moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gabinet w komputerze

Wizyta u lekarza przez Internet? Wzorem Amerykanów polscy politycy proponują, by weterani misji korzystali z opieki medycznej również za pomocą komputerów. Zalety? Szybka diagnoza i pomoc w nagłych wypadkach. Pomysł podoba się przyszłym użytkownikom, którzy widzą w nim szansę na szybszy powrót do normalnego życia.


Wprowadzenie zdalnej opieki nad żołnierzami poszkodowanymi na misjach stabilizacyjnych zaproponował poseł Piotr van der Coghen, przewodniczący parlamentarnego Zespołu Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. – Usłyszałem o działalności firmy świadczącej usługi teleopieki osobom starszym i przewlekle chorym. Pomyślałem, że mogłoby to być dobre rozwiązanie także w wypadku polskich weteranów – mówi w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl.

Szczegóły swojego pomysłu przedstawił na posiedzeniu Zespołu. – Chory dostaje komputer z Internetem oraz medyczne akcesoria diagnostyczne. W razie potrzeby, o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu i bez kolejki może skorzystać z porady lekarskiej – tłumaczy poseł.

Dzięki współpracującej z komputerem aparaturze diagnostycznej (np. aparat EKG, ciśnieniomierz czy glukometr) lekarz może sprawdzić pracę serca, poziom cukru czy ciśnienie. Na podstawie danych otrzymanych od pacjenta szybko zidentyfikuje ewentualne problemy zdrowotne i odpowiednio na nie zareaguje – zleci wizytę u lekarza lub wezwie natychmiastową pomoc. System zakłada też udzielanie pomocy psychologicznej. Nie wiadomo jeszcze na jaką skalę i z jakich funduszy miałby być finansowany monitoring weteranów w Polsce.

Co sądzi wojsko? – Takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić w sytuacjach kryzysowych, w których pacjent potrzebuje natychmiastowej pomocy psychologicznej. Pomysł teleopieki, jeśli chodzi o monitoring zdrowia fizycznego, jest także godny rozważenia – mówi ppłk Agnieszka Gumińska, psycholog wojskowy z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON.

Idea ta podoba się też weteranom. – Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, które mogą pomóc ludziom z naszego środowiska w powrocie do normalnego życia – mówi Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

System teleopieki od ponad dziesięciu lat z powodzeniem jest stosowany wobec weteranów amerykańskich. Koordynuje go Departament do spraw Weteranów. Często to pomoc psychiatryczna czy psychologiczna, która ma zapobiegać – dość licznym w amerykańskim środowisku weteranów – samobójstwom. Monitorowani są najczęściej weterani przewlekle chorzy, z ograniczoną samodzielnością życiową i sprawnością ruchową lub właśnie ci, z problemami natury psychicznej. Za pomocą specjalnych urządzeń codziennie przekazują koordynatorom informacje dotyczące swojego stanu zdrowia czy samopoczucia. Amerykańscy weterani korzystają z teleopieki dobrowolnie, tak długo, jak to konieczne: część z nich kilka miesięcy, inni do końca życia.

Według danych Departamentu do spraw Weteranów zastosowanie programu teleopieki zmniejszyło o blisko 30 proc. liczbę hospitalizacji misjonarzy oraz zredukowało koszty opieki medycznej nad weteranami.PG

autor zdjęć: fotolia

dodaj komentarz

komentarze

~janusz
1358540280
Bardzo dobry pomysl, tylko skąd się wezmą pieniądze na to.Do tego trzeba dodać wszystkie problemy z tym związane które wymyślą polscy urzędnicy a oni mają bujną wyobrażnie. Popieram. Weteran
09-F2-3B-C4

Piknik ze smakiem
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
„Pułaski” wrócił do kraju
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Rozpoczynamy nową erę
Czarny odchodzi do cywila
Blitzkrieg na stepach Mongolii
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przez krew zdobyty Śląsk
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wozy amunicyjne do Raków
Od sojusznika do kata
Śladami Pierwszej Pancernej
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
Cienka niebieska linia
Sprawdzają Brutusa
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Rivalry on Closed Sea
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wielofunkcyjny scyzoryk
Irańskie szachy
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
A Wave of Alliances
Zielonka dla Patriotów
Najpierw „Sonda”, później promocja
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Preselekcja u komandosów
Świętuj z wojskiem na piknikach!
High Confidence Operations
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Przysięga śląskich terytorialsów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO