moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niedźwiedź od Andersa doczekał się pomników

Nosił amunicję pod Monte Cassino, spał w wojskowym namiocie, jadł z żołnierskiej kuchni – legendarny niedźwiedź Wojtek przygarnięty przez Armię Andersa będzie miał dwa pomniki. Jeden stanie w Edynburgu, drugi w Żaganiu. A wszystko z okazji 50. rocznicy jego śmierci.


O projekcie upamiętnienia Wojtka kilka dni temu napisała brytyjska gazeta „The Berwickshire News”. Odlany z brązu pomnik niedźwiadka za kilka miesięcy stanie w parku, który sąsiaduje z edynburskim zamkiem. Autorem projektu jest Alan Heriot. Monument będzie kosztował 200 tysięcy funtów.

Zdaniem zaangażowanej w projekt pisarki Aileen Orr, Wojtek powinien trafić na pomnik dawno temu. – Pamiętam, że mój dziadek miał okazję oglądać go w Palestynie – wspomina Orr. – To jedna z klasycznych historii drugiej wojny światowej. Nie potrzeba jej nawet zbytnio upiększać. Sama w sobie jest ona nieprawdopodobnie ekscytująca, a zarazem smutna – podkreśla pisarka w rozmowie z brytyjską gazetą.

Na Wyspach historia Wojtka jest znana od dawna. W edynburskim zoo, gdzie mieszkał pod koniec życia, znajduje się poświęcona mu tablica. Materiały na temat niedźwiadka można oglądać w Muzeum Wojny w Londynie, był on też bohaterem reportaży nadawanych w BBC. Na cześć Wojtka powstało kilka piosenek, a w ubiegłym roku jeden z brytyjskich browarów zaczął produkować piwo nazwane jego imieniem.


W Polsce o Wojtku długo było cicho. Zaczęło się to zmieniać dopiero kilka lat temu. Od tego czasu powstał m.in. film dokumentalny Marii Dłużewskiej pt. ,,Piwko dla niedźwiedzia” i wspólna produkcja TVP i BBC pt. ,,O niedźwiedziu, co poszedł na wojnę”. – Do niedawna była to dla mnie historia kompletnie nieznana. Po raz pierwszy usłyszałam o niej gdzieś na przełomie 2009 i 2010 roku. Uznałam, że jest wspaniała i warto coś z nią zrobić – wspomina Wioletta Sosnowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Techniczno-Handlowych w Żaganiu. Placówka, w której uczy, przejęła tradycje 22 Korpusu Zaopatrywania Artylerii (formacja, w której służył Wojtek). W uroczystości wzięli udział prof. Wojciech Narębski, dawny żołnierz Armii Andersa pamiętający jeszcze niedźwiadka, oraz przedstawiciele 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, który jest spadkobiercą 2 Korpusu Polskiego. Dziś uczniowie z klas o profilu wojskowym noszą naszywki z logo przedstawiającym Wojtka niosącego artyleryjski pocisk. Wkrótce w mieście stanie wykonany z drewna pomnik niedźwiadka. Przedsięwzięcie wspólnie realizują m.in. szkoła oraz miejscowe samorządy. – Stanie się to zapewne w kwietniu – zapowiada Sosnowska.

Wojtek urodził się w Iranie. Kiedy miał rok, żołnierze Andersa odkupili go od miejscowego chłopca, który zamierzał oddać zwierzę do cyrku. Niedźwiedź oficjalnie stał się członkiem kompanii. Żołnierze nauczyli go różnych sztuczek – siłował się z nimi, pił piwo z butelki, palił papierosy. Razem z nimi spał, jadł i walczył. Przeszedł szlak bojowy – od Iranu aż po Włochy. W bitwie o Monte Cassino nosił skrzynie z amunicją.

Po wojnie razem z wojskiem Andersa znalazł się w Szkocji. Wkrótce trafił do zoo w Edynburgu. Pozostali na emigracji żołnierze regularnie go tam odwiedzali. Padł w grudniu 1963 roku.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~Macko
1357592760
Minister ON powinien ustanowić odznaczenie imienia Wojtka – nadawane zwierzętom – taki zwierzęcy Virtuti Militari / Order Krzyża Wojskowego... Wzorując się na brytyjskim Dickin Medal... Psy saperów z 2 MPSap dostają Medale NATO za ISAF, to mogłyby dostać medal i od polskiego resortu ON... Niech niedźwiedź Wojtek będzie uhonorowany też w taki sposób. :)
C1-CF-ED-20

Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
 
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
A Torn Subcontinent
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rozpoczynamy nową erę
Wojna wywiadów
Spełniliśmy swój obowiązek
„Pułaski” wrócił do kraju
Sprawdzają Brutusa
Wozy amunicyjne do Raków
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Amerykańska przyszłość WZL
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zielonka dla Patriotów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Obrady Rady Unii Europejskiej
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Najpierw „Sonda”, później promocja
Kolejne NUR-y do modernizacji
High Confidence Operations
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Desant z transportowca-giganta
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Cienka niebieska linia
A Wave of Alliances
Śląskie obchody wojskowego święta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Jedna misja, jeden zespół
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Przysięga śląskich terytorialsów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rivalry on Closed Sea
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wielofunkcyjny scyzoryk
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Piknik ze smakiem
Warszawa walczy, wracamy
Rozdarty subkontynent
Irańskie szachy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Czarny odchodzi do cywila

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO