moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i BBN o zmianach w armii

Reforma dowodzenia ma uprościć system i skrócić czas podejmowania decyzji – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po dzisiejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Omawiano na nim, przygotowany przez resort obrony, projekt zmian w armii.

Prezydent Bronisław Komorowski i prof. Stanisław Koziej, szef BBN.

– To sprawa arcyważna dla przyszłości polskiego systemu obronności i sił zbrojnych – podkreślał prezydent Komorowski. Jego zdaniem, przeprowadzenie reformy jest niezbędne, by Polska mogła skuteczniej rozwijać armię, tak by była ona przygotowana do reakcji na wypadek zagrożenia kraju.

Prezydent zaznaczył, że potrzeba reformy systemu dowodzenia została odsunięta w czasie z powodu zaangażowania się Polski w misje poza granicami kraju. – Zamiast niej nastąpił proces rozbudowywania centralnych struktur dowodzenia. Dziś armia liczy mniej niż 100 tys. żołnierzy i jest siedem dowództw najwyższego szczebla, co jest absolutnie niezdrową sytuacją, konieczną do zmiany – powiedział prezydent Komorowski.

Co miałoby się zmienić? Głównym celem reformy jest rozdzielenie trzech najważniejszych funkcji dowodzenia centralnego między odrębne instytucje. Planowaniem strategicznym miałby zajmować się Sztab Generalny Wojska Polskiego, jako główny organ doradczy Ministra Obrony Narodowej. Za codzienne dowodzenie armią odpowiadałoby Dowództwo Generalne, a dowodzenie operacyjne (w sytuacjach kryzysowych i w czasie wojny) powierzone zostałoby Dowództwu Operacyjnemu.

Propozycja Ministerstwa Obrony Narodowej zakłada zmianę dzisiejszej sytuacji, w której Sztab Generalny znajduje się między resortem obrony a wojskiem. Po reformie dwa dowództwa centralne będą podlegały bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Dostosuje ona także polski system do ogólnoświatowych tendencji tworzenia połączonych organów dowodzenia. Jak pokazuje praktyka ostatnich 20 lat, współczesne działania wojskowe mają charakter operacji połączonych, w których zaangażowane są różne rodzaje sił zbrojnych. Podobną strukturę kierowania mają dzisiaj największe i najskuteczniejsze armie świata, między innymi Sojusz Północnoatlantycki oraz Stany Zjednoczone.

– Chciałbym, by opozycja wzniosła się ponad podziały oraz bieżące interesy i wspólnym wysiłkiem przeprowadziła tę reformę przez Sejm. Mam nadzieję, że zdołamy przekonać opinię publiczną, że są możliwe wspólne działania, którym przyświeca zrozumienie dla interesu Polski – mówił prezydent.

Za kilka tygodni projekt reformy armii ma trafić do parlamentu. Zmiany w prawie powinny wejść w życie w pierwszym półroczu bieżącego roku, natomiast pełne wdrożenie nowej struktury ma nastąpić do końca 2014 roku.

Komentarz ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka dla portalu polska-zbrojna.pl – Reforma dowodzenia ponad podziałami.

Inne publikacje dotyczące reformy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi:

Jak najlepiej dowodzić nowoczesną armią

Reforma dowodzenia była konsultowana

Reforma dowodzenia

„Tak” dla reformy dowodzenia armią

Rusza reforma armii

MC

autor zdjęć: BBN

dodaj komentarz

komentarze

~Guziec
1359402180
Nie wiem czy jest to wielka zmiana znów się de facto robi miejsca dla gwiazdorów czytaj oficerów starszych i generałów. Filar polskiej Armii korpus szeregowych nadal jest wołem roboczym wojska i nadal będzie na kontraktach po 3 lata lub mniej i tak do 12 lat potem gro z nich do cywila. Piszą o armiach NATO i U.S tam jest inaczej kontrakty są max 2 jak się nie rozwija żołnierz to cywil Ale tam podstawą Armii jest PODOFICER dlaczego u nas tak nie może być???? Proponuję by po drugim kontrakcie awansować na podoficera niech służy i się rozwija to propozycja dla tych co wkładają serce w to co robią DLACZEGO PANIE MINISTRZE TRZONEM ARMII NIE MOGĄ BYĆ PODOFICEROWIE JAK W ARMII USA????
4C-1E-0F-ED
~scoobydoopoznan
1358414520
Polak -mógłbyś wymienić konkretne modele i hipoteczne ich zastosowanie ... Szczególnie interesuje mnie te 3000 czołgów . napisz jakich i poco i ile trzeba paliwa do nich zgromadzić w jakich cysternach i gdzie .
00-B3-ED-57
~POLAK
1358376420
ARMIA MNIEJ NIŻ 100 TYŚ, ŚMIECH, POLSCE POTRZEBNA JEST ARMIA, MOŻE INACZEJ POLSKA MUSI MIEĆ ARMIE SILNĄ MINIMUM 200 TYŚ DO TEGO NIE 48 SAMOLOTÓW F-16 A MINIMUM 350 TAKICH SAMOLOTÓW, DO TEGO 400 ŚMIGŁOWCÓW, 3000 CZOŁGÓW 7000 WOZÓW TYPU ROSOMAK, CASY SYSTEM OBRONY RAKIETOWEJ I PRZECIWLOTNICZEJ (OKOŁO 100 ZESTAWÓW A NIE 20 JAK PLANUJE ARMIA) WTEDY POLSKA MOZE CZUĆ SIĘ BEZPIECZNA, DZISIEJSZA POLSKA ARMIA MA SIĘ JESZCZE GORZEJ W PORÓWNANIU Z 1939 ROKIEM NA TLE SASIADÓW NIEMCÓW I ROSJI.
AB-5D-0D-6E

Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
 
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Trudna droga
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Los Polski naszym losem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Gotowi na misję
Razem się szkolą, razem walczą
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kontenery dla Wisły
Gorące obrady NATO w Londynie
Unwanted Treaty
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Amunicja i miny dla armii
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ostre strzelanie artylerzystów
Jak gra dowódca, grają wszyscy
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Defense Without Politics
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Szwedzki baypass przed „Orką”
Z archiwum „Szarego”
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowe laboratorium WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kto zostawia ślady w sieci
Paczki dla kresowiaków
Włosko-polski sojusz kosmiczny
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Volhynian Lion Hearts
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Terytorialsi za oceanem
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Leopardy na Podkarpaciu
Wrocław czeka na Amerykanów
Klucz do dobrych relacji
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Klasy wojskowe po nowemu
The Army Enters the Frame
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO