Moskwa wzmacnia Flotę Północną, by skuteczniej rywalizować o kontrolę nad Arktyką i jej bogactwami naturalnymi. 1 grudnia do Floty została włączona brygada strzelców zmechanizowanych. Żołnierze tej jednostki mają przejść specjalistyczne szkolenia przygotowujące ich do działań za kręgiem polarnym.
– Uczestniczymy w tworzeniu potężnego zgrupowania sił lądowych na Półwyspie Kolskim – przyznał w już listopadzie wiceadmirał Władimir Korolew, dowódca Floty.
W ramach wzmacniania Floty Północnej od 1 grudnia 2012 r. została jej podporządkowana 200 Samodzielna Brygada Strzelców Zmotoryzowanych z Pieczengi. To jedna z dwóch rosyjskich brygad, które mają być przygotowane do działań w Arktyce. Początkowo miały być one gotowe do działań już w 2011 r., ale termin przesunięto o cztery lata. Czyli do czasu, gdy wojska rosyjskie otrzymają nowe, przystosowane do użycia w warunkach arktycznych pojazdy i inny sprzęt.
Poza strzelcami zmotoryzowanymi lądowe zgrupowanie bojowe Floty Północnej tworzą jeszcze 61 Pułk Piechoty Morskiej i 536 Samodzielna Nabrzeżna Brygada Rakietowo-Artyleryjska.
Rosjanie zreorganizowali też logistykę Floty Północnej. W końcu listopada ministerstwo obrony poinformowało o utworzeniu Centrum Wsparcia Materiałowo-Technicznego, do którego włączono m.in. ponad 150 okrętów pomocniczych, warsztaty remontowe, magazyny i bazy paliw, jednostki transportowe i inżynieryjne. W Centrum pracuje ponad 15 tys. osób, w tym około 3 tys. wojskowych. Reszta to pracownicy wojska i członkowie paramilitarnej ochrony.
Rosjanie przyznają, że na tym nie kończą się zmiany organizacyjne w systemie obronnym za kręgiem polarnym. Dowódca lotnictwa w Zachodnim Okręgu Wojskowym gen. mjr Igor Makuszew podał, że do użytku są przywracane wojskowe lotniska w Arktyce, które zamknięto po rozpadzie ZSRR. Z kolei sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew zapowiedział budowę punktów bazowania dla okrętów wzdłuż Północnej Drogi Morskiej. Biegnie ona od Murmańska nad Morzem Barentsa do Cieśniny Beringa.
Rosyjskie działania mają związek z nasilającą się rywalizacją o kontrolę nad Arktyką. Rosja rości sobie prawa do znacznej części jej terytorium. Ocieplenie klimatu powoduje topnienie lodów, co ułatwia dostęp do znajdujących się tam bogactw naturalnych, w tym złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Rywalami Rosjan są Amerykanie, Kanadyjczycy, Duńczycy i Norwegowie.
Źródła: barentsobserver.com, b-port.com, hibiny.com, newsruss.ru, RIA-Novosti, structure.mil.ru
autor zdjęć: Twower.com
komentarze