moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zostań polskim rangersem

Agat – najmłodsza jednostka Wojsk Specjalnych szuka kandydatów na komandosów. Za kilka dni rozpocznie się pierwszy etap naboru, tzw. kwalifikacja. Tych, którzy go zaliczą, czeka jeszcze wyczerpująca selekcja w Bieszczadach.

Na kwalifikacje do Jednostki Wojskowej Agat z Gliwic mogą się zgłaszać żołnierze w służbie czynnej, rezerwiści, żołnierze NSR i funkcjonariusze innych służb mundurowych.

Ten pierwszy sprawdzian ruszy w lutym. Będzie się składał z trzech części: egzaminu sprawnościowego, psychotestów oraz rozmów z psychologiem i komisją kwalifikacyjną.

Na teście sprawnościowym do jednostki obowiązują normy takie, jak dla wojsk powietrznodesantowych i specjalnych. Żeby przejść do kolejnego etapu, czyli rozmowy z psychologiem, trzeba dostać co najmniej czwórkę.

– Na tym etapie odpada najwięcej chętnych – zauważa szef selekcji gliwickiej jednostki specjalnej. – Testy pokazują m.in. czy żołnierz jest ambitny, pracowity, czy ma podzielną uwagę, jaki ma iloraz inteligencji, czy potrafi pracować w grupie.

Kto ma największe szanse dostać się do Agatu? – Najlepiej sprawdzają się ci, którzy przychodzą do nas z desantu i jednostek rozpoznawczych – wyjaśnia ppłk Zbigniew Cerekwicki – szef sztabu jednostki.

Najtrudniejszy sprawdzian – selekcja w Bieszczadach dla kandydatów na polskich rangersów zaczyna się w kwietniu.

Agat powstał 30 czerwca 2011 roku, na wzór amerykańskiego elitarnego 75 Pułku, na bazie rozformowanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach. Dowództwo jednostki, sztab i pierwszy zespół szturmowy „Alfa” będą gotowe do działań operacyjnych już za dwa miesiące. Kandydaci wyłonieni podczas tegorocznej selekcji trafią do nowo formowanych zespołów szturmowych „Bravo” i „Charlie”.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o żołnierzach z Agatu, przeczytaj także:

 

 
AGAT na alpejskich szczytach
  AGAT szturmuje mur
MKS

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Gdy ucichnie artyleria
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Amunicja od Grupy WB
Święto sportowców w mundurach
Niebo pod osłoną
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
W ochronie granicy
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Służba w kadrze
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Militarne Schengen
Kolejne AW149 nadlatują
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Polski Rosomak dalej w produkcji
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Nowe zdolności sił zbrojnych
Panczeniści na podium w Hamar
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Pancerniacy jadą na misję
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Nowe zasady dla kobiet w armii
Kalorie to nie wszystko
Gala Boksu na Bemowie
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Niemcy dla Tarczy Wschód
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Śnieżnik gotowy na Groty
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Wojsko ma swojego satelitę!
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Najdłuższa noc
Combat 56 u terytorialsów
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Dzień wart stu lat
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Niemieckie wsparcie z powietrza
Aby granica była bezpieczna
Kto zostanie Asem Sportu?
Odpalili K9 Thunder
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Plan na WAM
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Seryjny Heron coraz bliżej
Szwedzi w pętli
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Smak służby
Trałowce do remontu
Obywatele chcą być wGotowości
Mundurowi z benefitami
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Nowe K9 w Węgorzewie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO