moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kamienie milowe na życiowej drodze

Ponad trzydziestu oficerów kończących zawodową służbę wojskową i opuszczających szeregi Wojsk Lądowych pożegnano 28 stycznia w Dowództwie Wojsk Lądowych. W tym samym dniu powitano trzynastu nowo mianowanych.

W obecności sztandaru i kierowniczej kadry Dowództwa i zaproszonych gości generał broni Zbigniew Głowienia podziękował za służbę 32 oficerom, w tym dwóm generałom. Kończąc służbę wojskową, z mundurem pożegnali się: generał brygady Jarosław Wierzcholski, generał brygady Krzysztof Makowski, pułkownicy: Grzegorz Gocajna, Leszek Stypik, Krzysztof Gradys (wyróżniony Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP), Marek Skubiszewski, Marek Wróblewski, Jerzy Kopeć, Tomasz Czechowski, Janusz Trzpis, Mirosław Polasik, Ryszard Kretkowski, ksiądz Michał Dudicz, podpułkownicy: Stanisław Gorzelańczyk (wyróżniony Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych RP), Sławomir Mizerski, Andrzej Cieślik (wyróżniony Odznaką za Rany i Kontuzje z jedną gwiazdką), Marek Płudowski, Kazimierz Baciak (odznaczony srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”), Adam Bosy (odznaczony złotym medalem „Za Długoletnią Służbę”), Henryk Pożoga, Grzegorz Majewski, Ryszard Jóźwiak oraz major Sławomir Terpiński.

– Wszyscy panowie doskonale wiecie, że w etos służby żołnierskiej wpisane są ciągłe zmiany, konieczność poddawania się coraz to nowym sprawdzianom. Zarówno ci, którzy po wieloletniej służbie żegnają się z nami kończąc służbę wojskową, jak i ci odchodzący na nowe stanowiska służbowe, wpisują się w ten proces ciągłych zmian. Dziękuję Wam za wykonywane przez Was obowiązki na wszystkich stanowiskach. Szkoliliście swoich podwładnych na poligonach, pełniliście służbę poza granicami kraju, uczestniczyliście w ćwiczeniach międzynarodowych. Przez minione lata służby pogłębialiście swoją wiedzę, swój dorobek na kolejnych stanowiskach, a także pomnażaliście dorobek podległych Wam zespołów i całych jednostek, którymi dowodziliście. Zdobyliście bagaż doświadczeń, którym dzieliliście się ze swoimi podwładnymi. Wielu z Was stanowiło wzór do naśladowania i było autorytetami nie tylko dla podwładnych, ale również kolegów i współpracowników. Za to wszystko Wam dzisiaj dziękuję i mam nadzieję, że to bogate doświadczenie wykorzystacie na nowym etapie swego życia, zachowując jednocześnie miłe wspomnienia z okresu służby w Wojskach Lądowych. Możecie być dumni z tego, czego dokonaliście – mówił, zwracając się do żegnanych dowódca Wojsk Lądowych.

REKLAMA

Tego dnia służbę w Wojskach Lądowych, przechodząc na kolejne stanowiska służbowe do innych instytucji, zakończyli: pułkownik Krzysztof Siwek, pułkownik Tomasz Grudziński, pułkownik Sławomir Waliszewski, podpułkownik Tomasz Szulejko awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia pułkownika, podpułkownik Mieczysław Żurawski, podpułkownik Łukasz Andrzejewski-Popow, major Tomasz Sawczuk awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika (wyróżniony Odznaką Honorową Wojsk Lądowych), major Krzysztof Buchholtz awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika i major Karol Kruk awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika.

Na wyższe stanowiska w Dowództwie wyznaczeni zostali: podpułkownik Waldemar Janiak awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia pułkownika, podpułkownik Mirosław Ciężkowski, podpułkownik Zbigniew Nowak, major Wojciech Dalka awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Grzegorz Smerecki awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Andrzej Kowal awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Grzegorz Bednarski awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Janusz Zając awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Sławomir Kasiorkiewicz awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia podpułkownika, major Jarosław Chojnacki, kapitan Rafał Dzierwa awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia majora, kapitan Jacek Kotłowski awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia majora, chorąży Krzysztof Podkuliński awansowany z dniem objęcia obowiązków do stopnia starszego chorążego.

Dotychczasowy dowódca 4 Pułku Przeciwlotniczego pułkownik Marek Śmietana obejmie stanowisko szefa OPL 12 Dywizji Zmechanizowanej.

– Los każdego człowieka znaczą kamienie milowe. Los żołnierza znaczą takie same kamienie, a są nimi kolejne stanowiska i zadania do zrealizowania, wyzwania i stopnie wojskowe. Dzisiaj dotarliśmy do kolejnych kamieni milowych. Dla jednych oznaczają one nowe stanowiska służbowe i awanse. Dla innych, tych, których ja dzisiaj reprezentuję, oznacza to najpoważniejszy kamień milowy związany z zakończeniem służby wojskowej. Zapewniam panów, że decyzja o zakończeniu służby wojskowej dla nikogo z nas nie była decyzją łatwą. Jest to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu, czego nikomu na tej sali tłumaczyć nie muszę – podkreślał przemawiający w imieniu żegnanych generał brygady Jarosław Wierzcholski. – Odchodzimy wszyscy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, zrealizowanych zadań, osiągniętych celów. Osiągaliśmy te cele w doskonale zorganizowanym Dowództwie Wojsk Lądowych. Dlatego chciałbym podziękować Panu Generałowi za Pański leadership, za to że Pan sprawnie, rozważnie i bardzo spokojnie dowodził nami – dziękował generałowi Głowience odchodzący szef wojsk rakietowych i artylerii.

Słowa podziękowania skierował także do zastępcy dowódcy generała dywizji Andrzeja Malinowskiego oraz szefa szkolenia Wojsk Lądowych generała dywizji Marka Tomaszyckiego. Nie zapomniał o wszystkich podwładnych, współpracownikach w Dowództwie i podległych jednostkach. – Pamiętamy o tym, że zadania przez nas tworzone nie trafiały w próżnię, ale spływały do jednostek – do dowódców dywizji, brygad, pułków, batalionów, komendantów centrów i ośrodków szkolenia. Szanowni Panowie, za Waszą wyrozumiałość w stosunku do naszych ułomności serdecznie chcę Wam podziękować. Bez Waszego wsparcia i zrozumienia zadania, które powstawały na szczeblu Wojsk Lądowych, nie zostałyby nigdy zaimplementowane – podkreślał generał Wierzcholski.

Oficerów kończących zawodową służbę wojskową oraz opuszczających szeregi Wojsk Lądowych pożegnała nie tylko kierownicza kadra Dowództwa, ale także dowódcy wszystkich trzech dywizji, dowódcy i przedstawiciele jednostek podległych Dowódcy Wojsk Lądowych, a także byli żołnierze Wojsk Lądowych służący obecnie w innych strukturach, jak dyrektor Departamentu Kontroli MON generał brygady Grzegorz Duda i szef Sztabu – zastępca dowódcy operacyjnego generał dywizji Jerzy Michałowski.

Źródło: Jacek Matuszak/ Wydział Prasowy DWL

PZ

autor zdjęć: st. chor. Grzegorz Litwin

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Proobronni wspierają potrzebujących
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
13 medali żołnierzy na ringu
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Dominatorzy biegów na orientację
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
EkstraKLASA dla uczniów
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Świąteczne prezenty od AMW
Wymagający sprawdzian podoficerów
Laserowa artyleria US Army
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
A17 – następcy Kobbenów?
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Gepardy już na Mazurach
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Obrady ministrów obrony NATO
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
F-16 kończą misję w Estonii
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Żołnierze spieszą z pomocą
Sąd nad systemem
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Polowe fortyfikacje
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
NATO broni cyberprzestrzeni
Święto sportowców w mundurach
„Orca” na Atlantyku
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Start w nieznane
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO