moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niedźwiedź od Andersa doczekał się pomników

Nosił amunicję pod Monte Cassino, spał w wojskowym namiocie, jadł z żołnierskiej kuchni – legendarny niedźwiedź Wojtek przygarnięty przez Armię Andersa będzie miał dwa pomniki. Jeden stanie w Edynburgu, drugi w Żaganiu. A wszystko z okazji 50. rocznicy jego śmierci.


O projekcie upamiętnienia Wojtka kilka dni temu napisała brytyjska gazeta „The Berwickshire News”. Odlany z brązu pomnik niedźwiadka za kilka miesięcy stanie w parku, który sąsiaduje z edynburskim zamkiem. Autorem projektu jest Alan Heriot. Monument będzie kosztował 200 tysięcy funtów.

Zdaniem zaangażowanej w projekt pisarki Aileen Orr, Wojtek powinien trafić na pomnik dawno temu. – Pamiętam, że mój dziadek miał okazję oglądać go w Palestynie – wspomina Orr. – To jedna z klasycznych historii drugiej wojny światowej. Nie potrzeba jej nawet zbytnio upiększać. Sama w sobie jest ona nieprawdopodobnie ekscytująca, a zarazem smutna – podkreśla pisarka w rozmowie z brytyjską gazetą.

Na Wyspach historia Wojtka jest znana od dawna. W edynburskim zoo, gdzie mieszkał pod koniec życia, znajduje się poświęcona mu tablica. Materiały na temat niedźwiadka można oglądać w Muzeum Wojny w Londynie, był on też bohaterem reportaży nadawanych w BBC. Na cześć Wojtka powstało kilka piosenek, a w ubiegłym roku jeden z brytyjskich browarów zaczął produkować piwo nazwane jego imieniem.

REKLAMA


W Polsce o Wojtku długo było cicho. Zaczęło się to zmieniać dopiero kilka lat temu. Od tego czasu powstał m.in. film dokumentalny Marii Dłużewskiej pt. ,,Piwko dla niedźwiedzia” i wspólna produkcja TVP i BBC pt. ,,O niedźwiedziu, co poszedł na wojnę”. – Do niedawna była to dla mnie historia kompletnie nieznana. Po raz pierwszy usłyszałam o niej gdzieś na przełomie 2009 i 2010 roku. Uznałam, że jest wspaniała i warto coś z nią zrobić – wspomina Wioletta Sosnowska, nauczycielka z Zespołu Szkół Techniczno-Handlowych w Żaganiu. Placówka, w której uczy, przejęła tradycje 22 Korpusu Zaopatrywania Artylerii (formacja, w której służył Wojtek). W uroczystości wzięli udział prof. Wojciech Narębski, dawny żołnierz Armii Andersa pamiętający jeszcze niedźwiadka, oraz przedstawiciele 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, który jest spadkobiercą 2 Korpusu Polskiego. Dziś uczniowie z klas o profilu wojskowym noszą naszywki z logo przedstawiającym Wojtka niosącego artyleryjski pocisk. Wkrótce w mieście stanie wykonany z drewna pomnik niedźwiadka. Przedsięwzięcie wspólnie realizują m.in. szkoła oraz miejscowe samorządy. – Stanie się to zapewne w kwietniu – zapowiada Sosnowska.

Wojtek urodził się w Iranie. Kiedy miał rok, żołnierze Andersa odkupili go od miejscowego chłopca, który zamierzał oddać zwierzę do cyrku. Niedźwiedź oficjalnie stał się członkiem kompanii. Żołnierze nauczyli go różnych sztuczek – siłował się z nimi, pił piwo z butelki, palił papierosy. Razem z nimi spał, jadł i walczył. Przeszedł szlak bojowy – od Iranu aż po Włochy. W bitwie o Monte Cassino nosił skrzynie z amunicją.

Po wojnie razem z wojskiem Andersa znalazł się w Szkocji. Wkrótce trafił do zoo w Edynburgu. Pozostali na emigracji żołnierze regularnie go tam odwiedzali. Padł w grudniu 1963 roku.

Łukasz Zalesiński

dodaj komentarz

komentarze

~Macko
1357592760
Minister ON powinien ustanowić odznaczenie imienia Wojtka – nadawane zwierzętom – taki zwierzęcy Virtuti Militari / Order Krzyża Wojskowego... Wzorując się na brytyjskim Dickin Medal... Psy saperów z 2 MPSap dostają Medale NATO za ISAF, to mogłyby dostać medal i od polskiego resortu ON... Niech niedźwiedź Wojtek będzie uhonorowany też w taki sposób. :)
C1-CF-ED-20

F-16 kończą misję w Estonii
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Response to Emergency
Z menażką na wakacje
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Fordy, a nie Nissany
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wyjątkowy CWIX
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ogromne zainteresowanie Soną
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Współzawodnictwo rozwija
Polskie porty bardziej otwarte
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Defender” – pracowity poligon saperów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Informacja Prasowa
Most do współpracy
Groty z granatnikiem
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poprady dla zawiszaków
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Testament Polski Walczącej
Kim przekracza granice
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ubiory ochronne z Maskpolu
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Nowe karabinki dla specjalsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Weterani w pasiece
16 sekund Liberatora
Kajmany na gąsienicach
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda jedzie do USA
Wyzwania polskiej prezydencji
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO