moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i BBN o zmianach w armii

Reforma dowodzenia ma uprościć system i skrócić czas podejmowania decyzji – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po dzisiejszym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Omawiano na nim, przygotowany przez resort obrony, projekt zmian w armii.

Prezydent Bronisław Komorowski i prof. Stanisław Koziej, szef BBN.

– To sprawa arcyważna dla przyszłości polskiego systemu obronności i sił zbrojnych – podkreślał prezydent Komorowski. Jego zdaniem, przeprowadzenie reformy jest niezbędne, by Polska mogła skuteczniej rozwijać armię, tak by była ona przygotowana do reakcji na wypadek zagrożenia kraju.

Prezydent zaznaczył, że potrzeba reformy systemu dowodzenia została odsunięta w czasie z powodu zaangażowania się Polski w misje poza granicami kraju. – Zamiast niej nastąpił proces rozbudowywania centralnych struktur dowodzenia. Dziś armia liczy mniej niż 100 tys. żołnierzy i jest siedem dowództw najwyższego szczebla, co jest absolutnie niezdrową sytuacją, konieczną do zmiany – powiedział prezydent Komorowski.

Co miałoby się zmienić? Głównym celem reformy jest rozdzielenie trzech najważniejszych funkcji dowodzenia centralnego między odrębne instytucje. Planowaniem strategicznym miałby zajmować się Sztab Generalny Wojska Polskiego, jako główny organ doradczy Ministra Obrony Narodowej. Za codzienne dowodzenie armią odpowiadałoby Dowództwo Generalne, a dowodzenie operacyjne (w sytuacjach kryzysowych i w czasie wojny) powierzone zostałoby Dowództwu Operacyjnemu.

Propozycja Ministerstwa Obrony Narodowej zakłada zmianę dzisiejszej sytuacji, w której Sztab Generalny znajduje się między resortem obrony a wojskiem. Po reformie dwa dowództwa centralne będą podlegały bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Dostosuje ona także polski system do ogólnoświatowych tendencji tworzenia połączonych organów dowodzenia. Jak pokazuje praktyka ostatnich 20 lat, współczesne działania wojskowe mają charakter operacji połączonych, w których zaangażowane są różne rodzaje sił zbrojnych. Podobną strukturę kierowania mają dzisiaj największe i najskuteczniejsze armie świata, między innymi Sojusz Północnoatlantycki oraz Stany Zjednoczone.

– Chciałbym, by opozycja wzniosła się ponad podziały oraz bieżące interesy i wspólnym wysiłkiem przeprowadziła tę reformę przez Sejm. Mam nadzieję, że zdołamy przekonać opinię publiczną, że są możliwe wspólne działania, którym przyświeca zrozumienie dla interesu Polski – mówił prezydent.

Za kilka tygodni projekt reformy armii ma trafić do parlamentu. Zmiany w prawie powinny wejść w życie w pierwszym półroczu bieżącego roku, natomiast pełne wdrożenie nowej struktury ma nastąpić do końca 2014 roku.

Komentarz ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka dla portalu polska-zbrojna.pl – Reforma dowodzenia ponad podziałami.

Inne publikacje dotyczące reformy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi:

Jak najlepiej dowodzić nowoczesną armią

Reforma dowodzenia była konsultowana

Reforma dowodzenia

„Tak” dla reformy dowodzenia armią

Rusza reforma armii

MC

autor zdjęć: BBN

dodaj komentarz

komentarze

~Guziec
1359402180
Nie wiem czy jest to wielka zmiana znów się de facto robi miejsca dla gwiazdorów czytaj oficerów starszych i generałów. Filar polskiej Armii korpus szeregowych nadal jest wołem roboczym wojska i nadal będzie na kontraktach po 3 lata lub mniej i tak do 12 lat potem gro z nich do cywila. Piszą o armiach NATO i U.S tam jest inaczej kontrakty są max 2 jak się nie rozwija żołnierz to cywil Ale tam podstawą Armii jest PODOFICER dlaczego u nas tak nie może być???? Proponuję by po drugim kontrakcie awansować na podoficera niech służy i się rozwija to propozycja dla tych co wkładają serce w to co robią DLACZEGO PANIE MINISTRZE TRZONEM ARMII NIE MOGĄ BYĆ PODOFICEROWIE JAK W ARMII USA????
4C-1E-0F-ED
~scoobydoopoznan
1358414520
Polak -mógłbyś wymienić konkretne modele i hipoteczne ich zastosowanie ... Szczególnie interesuje mnie te 3000 czołgów . napisz jakich i poco i ile trzeba paliwa do nich zgromadzić w jakich cysternach i gdzie .
00-B3-ED-57
~POLAK
1358376420
ARMIA MNIEJ NIŻ 100 TYŚ, ŚMIECH, POLSCE POTRZEBNA JEST ARMIA, MOŻE INACZEJ POLSKA MUSI MIEĆ ARMIE SILNĄ MINIMUM 200 TYŚ DO TEGO NIE 48 SAMOLOTÓW F-16 A MINIMUM 350 TAKICH SAMOLOTÓW, DO TEGO 400 ŚMIGŁOWCÓW, 3000 CZOŁGÓW 7000 WOZÓW TYPU ROSOMAK, CASY SYSTEM OBRONY RAKIETOWEJ I PRZECIWLOTNICZEJ (OKOŁO 100 ZESTAWÓW A NIE 20 JAK PLANUJE ARMIA) WTEDY POLSKA MOZE CZUĆ SIĘ BEZPIECZNA, DZISIEJSZA POLSKA ARMIA MA SIĘ JESZCZE GORZEJ W PORÓWNANIU Z 1939 ROKIEM NA TLE SASIADÓW NIEMCÓW I ROSJI.
AB-5D-0D-6E

Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
 
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Rivalry on Closed Sea
Cienka niebieska linia
Wojna wywiadów
Amerykańska przyszłość WZL
Zielonka dla Patriotów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Desant z transportowca-giganta
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
F-35 wylądowały w Powidzu
„Pułaski” wrócił do kraju
Spełniliśmy swój obowiązek
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Rozdarty subkontynent
Przez krew zdobyty Śląsk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
High Confidence Operations
Piknik ze smakiem
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Warszawa walczy, wracamy
Przysięga śląskich terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Sprawdzają Brutusa
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Wozy amunicyjne do Raków
Czarny odchodzi do cywila
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kolejne NUR-y do modernizacji
Śląskie obchody wojskowego święta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Najpierw „Sonda”, później promocja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO