzić. Jednak, jak twierdzą eksperci, brak oporu może być celową strategią. Bojownicy postanowili wtopić się w miejscową ludność i niebawem zaczną podkładać miny pułapki oraz dokonywać zamachów samobójczych.

Podczas konferencji donatorów w Addis Abebie udało się zebrać na potrzeby militarne i humanitarne w Mali ponad 455 mln dolarów. Informację o tym przekazał we wtorek dziennikarzom Ramtane Lamamra, komisarz Unii Afrykańskiej ds. Pokoju i Bezpieczeństwa. Do tego dojdzie też pomoc materialna. Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius zadeklarował, że jego kraj przeznaczy 63 mln dolarów na wsparcie logistyczne wojsk afrykańskich w Mali i dla armii malijskiej.

Wielka Brytania wyśle do Afryki Zachodniej 350 wojskowych. 40 z instruktorów trafi do Mali. Następnych 200 ma szkolić w anglojęzycznych państwach regionu afrykańskich żołnierzy uczestniczących w misji. Pozostali będą ochraniać instruktorów.

Źródło: RFI, Reuters, lesechos.fr, defense.gouv.fr, BBC News


Dyskusja na portalu polska-zbrojna.pl, czy Polska powinna zaangażować się w operację w Mali i jak mógłby wyglądać nasz wkład w europejską misję.

   
minister Tomasz Siemoniak   gen. dyw. Bogusław Pacek   prof. Roman Kuźniar
wr

autor zdjęć: Ministère de la Défense

dodaj komentarz

komentarze

~Henryk Gruszka
1388043780
Zupełna farsa. Znowu szykujcie matki swoich synów na mięso armatnie! A ty obywatelu nie będziesz leczony bo trzeba wesprzeć finansowo militarne poczynania sojuszników w dojeniu Afryki. Naszym prominentom już są szykowane intratne posadki i sowite wykłady. A ty obywatelu po to nas wybrałeś abyśmy się zdążyli przez kadencję urządzić na całe życie. A co do tego, że coś nie tak. To się odpieprz jak nas wybrałeś to teraz takie nasze prawo!
13-94-1D-EF
~adell
1359654360
kolejna "misja", operacja "kinetyczna" jeszcze jeden stadion, jeszcze wiecej radarow ... Boze, kiedy my zmadrzejemy !!
AE-02-49-19
~MacCormick
1359554580
Ile nowego sprzętu, albo chociaż amunicji do ostrych strzelań można kupić za 6 mln zł? Ile nowych Spików,KB "Bor",KB "Tor", MSBS, Pocisków Grom? Nasi szkoleniowcy sprawdzili się już w Afganistanie. Teraz niech szkolą Polaków. Szkoda naszych złotówek na Mali.
30-6C-F8-D9
~scoobydoopoznan
1359544020
MB - a zaprawa? Pompki? Bo strzelać potrafią http://www.youtube.com/watch?v=Hp2P8srFi4I . Tych 20 "specjalistów" m nauczyć Malijczyków imitacji : ofensywy dźwięku ZMECH'u i ostrzału z langusty oraz goździka... .
00-B3-ED-57
~konstruktor
1359495060
No ale właściwie po co jadą??? i co my z tego będziemy mieć znowu nic. Zupełna bzdura. Po co Francuzów mało??? Niech wezmą Polaków z Legii hehhehe
0B-A6-CE-31
~MB
1359484620
wysyłanie specialistów ... jakiś żart jak można szkolić kogoś na sprzęcie którego się nie posiada ... to jak wysłać instruktora do usa i szkolić go na samolotach np su... A co z tego Polska będzie mieć jak zwykle nic jak było w Iraku czy Afganie, może rząd sam się wyśle .... a najlepiej zrobić wszędzie misje szkoleniowe ... większość się nie miesza ale Polska musi się pokazać, ok ale coś za coś ...
CB-B3-0E-45
~GJ
1359472500
Jednak niczego się nie nauczyli,znowu wyślą naszych na nie wiadomo jaką długą wojenkę zabijać walczących o suwerenność i własne nikomu nie podporządkowane państwo.Kogo mają szkolić,jaką wiedzę tajemną mają przekazać tym w turbanach z kałachem niepotrafiącym czytać- ściema.Francuzi chcą koszty rozłożyć na naiwnych polaczków bo Włosi i Niemcy powiedzieli NIE.Co będziemy w zamian mieli bo że to będzie nas kosztowało nie 6 ale 60 albo 600 mln zł dozgonną wdzięczność i poklepywanie żart.Najlepiej jak ma to być misja szkoleniowa niech rząd sam się tam przeleci nauczać demokracji, wolności i wolnego handlu to za 5 lat im piasku zabraknie na pustyni ...
9E-A7-69-70
~scoobydoopoznan
1359469320
Niech wezmą ze sobą 6 rodzajów kawy i jakieś dobre ciastka.
00-B3-ED-57

Spotkanie Rady NATO–Rosja
 
Zielony, żółty czy czerwony?
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Misja nie tylko wojskowa
Rodzeństwo na medal
Bez AK, ale nadal w walce
Jak Perun z Piratem
Rosomaki będą groźniejsze
Legionowski szpital niemal gotowy
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Wiedza, która ratuje życie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Jakie zmiany dla podchorążych?
Border Protection Is a Priority
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Saperzy rozminowują Kłaj
Drony na fali
Nowe garaże dla Leopardów
Przesiadka do klasy premium
Nowe radary dla MW
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Nowa Rada przy prezydencie
Bombardowanie Monte Cassino
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Polak w szkole boardingu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Survival w Kosowie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Z pomocą dla Libanu
Zostań wojskowym muzykiem
Zbuduj formę na wiosnę!
Kolejna prowokacja na granicy
Nauka kruszenia lodu
W Brukseli o przyszłości NATO
Pierwszy krok do zawodowców
W BBN o sytuacji na granicy
Dywizjon 303 w Napoleonie
Na wolność przez dwa mury
Oczy na wschodnią flankę
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Hiszpańskie dylematy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Zima, skały i kawalerzyści
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
MON: nie wyciekły tajne informacje
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO