moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko strzela, omijaj poligon z daleka

Do końca stycznia na poligonie w Nowej Dębie żołnierze będą strzelać z ostrej amunicji bojowej. Każdy, kto w tym czasie wtargnie na poligon, zostanie ukarany nawet 500-złotowym mandatem. Ale to nie najwyższa cena za poligonowy spacer: stracić można zdrowie, a nawet życie.


Pierwsi żołnierze już strzelali, kilkuset kolejnych rozpocznie ćwiczenia w poniedziałek. O wojskowych ćwiczeniach informuje strona internetowa gminy Nowa Dęba (podkarpackie). Wojsko  kolejny raz apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zakazu wstępu na teren poligonu. – Bezpieczeństwo na wojskowych terenach jest dla nas sprawą najważniejszą. Systematycznie wysyłamy pisma do gmin, parafii, szkół, organizujemy spotkania z młodzieżą – wyjaśnia mjr Leszek Kosacki, zastępca komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.  

O zakazie wstępu i przebywania na terenie poligonów informują też tablice ustawiane przy ich granicach. Teren zamknięty wyznaczają także szlabany: biało-zielone (Lasy Państwowe) i biało-czerwone (Komendy Poligonu).

Na co dzień poligonu strzegą żołnierze Żandarmerii i wartownicy. W trakcie ćwiczeń wzmocniono ochronę. Wartownicy pojawiają się przy drogach dojazdowych, a bezpośrednio przed samymi strzelaniami patrole sprawdzają teren, by mieć pewność, że nie ma na nim osób niepożądanych. – Informacje o strzelaniach przekazujemy za pomocą lokalnej rozgłośni radiowej – wyjaśnia płk Jerzy Zdrojewski, szef Oddziału Bazy Szkoleniowej w Pionie Szkolenia Wojsk Lądowych DWL.

REKLAMA

Mjr Kosacki przyznaje, że poligonowi spacerowicze są dużym problemem dla wojska. – Najczęściej to okoliczni mieszkańcy, którzy obserwują teren. Wiedzą, kiedy i gdzie mogą wejść. Poligon nie jest terenem płaskim i dość łatwo się na nim ukryć. Nie wszystkich, niestety, udaje się złapać – tłumaczy.

„Goście” najczęściej przeczesują poligony w poszukiwaniu niewybuchów i innych materiałów niebezpiecznych, które mogą przerobić i sprzedać na skupach. Każdy taki amator musi liczyć się z mandatem do 500 zł. Ale, jak przestrzega mjr Kosacki, cena poligonowego spaceru może być znacznie wyższa, bo za brak zdrowego rozsądku można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem. Zastępca komendanta przywołuje przypadek dwóch młodych mężczyzn, którzy wynieśli z poligonu znaleziony pocisk. – Na własnym podwórku zaczęli go ciąć szlifierką. Obaj nie żyją. Skupy nie przyjmują w całości materiałów niebezpiecznych, więc ludzie je rozcinają. Wtedy zazwyczaj dochodzi do wypadku.

Przypadków jak ten z Nowej Dęby jest sporo. W 2008 r. złomiarze znaleźli beczkę z iperytem, składnikiem broni chemicznej. Wioząc ją do skupu, poparzyli się wyciekającym ze środka środkiem bojowym. Dwa lata później mieszkaniec wsi Łozy zbierał niewypały z żagańskiego poligonu. Rozcinał je piłą i sprzedawał na złom. Podczas „obróbki” śmiertelnie się zranił.

Choć wojsko dwa razy w roku, w kwietniu i październiku, oczyszcza użytkowany wcześniej teren, nigdy nie ma gwarancji, że poligon jest czysty od materiałów niebezpiecznych. – Niemożliwe jest znalezienie wszystkich pozostałości po strzelaniach. Często utrudnia to roślinność porastająca poligony, niekiedy ludzie znajdują „skarby” jeszcze z czasów wojny – mówi major.

Nie wszyscy jednak wchodzą na teren poligonu w poszukiwaniu „skarbów”. Coraz częściej wojskowi borykają się też z amatorami sportów ekstremalnych . – Przyjeżdżają quadami, motocyklami i autami terenowymi, bo chcą sobie poszaleć na wojskowych bezdrożach. To też łamanie przepisów – wyjaśnia mjr Kosacki.

Za nieuprawnione wejście na tereny poligonowe Żandarmeria Wojskowa wystawiła w 2011 r. 222 mandaty. W 2012 roku do 18 listopada nałożyła ich 335.

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
 
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Dodatek za ochronę granicy
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Borsuk już na poligonie
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Dzień wart stu lat
Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
Polska zmiana w zespole NATO
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Rekordowy budżet obronny
Zostań szeregowym zawodowym!
Ryzykowna gra ajatollahów
Polski duch w Londynie
Włoskie Air Policing w Polsce
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków
Ogień z Abramsów
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Nowsze Herculesy dla SZ RP
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Uczniowie o Katyniu
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Czekamy na FA-50
NATO pozostaje w gotowości
Śladem profesjonalistów
Nowe okręty dla MW RP
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Nasz szczęśliwy okręt
WOT ramię w ramię z medykami
Muzeum polskiego superbohatera
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Nowy budynek dla podchorążych
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
BohaterON-y rozdane
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Narada byłych szefów BBN-u
Polska firma z amerykańską technologią
Upadek mitu mocarstwa
Ukraina otrzyma Patrioty?
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Włoskie Typhoony w akcji
Nowi generałowie w WP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO