moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rządowa debata nad finansowaniem tarczy

Propozycja prezydenta Bronisława Komorowskiego zakłada, że pieniądze na modernizację obrony powietrznej mają pochodzić z corocznego przyrostu budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Na dzisiejszym posiedzeniu rząd poparł projekt ustawy w tej sprawie. Prace nad nim trwają teraz w parlamencie.


Dokument przygotowany w Kancelarii Prezydenta określa źródła finansowania budowy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Będą one pochodziły z corocznego wzrostu budżetu MON. Wysokość budżetu resortu obrony to 1,95 proc. PKB i przy założeniu utrzymania się wzrostu gospodarczego, rosły będą także wydatki na obronę. Ta nadwyżka ma być, zgodnie z pomysłem prezydenta Komorowskiego, przeznaczana na budowę tarczy antyrakietowej. W zależności od koniunktury, ma to dać od 0,9 do 1,6 mld zł rocznie.

Rząd po dzisiejszym posiedzeniu poinformował, że podziela pogląd prezydenta, że dofinansowanie systemu obrony powietrznej jest jedną z najpilniejszych i najważniejszych potrzeb armii. Zaproponował także, aby finansowaniem objąć również obronę przeciwlotniczą, zachowując jednak priorytet wydatków na obronę przeciwrakietową. – Polska jest państwem granicznym NATO, w razie konfliktu zbrojnego jako pierwsza byłaby narażona na ataki rakietowe. Oceniam, że ponad 80 procent wszelkich zadań uderzeniowych na współczesnym polu walki wykonywane jest dziś przy pomocy rakiet. Nasze wojsko musi posiadać zdolności ich strącania, inaczej pozostanie bezbronne – mówił w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Armia jest zainteresowana uniwersalnymi systemami przeciwrakietowymi, które będą zwalczać zarówno rakiety balistyczne krótkiego i średniego zasięgu, jak też samoloty. Ma to być system mobilny, składający się z modułów, wyposażony w sprzęt rozpoznania i wyrzutnie. Ma być w pełni zintegrowany z systemem NATO. Będzie także zdolny do samodzielnego użycia, w szczególności do przeciwstawienia się szantażom rakietowym oraz ewentualnym atakom z zaskoczenia.

Szczegółowy plan, co i kiedy wojsko kupi, ma być opracowywany w 2013 roku. Na zakup zestawów przeciwrakietowych w latach 2014–2023 wojsko wyda od 10 do 14 mld zł. Tarcza ma być gotowa do 2023 roku.

Resort obrony zamierza włączyć do budowy tarczy polski przemysł zbrojeniowy. Nie jest on w tej chwili gotowy do samodzielnej realizacji takiego kontraktu i większość technologii trzeba będzie kupić zagranicą. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej chce przekonać kontrahentów, by lokowali produkcję w Polsce lub w ramach umowy zgadzali się na transfer know-how.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął także wniosek do prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie przedłużenia o kolejne pół roku misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach sił KFOR w Kosowie i byłej Jugosławii. Głównym zadaniem polskich żołnierzy jest nadzorowanie przestrzegania porozumienia pokojowego.

Zaakceptowane zostało również rozporządzenie określające liczbę żołnierzy, których armia może powołać do pełnienia służby w przyszłym roku. Na jego podstawie, m.in. ponad 7,5 tys. ochotników może starać się o przyjęcie do służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

REKLAMA

MC

autor zdjęć: arch. Sił Powietrznych

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1356009780
I. Założenia Komorowskiego w intencjach słuszne są błędne w rozważaniach ekonomicznych. Każdemu wzrostowi PKB towarzyszy inflacja stąd nierewaloryzowanie co roku wynagrodzeni żołnierzy sprawia, iż siła nabywcza ich dochodów ( często jedynego w rodzinie) będzie spadać i tradycyjnie najlepsi jako pierwsi pójdą do cywila. 2 A co się stanie jeżeli nie będzie wzrostu ? Czy państwo które istniało na mapie Europy przez 40 lat w ostatnich 240 może pozwolić sobie na taką frywolność ? Jedynym rozsądnym założeniem jest : 1. optymalizacja kosztów w Polskiej Armii. 2. Stały wzrost (ustawowy) wydatków na wojsko o 0,5 % PKB przez kolejne 10 lat. tz już 2013 było by to 2 % PKB, 2014 2,05 % PKB. II. 1. Dla mnie jako obywatela budowa tarczy przez 10 lat jest nie do zaakceptowania. Jest to okres o 6 lat zbyt długi. MON i Sztab nie wiedzą, że w Polsce praktycznie wszystko jest gotowe. Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza nazwa WZU: Pelikan RIM-162 ESSM. Pocisk te w porównaniu z konkurencją są stosunkowo tanie, stąd możemy ich kupić dużo, bądź coś za nieznaczną kwotę 800 tyś dol i sztuka, projektowane dla wielu państw dają się łatwo implementować pod rożnego rodzaju systemy radarowe - udział polski producentów - oraz mają przyzwoite parametry zasięg 50+ km i celność. taka tarcza była by krótki i średni zasięg co w zupełności nam wystarcza. Myślę, że po uruchomieniu środków -pierwsza baterie już w połowie 2013 mogła by ochraniać Witkowo (V.I.P). , Powidź i Krzesiny. 2. Koszty ruszenia tego programu są żadne, ryzyko żadne wypróbować należy jedną baterię. 48 szt pocisków = 40 mil dolarów, polski radar + polskie Jelcz od platformy NSM lub cokolwiek innego. Jak nie wyjdzie to albo dokupić radar AN/SPY-1 i wyjdzie albo zamontować na Gawronie. choć jestem przekonany, że udział strony Amerykańskiej gwarantuje powodzenie.
51-93-DB-ED

Cud Piłsudskiego
 
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Strzelnice dla terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Laserowa artyleria US Army
Druga kadencja prezydenta Dudy
Kierunek: misja
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Hekatomba na Woli
Polskie porty bardziej otwarte
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Na misjach święta inne niż zwykle
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szarża „Hallerczyka”
Skok na głęboką wodę
Polsko-amerykańska współpraca
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Not Contaminated With Routine
Więcej celowników z PCO dla wojska
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Trwała odporność terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Tak się zostaje prymusem
F-16 kończą misję w Estonii
Łączność: fundament operacji specjalnej
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Chemicy do zadań specjalnych
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Chwała powstańcom
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO