moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rządowa debata nad finansowaniem tarczy

Propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego zakłada, że pieniądze na modernizację obrony powietrznej mają pochodzić z corocznego przyrostu budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd poparł projekt ustawy w tej sprawie. Prace nad nim trwają teraz w parlamencie.


Dokument przygotowany w Kancelarii Prezydenta określa źródła finansowania budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Będą one pochodziły z corocznego wzrostu budżetu MON. Wysokość budżetu resortu obrony to 1,95 proc. PKB i przy założeniu utrzymania się wzrostu gospodarczego, rosły będą także wydatki na obronę. Ta nadwyżka ma być, zgodnie z pomysłem prezydenta Komorowskiego, przeznaczana na budowę tarczy antyrakietowej. W zależności od koniunktury, ma to dać od 0,9 do 1,6 mld zł rocznie.

Rząd po dzisiejszym posiedzeniu poinformował, że podziela pogląd prezydenta, że dofinansowanie systemu obrony powietrznej jest jedną z najpilniejszych i najważniejszych potrzeb armii. Zaproponował także, aby finansowaniem objąć również obronę przeciwlotniczą, zachowując jednak priorytet wydatków na obronę przeciwrakietową. – Polska jest państwem granicznym NATO, w razie konfliktu zbrojnego jako pierwsza byłaby narażona na ataki rakietowe. Oceniam, że ponad 80 procent wszelkich zadań uderzeniowych na współczesnym polu walki wykonywane jest dziś przy pomocy rakiet. Nasze wojsko musi posiadać zdolności ich strącania, inaczej pozostanie bezbronne – mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Armia jest zainteresowana uniwersalnymi systemami przeciwrakietowymi, które będą zwalczać zarówno rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu, jak też samoloty. Ma to być system mobilny, składający się z modułów, wyposażony w sprzęt rozpoznania i wyrzutnie. Ma być w pełni zintegrowany z systemem NATO. Będzie także zdolny do samodzielnego użycia, w szczególności do przeciwstawienia się szantażom rakietowym oraz ewentualnym atakom z zaskoczenia.

Szczegółowy plan, co i kiedy wojsko kupi, ma być opracowywany w 2013 roku. Na zakup zestawów przeciwrakietowych w latach 2014–2023 wojsko wyda od 10 do 14 mld zł. Tarcza ma być gotowa do 2023 roku.

Resort obrony zamierza włączyć do budowy tarczy polski przemysł zbrojeniowy. Nie jest on w tej chwili gotowy do samodzielnej realizacji takiego kontraktu i większość technologii trzeba będzie kupić zagranicą. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce przekonać kontrahentów, by lokowali produkcję w Polsce lub w ramach umowy zgadzali się na transfer know-how.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął także wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przedłużenia o kolejne pół roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR w Kosowie i byłej Jugosławii. Głównym zadaniem polskich żołnierzy jest nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego.

Zaakceptowane zostało również rozporządzenie określające liczbę żołnierzy, których armia może powołać do pełnienia służby w przyszłym roku. Na jego podstawie, m.in. ponad 7,5 tys. ochotników może starać się o przyjęcie do służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

MC

autor zdjęć: arch. Sił Powietrznych

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1356009780
I. Założenia Komorowskiego w intencjach słuszne są błędne w rozważaniach ekonomicznych. Każdemu wzrostowi PKB towarzyszy inflacja stąd nierewaloryzowanie co roku wynagrodzeni żołnierzy sprawia, iż siła nabywcza ich dochodów ( często jedynego w rodzinie) będzie spadać i tradycyjnie najlepsi jako pierwsi pójdą do cywila. 2 A co się stanie jeżeli nie będzie wzrostu ? Czy państwo które istniało na mapie Europy przez 40 lat w ostatnich 240 może pozwolić sobie na taką frywolność ? Jedynym rozsądnym założeniem jest : 1. optymalizacja kosztów w Polskiej Armii. 2. Stały wzrost (ustawowy) wydatków na wojsko o 0,5 % PKB przez kolejne 10 lat. tz już 2013 było by to 2 % PKB, 2014 2,05 % PKB. II. 1. Dla mnie jako obywatela budowa tarczy przez 10 lat jest nie do zaakceptowania. Jest to okres o 6 lat zbyt długi. MON i Sztab nie wiedzą, że w Polsce praktycznie wszystko jest gotowe. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza nazwa WZU: Pelikan RIM-162 ESSM. Pocisk te w porównaniu z konkurencją są stosunkowo tanie, stąd możemy ich kupić dużo, bądź coś za nieznaczną kwotę 800 tyś dol i sztuka, projektowane dla wielu państw dają się łatwo implementować pod rożnego rodzaju systemy radarowe - udział polski producentów - oraz mają przyzwoite parametry zasięg 50+ km i celność. taka tarcza była by krótki i średni zasięg co w zupełności nam wystarcza. Myślę, że po uruchomieniu środków -pierwsza baterie już w połowie 2013 mogła by ochraniać Witkowo (V.I.P). , Powidź i Krzesiny. 2. Koszty ruszenia tego programu są żadne, ryzyko żadne wypróbować należy jedną baterię. 48 szt pocisków = 40 mil dolarów, polski radar + polskie Jelcz od platformy NSM lub cokolwiek innego. Jak nie wyjdzie to albo dokupić radar AN/SPY-1 i wyjdzie albo zamontować na Gawronie. choć jestem przekonany, że udział strony Amerykańskiej gwarantuje powodzenie.
51-93-DB-ED

Paczki dla kresowiaków
 
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Trudna droga
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Ostre strzelanie artylerzystów
Los Polski naszym losem
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Volhynian Lion Hearts
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Nowe maszyny w LAW
Dołącz do zawodowców
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Klasy wojskowe po nowemu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Ludzie niebezpiecznej profesji
Gorące obrady NATO w Londynie
Unwanted Treaty
Klucz do dobrych relacji
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Z archiwum „Szarego”
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Terytorialsi za oceanem
Szwedzki baypass przed „Orką”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Kontenery dla Wisły
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Nowe laboratorium WAT
Kto zostawia ślady w sieci
Wrocław czeka na Amerykanów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO