moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niedźwiedź od Andersa doczekał się pomników

Nosił amunicję pod Monte Cassino, spał w wojskowym namiocie, jadł z żołnierskiej kuchni – legendarny niedźwiedź Wojtek przygarnięty przez Armię Andersa będzie miał dwa pomniki. Jeden stanie w Edynburgu, drugi w Żaganiu. A wszystko z okazji 50. rocznicy jego śmierci.


O projekcie upamiętnienia Wojtka kilka dni temu napisała brytyjska gazeta „The Berwickshire News”. Odlany z brązu pomnik niedźwiadka za kilka miesięcy stanie w parku, który sąsiaduje z edynburskim zamkiem. Autorem projektu jest Alan Heriot. Monument będzie kosztował 200 tysięcy funtów.

Zdaniem zaangażowanej w projekt pisarki Aileen Orr, Wojtek powinien trafić na pomnik dawno temu. – Pamiętam, że mój dziadek miał okazję oglądać go w Palestynie – wspomina Orr. – To jedna z klasycznych historii drugiej wojny światowej. Nie potrzeba jej nawet zbytnio upiększać. Sama w sobie jest ona nieprawdopodobnie ekscytująca, a zarazem smutna – podkreśla pisarka w rozmowie z brytyjską gazetą.

Na Wyspach historia Wojtka jest znana od dawna. W edynburskim zoo, gdzie mieszkał pod koniec życia, znajduje się poświęcona mu tablica. Materiały na temat niedźwiadka można oglądać w Muzeum Wojny w Londynie, był on też bohaterem reportaży nadawanych w BBC. Na cześć Wojtka powstało kilka piosenek, a w ubiegłym roku jeden z brytyjskich browarów zaczął produkować piwo nazwane jego imieniem.


W Polsce o Wojtku długo było cicho. Zaczęło się to zmieniać dopiero kilka lat temu. Od tego czasu powstał m.in. film dokumentalny Marii Dłużewskiej pt. ,,Piwko dla niedźwiedzia” i wspólna produkcja TVP i BBC pt. ,,O niedźwiedziu, co poszedł na wojnę”. – Do niedawna była to dla mnie historia kompletnie nieznana. Po raz pierwszy usłyszałam o niej gdzieś na przełomie 2009 i 2010 roku. Uznałam, że jest wspaniała i warto coś z nią zrobić – wspomina Wioletta Sosnowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Techniczno-Handlowych w Żaganiu. Placówka, w której uczy, przejęła tradycje 22 Korpusu Zaopatrywania Artylerii (formacja, w której służył Wojtek). W uroczystości wzięli udział prof. Wojciech Narębski, dawny żołnierz Armii Andersa pamiętający jeszcze niedźwiadka, oraz przedstawiciele 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, który jest spadkobiercą 2 Korpusu Polskiego. Dziś uczniowie z klas o profilu wojskowym noszą naszywki z logo przedstawiającym Wojtka niosącego artyleryjski pocisk. Wkrótce w mieście stanie wykonany z drewna pomnik niedźwiadka. Przedsięwzięcie wspólnie realizują m.in. szkoła oraz miejscowe samorządy. – Stanie się to zapewne w kwietniu – zapowiada Sosnowska.

Wojtek urodził się w Iranie. Kiedy miał rok, żołnierze Andersa odkupili go od miejscowego chłopca, który zamierzał oddać zwierzę do cyrku. Niedźwiedź oficjalnie stał się członkiem kompanii. Żołnierze nauczyli go różnych sztuczek – siłował się z nimi, pił piwo z butelki, palił papierosy. Razem z nimi spał, jadł i walczył. Przeszedł szlak bojowy – od Iranu aż po Włochy. W bitwie o Monte Cassino nosił skrzynie z amunicją.

Po wojnie razem z wojskiem Andersa znalazł się w Szkocji. Wkrótce trafił do zoo w Edynburgu. Pozostali na emigracji żołnierze regularnie go tam odwiedzali. Padł w grudniu 1963 roku.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~Macko
1357592760
Minister ON powinien ustanowić odznaczenie imienia Wojtka – nadawane zwierzętom – taki zwierzęcy Virtuti Militari / Order Krzyża Wojskowego... Wzorując się na brytyjskim Dickin Medal... Psy saperów z 2 MPSap dostają Medale NATO za ISAF, to mogłyby dostać medal i od polskiego resortu ON... Niech niedźwiedź Wojtek będzie uhonorowany też w taki sposób. :)
C1-CF-ED-20

„Ślązak” przeszedł kolejny test
 
Gumowy czołg, realny front
Jihadist Mill
Nowe plecaki dla żołnierzy
W spadochroniarstwie trzeba wciąż się uczyć
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
F-16 wracają do Polski
Rydwany dżihadu
Medale dla uczestników walk w Karbali
Stulecie wojskowej Akademii
Pamięć dodaje skrzydeł
Polski wkład w operację „Overlord”
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Ćwiczenia „Dragon ’19” rozpoczęte!
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
„Noble Jump”, czyli gotowi 24/7
Miroslawiec Up
Zmiany w przepisach mundurowych
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Działalność firm na rzecz obronności
Kierunek: Afganistan
Desant poza strefę komfortu
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Baltops”, czyli desanty pod wodzą USA
Poprady w Gołdapi
Terytorialsi z szansą na oficerskie gwiazdki
Flota przyszłości
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Stulecie Centralnej Biblioteki Wojskowej
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
Od latarki do samolotu… 100 lat Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Likwidacja komendanta Junka
Modernizacja bombowców
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowy rozdział w polsko-amerykańskiej współpracy
Trudny sojusz partyzantów
Przegląd lekkoatletycznej kadry Wojska Polskiego
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Błaszczak: zdolności obronne Polski będą wzmocnione
Terytorialsi szkolą się w Toruniu
Rekordowy „Projekt Wojownik” w Giżycku
Logistycy na poligonie w Drawsku
Wojsko analizuje wnioski z ćwiczeń 12 Dywizji
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Buzdygan płk. Głuszczaka nadal pomaga
Statuetki „Lider Bezpieczeństwa Państwa” wręczone
A Half-Open Gate to Hell
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
NSR wciąż przyjmuje ochotników
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Rozbicie więzienia w Końskich
Tu się zadań nie wybiera
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Następcy Herculesów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jak „Tannenberg” poszedł na dno

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO