moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gabinet w komputerze

Wizyta u lekarza przez Internet? Wzorem Amerykanów polscy politycy proponują, by weterani misji korzystali z opieki medycznej również za pomocą komputerów. Zalety? Szybka diagnoza i pomoc w nagłych wypadkach. Pomysł podoba się przyszłym użytkownikom, którzy widzą w nim szansę na szybszy powrót do normalnego życia.


Wprowadzenie zdalnej opieki nad żołnierzami poszkodowanymi na misjach stabilizacyjnych zaproponował poseł Piotr van der Coghen, przewodniczący parlamentarnego Zespołu Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. – Usłyszałem o działalności firmy świadczącej usługi teleopieki osobom starszym i przewlekle chorym. Pomyślałem, że mogłoby to być dobre rozwiązanie także w wypadku polskich weteranów – mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl.

Szczegóły swojego pomysłu przedstawił na posiedzeniu Zespołu. – Chory dostaje komputer z Internetem oraz medyczne akcesoria diagnostyczne. W razie potrzeby, o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu i bez kolejki może skorzystać z porady lekarskiej – tłumaczy poseł.

Dzięki współpracującej z komputerem aparaturze diagnostycznej (np. aparat EKG, ciśnieniomierz czy glukometr) lekarz może sprawdzić pracę serca, poziom cukru czy ciśnienie. Na podstawie danych otrzymanych od pacjenta szybko zidentyfikuje ewentualne problemy zdrowotne i odpowiednio na nie zareaguje – zleci wizytę u lekarza lub wezwie natychmiastową pomoc. System zakłada też udzielanie pomocy psychologicznej. Nie wiadomo jeszcze na jaką skalę i z jakich funduszy miałby być finansowany monitoring weteranów w Polsce.

Co sądzi wojsko? – Takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić w sytuacjach kryzysowych, w których pacjent potrzebuje natychmiastowej pomocy psychologicznej. Pomysł teleopieki, jeśli chodzi o monitoring zdrowia fizycznego, jest także godny rozważenia – mówi ppłk Agnieszka Gumińska, psycholog wojskowy z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Idea ta podoba się też weteranom. – Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, które mogą pomóc ludziom z naszego środowiska w powrocie do normalnego życia – mówi Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

System teleopieki od ponad dziesięciu lat z powodzeniem jest stosowany wobec weteranów amerykańskich. Koordynuje go Departament do spraw Weteranów. Często to pomoc psychiatryczna czy psychologiczna, która ma zapobiegać – dość licznym w amerykańskim środowisku weteranów – samobójstwom. Monitorowani są najczęściej weterani przewlekle chorzy, z ograniczoną samodzielnością życiową i sprawnością ruchową lub właśnie ci, z problemami natury psychicznej. Za pomocą specjalnych urządzeń codziennie przekazują koordynatorom informacje dotyczące swojego stanu zdrowia czy samopoczucia. Amerykańscy weterani korzystają z teleopieki dobrowolnie, tak długo, jak to konieczne: część z nich kilka miesięcy, inni do końca życia.

Według danych Departamentu do spraw Weteranów zastosowanie programu teleopieki zmniejszyło o blisko 30 proc. liczbę hospitalizacji misjonarzy oraz zredukowało koszty opieki medycznej nad weteranami.PG

autor zdjęć: fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~janusz
1358540280
Bardzo dobry pomysl, tylko skąd się wezmą pieniądze na to.Do tego trzeba dodać wszystkie problemy z tym związane które wymyślą polscy urzędnicy a oni mają bujną wyobrażnie. Popieram. Weteran
09-F2-3B-C4

Kobieta technikiem pokładowym Casy
 
Następcy Wstęg poszukiwani
Kondor wystartował
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Serwis AW101 w Łodzi
Benemerenti 2020
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Misje na dłużej
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Nowy wiceminister w MON
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Obradowała Rada Gabinetowa
Kajak idealny dla komandosa
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Beagle dla żołnierzy?
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Ropą Polska stała
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
They Train Together, They Fight Together
Nowe śmigłowce specjalsów
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Za wolność naszą i waszą
Posłowie o sytuacji w Iraku
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
USA nie zacznie wojny z Iranem
Przeciw trzem wrogom
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Rekordowy budżet MON
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
„Mewa” po służbie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
We Are All Darfur

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO